Odčervení a očkování štěňat

Péče a zdraví

Přidal dominik, dne 2. 07. 2016,  0x


Se štěňátkem přichází mnoho radostí, ale také starostí. Prevence je základ úspěchu. Možná si říkáte, že za odčervení či očkování lze ušetřit. Ovšem některá očkování jsou povinná a při odčervení štěněte či dospělého psa chráníte i sebe a další lidi, děti, které pro přenos parazitů nemusí se psem přijít do přímého styku. Prevence je nutná a mnohonásobně levnější než případná léčba. První vakcinace štěňat nastává v 6. týdnu, o tuto vakcinaci se stará majitel feny, neboť v tuto dobu ještě není možné štěňata od matky odebrat.

Štěně v 8 týdnech: očkování i odčervení

V tomto období je vhodné štěně odčervit i očkovat. Nic není dané zákonem, neboť v ČR je povinná vakcinace pouze na vzteklinu. Ačkoliv za očkování můžete ušetřit pár set korun, vakcinací ochráníte nejen psa, ale i sebe, Vaše děti… Nemluvě o tom, že případná léčba se pohybuje v řádech tisíců. Tablety na odčervení se v praxi z finančního hlediska vyplatí pořídit mimo veterinární ordinaci. Účinné látky napříč všemi značkami odčervovacích tablet jsou de facto zcela shodné. V období 8 týdnů je štěňata zvykem očkovat na psinku, popř. i parvovirózu (parvovirus), infekční hepatitídu (adenovirus 1), infekční laryngotracheitídu (adenovirus 2) a leptospirózu.

Očkování 5 in 1 u veterináře nebo doma?

Psa je možné očkovat i doma, bez pomoci veterináře. Na druhou stranu nezapomeňte, že na vakcinaci proti vzteklině musíte mít potvrzení, tudíž návštěvě veterinární ordinace se nevyhnete (existuje i očkování účinné 3 roky). Očkování pro štěňata tzv. 5 v 1 obsahuje v odstavci výše uvedené účinné látky, které se ale mohou lišit! Informujte se, proti jakým onemocněním své štěně či dospělého psa očkujete.

Štěně v 12. týdnu: přeočkování, další očkování

Jednotlivé typy vakcinace, a to i v rámci jednoho onemocnění, se od výrobce k výrobci liší v míře nutnosti přeočkování. Informace naleznete v příbalovém letáku, popř. od veterinárního lékaře. I v tomto období je vhodné aplikovat odčervovací tablety. Pokud je štěně ve styku s dětmi, odčervení je nutné viz. článek Jak často odčervovat psa.

Štěně v 16. týdnu: povinné očkování

V období od 3 do 6ti měsíců je štěně psa na území ČR nutné očkovat proti vzteklině. V dalších věcech je 4. měsíc věku štěněte shodný s předešlým. Následuje další přeočkování proti psince atp.

 

Přečtěte si: Co dělat, když je štěně neposlušné?

                    Jak často krmit štěně?

                    Jak naučit štěně chodit na záchod?

Udělejte si radost originálním tričkem od Psí úsměv

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc