Pes nesmí kost? Zvěřina a vařené kosti ho mohou ohrozit na životě
Přidal olus, dne 30. 10. 2019 , 0x
Jdete do supermarketu a vyberete si ty nejdražší granule s tím, že musí být pro vašeho psa tím nejlepším?
Zadáte do internetového vyhledávače spojení nejlepší granule pro psa a myslíte si, že najdete zrovna ty opravdu nejlepší?
Krmíte psa výhradně vařenou svalovinou, které dáte od své porce bokem, nesolíte ho, nekořeníte - myslíte si, že je to to nejlepší?
Tři velmi časté příklady, které se neustále opakují. A ano, jak už čekáte, všechny jsou špatně. Krmnou dávku psa chce brát v širším pohledu, a navíc, co chutnáme jednomu, nebude chutnat druhému. Takže univerzální nejlepší cesta neexistuje. Leda ve formě BARFování.
Abych jen nenakousli širokou tématiku, v rychlosti si vyvrátíme prvotní 3 otázky.
1) V supermarketech, včetně PetCenter, nejsou kvalitní granule, které by odpovídaly poměru cena a kvalita. Výjimku tvoří větší akce těchto řetězců, kdy si pořídíte 20 kg pytel granulí kolem 300 Kč. V tomto případě cena odpovídá kvalitě. V obvyklém případě totiž kupujete vesměs pouze drť z kukuřice.
2) Googlování nejlepšího krmiva je mnohem lepší cestou. Na internetu zjistíte mnoho informací. Ale popravdě - aktuální diskuze (kromě velkých sociálních sítí) vytváří obvykle PR agentury či samotní zaměstnanci výrobce krmiva. To stejné platí u článků o krmivech. Hledání na internetu je dobrá cesta, ale veškeré informace berte s velkou rezervou.
3) Vařená svalovina je vhodná hlavně pro psy začínající s BARF metodou. Složení krmné dávky v BARFu je ale mnohem komplikovanější, neskládá se pouze z libové svaloviny. Do původního BARFu navíc vařené maso vůbec nepatří - jde o krmení syrovou stravou.
Kosti pro psa jsou riziko
Na jedné straně jsou kosti riziko, na druhé straně jde o součást jediné přirozené stravy psů. Kosti k BARFu patří. Ale jak už jsme několikrát naznačili, každý pes je originál, některému dělají kosti problémy - obvykle v podobě zácpy, výjimečně vznikají průjmy. Minerální látky obsažené v kostech, které pes ve vyvážené krmné dávce potřebuje, lze nahradit doplňkami. Ale pokud to není nutné, obecně je vhodné podávat syrové (před tím zamražené na dobu alespoň 48 h) hovězí kosti. Tyto kosti se totiž drolí a netvoří nebezpečné úlomky jako např. kuřecí kosti. Středním a velkým plemenům psům by neměli dělat problémy ani kuřecí syrové kosti. Nejsou kosti jako kosti, proto si je přehledně seřadíme do kategorií.
Syrové kosti
Obecně vzato, pes může jakoukoliv syrovou kost. Výjimku tvoří miniaturní a brachycefalická plemena. Ale pamatujte, že veškeré syrové maso musí projít varem nebo mrazem, ideálně právě zamražením, alespoň na 48 hodin. Například u volně žijící zvěřiny je riziko parazitů a škodlivých bakterií v mase nejvyšší.
Vařené kosti pro psy?
V nejlepším případě si zapamatujte NE. Vařené kosti se deformují a nepřirozeně lámou, přičemž se vytváří nebezpečné úlomky, které tvoří mnohonásobně vyšší riziko např. oproti syrovým kuřecím kostím, které jsou elastické a pes je lépe svým kyselým žaludkem stráví.
Další časté otázky a odpovědi
Může pes kosti s morkem? Ano, ale pozor na dietu. Morek je hodně tučný, ale dolování morku psa spolehlivě zabaví.
Může pes sušené kosti? Ano, mnoho výrobců sušené kosti pro psy přímo vyrábí. Doporučujeme používat pamlsky bez konzervantů.
Jak mám dát své čivavě do BARFu kosti? Doporučujeme podávat mleté maso s kostmi, kde je poměr vyvážený. Například tyto salámy pro psy lze i vařit ve vlastním varném střívku. Stejně je tomu i u brachycefalických plemen, která nemají přizpůsobenou čelist k přirozené destrukci a zpracování kostí v dutině ústní.
Začínám s BARF stravou, jak s kostmi? Této problematice se podrobně věnujeme ZDE. Obecně platí, že psi, kteří žili několik let na granulích, mají de facto deformovaný trávicí trakt s vytraceným jehlovým reflexem. Kosti je proto vhodné přidávat pomalu a namleté.
Střídmost na prvním místě
Pes nemusí mít denně vyváženou krmnou dávku. Přijaté esenciální látky, tuky, cukry, vitamíny atp. se ze psa ze dne na den nevytratí.
Krmná dávka u psů má být vyvážená v rámci týdnů či měsíců.
Rizika a důsledky krmení psa vařenými kostmi
- zácpa (výjimečně krvavé průjmy)
- uvíznutí kosti na patře, v jícnu nebo průdušnici (riziko udušení)
- fatální uvíznutí kosti v žaludku nebo ve střevě (tento problém je obvykle nutné řešit chirurgicky)
- zánět peritonea (pobřišnice) či jiné části trávicího traktu způsobená manuálním poraněním od vařené kosti
- nalomení zubů
Výhody a přínos syrových a namletých kostí pro psy
- syrové kosti jsou přirozenou součástí potravy psa i kočky
- z hlediska minerálních látek jsou důležitým zdrojem vápníku, nejen při barfování
- posilují žvýkací svaly
- zabaví psa po dlouhou dobu
- čistí psí chrup
Co je přirozené, nemusí vždycky sednout
Především u psů, kteří jsou zvyklí trávit obilí, resp. granule, doporučujeme psa při konzumování kostí sledovat. Nejen během, ale také následně. Přestože jsou kosti v podstatě jediným přirozeným pamlskem, tak psi na granulích mají (vratně) deformovaný trávicí trakt, mj. jsou jejich žaludeční kyseliny s vyšším (zasaditějším) pH, díky čemuž může být trávení problém - kosti pes nestráví, a pak vzniká zácpa nebo průjem. To stejné platí pro nadměrné množství a do jisté míry i u bůvolí či hovězí kůže.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.