Nové informace vlivu COVID-19 na psy a kočky

Nemoci

Přidal kliplik, dne 16. 04. 2020 ,  0x

Nové informace vlivu COVID-19 na psy a kočky

Nový typ koronaviru Česká republika, oproti jiným evropským státům, zvládá velmi dobře. Hovoří se o celosvětové pandemii, některé státy neošetřují pacienty důchodového věku (Itálie, Francie aj.).

Vzhledem k tomu, že jde o humánní pandemii, média, politici i „obyčejní“ lidé vliv na ostatní zvířata příliš neřeší. Někteří vědci, především z Číny a Japonska se touto otázkou zabývají. Pojďme si shrnout jejich dosavadní výsledky.

  • Poznámka k obrázku: jde pouze o čínskou kuriozitu. Nošení roušek nebo respirátorů u psů je nesmysl. Podobně jako nošení fixačních náhubků (z textilu) respirátor znemožňuje termoregulaci (psi se chladí téměř pouze dýcháním), díky čemuž hrozí přehřátí organismu psa...

Co jsme věděli začátkem dubna 2020?

První pes, u kterého byl diagnostikován koronavirus se objevil již začátkem března.

Článek: První psí pacient s Covid-19

Zmiňovaný pes plemene pomerenian v druhé polovině března zemřel, ovšem nikoliv na onemocnění Covid-19 (dle majitele i lékařů), bylo mu krásných 17 let.

Článek: Druhý pes s Covid-19 a smrt prvního psího pacienta

Shrnuli jsme pro vás fakta o koronavirech. Důležité je vědět, že u psů se vyskytuje více druhů koronavirů než u lidí. Většina těchto virů, resp. onemocnění je zoonózou (přenosná ze zvířete ne člověka). Bývá také pravidlem, že se jeden kmen projevuje jinak u lidí a ostatních zvířat. Blížší informace najdete v článku Mezidruhový přenos nového koronaviru u lidí, psů a koček.

Vedlejší efekt SARS-CoV-2

Vedlejší efekty nejsou pouze negativní. Již jsme pro vás napsali 2 články, které se věnují vylidněným městům a návratu divokých zvířat (více ZDE).

Předpokládané negativní druhotné dopady jsou pro všechny nás zřejmé (dopad na ekonomiku). Otázkou zůstává, jak je to s T-lymfocyty, tedy do jaké míry jsme (my lidé) chráněni před znovu-nakažením. V Korei evidují více jak 100 takových případů (český zdroj).

Třetí pozitivní pes

Koncem března čínská média informovala o třetím pozitivním psovi na Covid-19. O žádném dalším jsme informace nenalezli. Otázkou je, zda to není ani pro čínská média zajímavá zpráva, testy na psech již neprobíhají anebo jsou informace pod čínskou cenzurou...

Ani u třetího psa se neprojevili žádné negativní příznaky tohoto onemocnění.

Jak na COVID-19 reagují psy a kočky?

Podobně jako první dva psí pacienti, tak i ostatní mají nízkou expresi a jsou (zatím stále vědecky neprůkazně) pouze přenašeči, tzn. nemají žádné příznaky onemocnění. Kočky jsou podle nových zjištěních na virus SARS-CoV-2 mnohem citlivější. Podle čínských vědců probíhá u koček onemocnění Covid-19 podobně jako u lidí, tzn. mohou být napadeny dolní dýchací cesty (plíce). Za průkaznou studií stojí v čele vědec jménem Zhigao Bu, PhD, na výzkumu se podíleli další lékaři z univerzit: Harbin Veterinary Research Institute a Chinese Academy of Agricultural Sciences v Harbinu.

U fretek inkubační doba onemocnění Covid-19 je v rozmezí 3 až 8 dní. Virus se u nich nešíří do dýchacího systému, může ovšem způsobit zánět v trávicí soustavě.

Zatím to tedy vypadá tak, že se u každého druhu, navzdory příbuznosti, projevuje nové onemocnění jinak. Což je u všech koronavirů zcela běžné. Otázkou zůstává, zda je možný přenos ze psa na člověka.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!