Otlaky u psů

Rady začátečníkům

Přidal dominik, dne 13. 04. 2016 ,  0x


Otlaky a přeleženiny u psa se Vám z počátků mohou zdát nepodstatné, ovšem časem mohou vytvářet velká potencionální zdravotní rizika. Otlaky na kůži mívají především psi velkých plemen, u kterých jsou obecně problémy s kyčlemy a celkově s kostmi mnohem častější nežli u malých psích plemen. Různé otlaky na více namáhaných místech, v praxi jde především o loket, mohou zhoršit např. míru postižení DKK.

Příčiny otlaků u psů velkých, ale i malých plemen

U naprosté většiny onemocnění, a to alespoň do jisté míry, hraje roli stáří psa. Výjimkou nejsou ani otlaky u psů, což vlastně není nemoc sama o sobě, ale spíše ukazatelem toho, že má chovatel zakročit. Hlavní a de facto jediná příčina vzniku otlaku je banální, a přesto si mnoho psích chovatelů tuto skutečnost nepřipouští. Na vině je samozřejmě dlouhý pobyt psa na tvrdé podložce, přičemž nejvíce otlaky na loktech a jiných částech těla psa, vznikají při opakovaném zvedání, sedání a lehání. Mezi další často otlačená místa u psů patří: hlezna, boky a strany zadních a předních končetin.

Jak se v praxi u psa bránit vzniku otlaků a přeleženin?

Prevence je jasná - vyvarovat psa styku s tvrdým povrchem. Ovšem je mi naprosto jasné, že to nemusí být vždy snadno proveditelné. Pokud pes leží v boudě na tvrdém dřevě a když se konečně dostane z boudy, lehne si na dlaždice, je to špatně. Do boudy dejte molitan či více vrstev koberce a měkké látky. Proleženiny a otlaky na psí kůži se nejčastěji týkají velkých a obřích plemen. Důvod je jasný, kůže, podsada a srst je s malými plemeny psů na srovnatelné úrovni, ale velký pes je logicky těžší a vyvíjí na dané plochy těla mnohem větší tlak, a to jednak z důvodu vyšší váhy a také díky jeho vyšší výšce.

Jak léčit otlaky u psů aneb je možná léčba?

Léčba za pomocí různých mastí a perorálních medikamentů samozřejmě možná je. Pro více informací se stavte za Vaším veterinárním lékařem, vždy závisí na přesném místě postižení a především na rozsáhlosti otlaků. Velmi často jsou opomíjeny (nikoliv alternativní, ale současné či konzervativní) jiné způsoby léčby: terapie, a to za účelem zvýšení prokrvení postižených oblastí. Tyto procedury může jednak vykonat vyškolený pracovník anebo se můžete pokusit psovi pomoci sami. Za rouškou fyzioterapií  se neskýtá nic jiného než psí masáž.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!