Natažený sval u psa

Nemoci

Přidal dominik, dne 16. 02. 2016 ,  0x


Natažený sval (též hovorově natáhlý sval) je u psů vcelku častou záležitostí. Nemusíte se strachovat, obvykle se totiž nejedná o vážný zdravotní stav. V prvním okamžiku pouze vy sami můžete posoudit nakolik je zdraví psa ohroženo. Na druhou stranu, jen stěží bez zkušeností a potřebného vybavení stanovíte diagnóze. Přestože si myslíte, že má pes natažené svaly či natažený sval, nemusí tomu tak být. Díky tomu, že existuje mnoho svalů, respektive vazů, které mohou být namoženy, neexistuje obecný popis, obecná léčba a příznaky, které lze praktikovat vždy. Veterinární lékař by měl dle daných metodik stanovit konkrétní diagnózu a následně léčit psa či jiné zvíře na míru. V následujícím článku tedy budou popsány pouze nejčastější symptomy.

Jak se projevuje natažený sval u psů?

Obvykle se u psů, kteří mají natažený sval logicky objevuje snížená fyzická aktivita a kulhání. Jedná se o velmi časté příznaky onemocnění, a to jak „manuálních” (fyzických) tak i virových či bakteriálních. Dále psi s nataženým svalem pociťují neustálou bolest i v případě, že leží, nehýbou se. V tomto případě je bolest způsobena vnitřním krvácením, ke kterému dochází díky narušení svalové tkáně.

Domácí léčba méně závažných případů nataženého svalu u psa

Již v úvodu je zmíněno, že nikdo bez řádného vyšetření není schopen určit diagnózy, tedy to, co psa trápí. Primárně se jedná o zaměnitelnost, kdy lze velmi snadno zaměnit narušení skeletu s vážným natažením svalu. Pokud se po zjištění, resp. ověření místního postižení vašeho psa, je důležité se o psa po dobu léčby a rekonvalescence náležitě starat. Prvně je na místě danou končetinu fixovat. Fixací končetin u psů můžete využít mnoha metod, dejte pozor, zda bude daná končetina dostatečně prokrvována. Obvykle se doporučuje i masáž a snížená pohybová aktivita. Ohledně zmírnění fyzické aktivity psa z počátku nebývá problém. Myslíte si, že pes moc dobře ví, že ho dané místo bolí, dává si pozor, je opatrný, kulhá. Ovšem jakmile se vyskytne první možnost, kdy bolest i mírně ustoupí, pes se znovu cítí nepřemožitelný.

Pes má natažený sval a neustále běhá, a to i přes silnou bolest

Některým, především „hyperaktivním” (velmi aktivním) psům nevysvětlíte, že je nutný „klid na lůžku.” Někdy je proto takové typy psů nutné pečlivě hlídat. Pokud situaci nemůže díky časovým omezením zvládat, je nutné psa zavřít do kotce či vyrobit speciální dřevěnou bariéru, abychom tak psovi znemožnili nadbytečný a nechtěný pohyb. Jestliže fyzický klid nebude dodržen, problémy se svalovou tkání u psa mohou i nadále perzistovat.

S čím se natažení svalu často plete aneb podobné příznaky u podvrtnutí

Podvrtnutí neboli distorze se natažení svalu příznaky podobá. Psi s podvrtnutou končetinou většinou kulhají, snižuje se jejich fyzická aktivita a je zřejmé, že pociťují bolest. Na druhou stranu, tuto bolest by neměli pociťovat v klidu, což ale není nutné ani v případě natažení svalu. Pokud byl pes vyšetřený pouze pomocí RTG snímku, podvrtnutí (velmi pravděpodobně) nebude identifikováno, protože rentgenové snímky nezobrazují narušení a porušení měkkých pojivových a jiných tkání. V případě podvrtnutí je kloub více ohebný, což nemusíte poznat, protože poranění je pro psa bolestivé. Ledabilé lajcké testování tedy nepřichází v úvahu.

Léčba nataženého svalu u psa doma a u veterináře

Níže uvedený seznam udává obvyklé způsoby léčby, a to včetně léků, které jsou k dostání u certifikovaných veterinárních lékařů.

  • nasazení nesteroidních protizánětlivých léku (NSAID)
  • masírování nataženého svalu
  • dieta, doporučení dietních granulí (především díky snížené míře pohybu psa)
  • aplikace ortézy či jiný typ fixace končetiny psa
  • ledování či naopak zahřívání postižené oblasti
  • dodržení klidového režimu, vycházky krátké, vždy pouze s vodítkem
  • moderní způsoby fyzioterapie u psů (podobné humánním)

Nikdy neprovádějte tipování diagnózy, nehrajte si na profesionála

Ačkoliv se výše uvedené informace mohou zdát zásadní a vše vystihující, každý případ je individuální a je potřebné brát do úvahy mnohá hlediska. Domácí léčbou, ač si myslíte, že psovi pomáháte, můžete činit pravý opak. Ověřte diagnózu u veterináře a případně s ním konzultujte alternativní způsoby léčby.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!