Kýla u štěněte
Přidal dominik, dne 27. 04. 2016 , 0x
Kýla má u psů i štěňat de facto shodné příznaky i průběh jako u nás, lidí. Na druhou stranu, pokud je kýlou postižené štěně, mnohem snáze a rychleji dochází vlivem narušení tkání k uškrcení cév, infekci a k celkově zhoršení příznaků. V praxi se ovšem nemusíte ničeho obávat, chirurgické napravení kýly je vcelku banální chirurgický zákrok, přičemž jeho cena se pohybuje v řádech tisíců korun.
Kýla u štěněte je problém, který se (ne)musí řešit
V tomto článku si mj. řekneme, jak lze kýlu u psa nebo i štěněte léčit doma bez zásahu veterinárního lékaře. Ještě před tím je nutné podotknout, že organismus štěněte (oproti dospělému psovi) je mnohem náchylnější vůči infekci patogenů, podlehnutí k dehydrataci, atp. Pokud máte s kýlou vlastní zkušenosti a pouze si chcete ověřit, že kýla u psů probíhá shodně jako u lidí - i přesto je vyhledejte veterinární péči. Přestože kýla u štěněte představuje obdobné narušení krycího epitelu, průběh je vždy individuální.
Co je to kýla a jak se u psů projevuje?
Kýla neboli hernia představuje narušení svalové tkáně v abdominální, resp. pupeční nebo inguinální oblasti (břišní a slabinová oblast). Kýla se tedy nemusí objevit pouze na typickém místě, ale např. i v blízkosti penisu, tudíž určení diagnózy pro lajka nemusí být vždy snadné. Díky tomu, že je svalová tkáň narušená, vytvoří se výduť. Do vychlípeniny se vylije příslušný obsah (obvykle střevo). Kýla může vznikat v místě mezery svalů či v lokaci chirurgického řezu. Na již vzniklé kýle můžeme popisovat kylní branku, vak a kylní obsah. U psů a štěňat se kýla projevuje vždy odlišně, v praxi nemusí být splněny všechny typické příznaky (viz. odstavec níže).
Příznaky kýly u štěňat i dospělých psů
Před tím než začneme vypisovat symptomy kýly, musíme rozlišit dva typy kýly. Výše je popsaný obecně známý typ, tzv. komplikovaná (pravá) kýla. Ovšem existuje i druhý typ kýly, tzv. nekompikovaná (nepravá kýla). Nepravá kýla se od pravé kýly liší náplní, respektive obsahem vydutiny - nejsou obsaženy žádné vnitřní orgány či jejich části, kylní vak je vyplněn pouze tekutinou. Druhý typ (ale do jisté míry i první) je charakteristický svým jo-jo efektem, přičemž se v různých časových intervalech objevuje na odlišných lokací slabin či břicha. Následuje seznam příznaků kýly u štěňat, které se naprosto shodují se symptomy kýly dospělých psů i fen.
- vychlípenina v kůži v břišní či v slabinové oblasti, která je obvykle na pohmat teplá
- zvracení
- ztráta apetitu
- změny v typickém chování psa, stres, „ztráta nálady”
Příčiny kýly u novonarozených štěňat a dospělých psů
Kýla může být vrozená či získaná. U lidí, jak známo, může vzniknout vlivem zvedání či přenášení těžkých předmětů, a to vždy na nejzranitelnějším místě (v lokaci, kde je sval narušený anebo je vytvořeno interspatium, resp. mezera svalové tkáně), u psů je vznik kýly také spojen s vyšší fyzickou zátěží, přičemž je určen především genetickou predispozicí, fyzická zátěž vede de facto pouze k projevení příznaků. V případě, že je kýla u štěněte vrozená, obvykle je spojena s velmi nízkou průměrnou porodní váhou v daném vrhu štěňat. Některá psí plemena jsou ke vzniku a návratům kýly více náchylní, v praxi se jedná zejména o plemena: erdelteriér (Airedale teriér), pekingský palácový psík (Pekingese) nebo o psí plemeno basendži (Basenji).
Jak léčit kýlu u štěněte nebo psa doma?
Možná jste již narazili na článek, který Vám poradí, jak se zbavit kýly snadno a rychle doma, a to obvykle za pomočí zázračných léku a mastí. Nejen že jsou v naprosté většině případů tyto metody neúčinné, ale navíc odkládání návštěvy lékaře kýlu prohlubuje a hrozí vytvoření dalších rizik (zaškrcení cév, vylití většího objemu tělních orgánů atp.). Kýlu je vždy nutné konzultovat s veterinářem, který nejspíše doporučí operativní řešení. Nemusíte mít strach, nejde o složitý chirurgický zákrok, psi nebývají pooperačně sledování více než pár hodin.
Přečtěte si: Jak se starat o psa po operaci?
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.