„Mopslíci nejsou roztomilí, jsou to znetvořená, inbrední a nemocná zvířata, která neměla nikdy existovat.“ Příspěvek, který na internetu rozpoutal hodně vášně.

Nemoci

Přidal Fronto, dne 31. 07. 2019 ,  0x


Mopslík, malý roztomilý chlupáč, který mezi mnoha pejskaři patří mezi nejoblíbenější plemena. Historie tohoto plemene sahá až do roku 206 před naším letopočtem. V Číně šlo o honosná zvířata, která si žila v opravdovém luxusu, mnohé z nich chránili i stráže. A dnes žijí v desítkách tisících domovech po celém světě. Na druhou stranu, žít s mopslíkem asi neznamená pouze mazlení a radost pro všechny majitele. Na internetu se objevil příspěvek, který vzbudil mnoho reakcí... 

Nejen zastánci tohoto plemene reagovali na příspěvek člověka vystupujícím pod přezdívkou cranberrycapers.

„Mopslíci nejsou roztomilí. Mopslíci nejsou pěkní, jsou znetvoření, inbrední a nemocná zvířata, která nikdy neměla existovat.“ cranberrycapers

Uživatel ke svému tvrzení připsal hned několik vysvětlení:

 • Psi dýchají zhluboka, aby se ochladili. Díky tomu, že mopslíci v podstatě nemají žádný čenich, mají problém své tělo ochladit, což může vést k selhání důležitých vnitřních orgánů.
 • Díky krátkém čumáku a dýchacím cestám mívají často problémy s dýcháním.
 • Mopsílici trpí na znetvořenou čelist, díky které rostou zuby všemi možnými směry.
 • Kvůli atypickému tvaru jejich lebky, jim běžně oči vypadne z bulvy. 60% takto postižených očních orgánů u mopsů způsobí slepotu. Oči, které vrátíte zpět do oční jamky jsou náchylné na infekci. Pokud nedojde ke slepotě, bývá nutná léčba do konce života.
 • Jejich oči jsou také náchylné na bolestivé otoky, které svědí, díky čemuž si je škrábají. Kromě toho, jsou oči díky výše uvedenému drážděny jejich řasami, což vede k dalšímu svědění.
 • Když jsou rozrušení, tak jim voda zaskočí v krku, což způsobí lapání po dechu - to lze připodobnit zpětnému/opačnému kýchání.
 • Díky tomu, že mají obtížnější pohyb, jsou také náchylnější k obezitě.
 • Někteří mopslíci se narodí téměř bez otvoru pro nozdry, což jejich život bez operace činí téměř nemožným.
 • Jejich vrásky na obličeji bez řádné péče dostávají chronickou infekci.
 • U 64% mopsů se vyskytuje DKK (dysplazie kyčelního kloubu).
 • Jejich zkroucené ocasy způsobují disbalanci, neorologické poruchy, paralýzu zadních končetin, inkontinenci a bolest.
 • Jde o inbrední plemeno, což prokázala nedávná studie v Británii, kdy z tisíce mopsů bylo jen 50 heterozygotů. Inbreeding mj. znamená, že defektní geny mají tendenci se šířit dále, na potomky.
 • Meningoencephalitída (otok mozku) je u mopsů běžná. Psi s touto poruchou obvykle umírají během pár týdnů.
„Je mi lze z toho, když vidím, jak jsou mopslíci oslavování jako jedno z nejlepších psí plemen. Jejich malé a zdeformované lebky, zvrásněná maska, zakroucené ocasy a vyčnívající oči jsou oceňovány - a přitom jde o krutost k jim samotným.

Mopslíci jsou okouzlující, roztomilé, zábavné malé dušičky, které si ale nezaslouží jejich podobu, kterou jim vytvořil člověk.

Přestaňte mopse oslavovat. Přestaňte mopse kupovat.“

Uživatel athenadark reagoval:

„Namísto mopsů oslavujte retro-mopse. Ten vlevo je retro-mop a ten vpravo je (pozdější) mopslík.
Jsou zdravější, žijí déle a mají všechny přednosti dnešních mopslíků, mj. mají i delší nohy. Nemají také žádné z těch obvyklých dýchacích potíží...“

„Chcete mopse? Pořiďte si retro-puga nebo retro-mopse. Jsou zdravější, šťastnější a pravděpodobně i levnější varianta.“

A lidé reagovali…

SellyOurSecond: „Přestože mopse miluju, je dobré, když tohle lidé vědí.“

aggresivelybicaptainamerica: „Retromopsové, to jsou ti kámoši. 100% mopslíkovo kouzlu a 0% typických problémů.“

Kara: „Jsem veterinární sestra, a opravdu mě se... , že lidé stále kupují brachycephalické psy. Tihle psi celý život mají problém dýchat normálně a přirozeně a jejich majitelé se nás stále ptají, proč se to děje? Říkám lidem, aby se zblízka podívali na jejich nosní dírky, aby si sami zkusili dýchat přes brčko. Dělá se mi z toho zle.“

Marken: „To stejné je u Monchkinů (koček) a teacup plemena (psi). Jakmile zvíře nemůže termoregulovat, jakmile nemůže dýchat, když nemůže regulovat svůj endokrinní systém, když se zvíře nemůže množit bez umělého oplodnění. Je to nelidské, sobecké, kruté a zrůdné.“

Simona: „A buldočci! Když psovi byl dán život, měl by žít! Je mnoho krásných psů, ale nikdy by se nemělo šlechtit přes bolest...“


Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!