Odčervení a očkování štěňat

Péče a zdraví

Přidal dominik, dne 2. 07. 2016 ,  0x


Se štěňátkem přichází mnoho radostí, ale také starostí. Prevence je základ úspěchu. Možná si říkáte, že za odčervení či očkování lze ušetřit. Ovšem některá očkování jsou povinná a při odčervení štěněte či dospělého psa chráníte i sebe a další lidi, děti, které pro přenos parazitů nemusí se psem přijít do přímého styku. Prevence je nutná a mnohonásobně levnější než případná léčba. První vakcinace štěňat nastává v 6. týdnu, o tuto vakcinaci se stará majitel feny, neboť v tuto dobu ještě není možné štěňata od matky odebrat.

Štěně v 8 týdnech: očkování i odčervení

V tomto období je vhodné štěně odčervit i očkovat. Nic není dané zákonem, neboť v ČR je povinná vakcinace pouze na vzteklinu. Ačkoliv za očkování můžete ušetřit pár set korun, vakcinací ochráníte nejen psa, ale i sebe, Vaše děti… Nemluvě o tom, že případná léčba se pohybuje v řádech tisíců. Tablety na odčervení se v praxi z finančního hlediska vyplatí pořídit mimo veterinární ordinaci. Účinné látky napříč všemi značkami odčervovacích tablet jsou de facto zcela shodné. V období 8 týdnů je štěňata zvykem očkovat na psinku, popř. i parvovirózu (parvovirus), infekční hepatitídu (adenovirus 1), infekční laryngotracheitídu (adenovirus 2) a leptospirózu.

Očkování 5 in 1 u veterináře nebo doma?

Psa je možné očkovat i doma, bez pomoci veterináře. Na druhou stranu nezapomeňte, že na vakcinaci proti vzteklině musíte mít potvrzení, tudíž návštěvě veterinární ordinace se nevyhnete (existuje i očkování účinné 3 roky). Očkování pro štěňata tzv. 5 v 1 obsahuje v odstavci výše uvedené účinné látky, které se ale mohou lišit! Informujte se, proti jakým onemocněním své štěně či dospělého psa očkujete.

Štěně v 12. týdnu: přeočkování, další očkování

Jednotlivé typy vakcinace, a to i v rámci jednoho onemocnění, se od výrobce k výrobci liší v míře nutnosti přeočkování. Informace naleznete v příbalovém letáku, popř. od veterinárního lékaře. I v tomto období je vhodné aplikovat odčervovací tablety. Pokud je štěně ve styku s dětmi, odčervení je nutné viz. článek Jak často odčervovat psa.

Štěně v 16. týdnu: povinné očkování

V období od 3 do 6ti měsíců je štěně psa na území ČR nutné očkovat proti vzteklině. V dalších věcech je 4. měsíc věku štěněte shodný s předešlým. Následuje další přeočkování proti psince atp.

 

Přečtěte si: Co dělat, když je štěně neposlušné?

                    Jak často krmit štěně?

                    Jak naučit štěně chodit na záchod?


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!