Pes po operaci

Péče a zdraví

Přidal dominik, dne 10. 02. 2016 ,  0x


Nemocniční prostředí, nedej bože, samotná operace, je strašákem nejen pro lidi, ale také pro samotné psy. Jakmile operace skončí, je nutné následující dny, někdy i následující týdny, ke psovi přistupovat jinak, s porozuměním. Jde o podobný přístup jako k člověku, který je nemocný či je po operaci. Ovšem nejde o člověka. Pokud dodržíte následující body, urychlíte tím rekonvalescenci psa.

Normální změny v chování psa po operaci

Již v úvodu je zmíněno, že pooperační stav psa a člověka se od sebe téměř neliší. Ovšem pes vám neprozradí, že je mu zle. Vypozorovat jeho pocity, touhy, bolest aj. je na vás. Ačkoliv následuje seznam běžných příznaků pooperačního stavu u psů, pokud si myslíte, že jsou změny v chování či bolesti psa velmi abnormální, neodkládejte kontaktování svého veterináře. Níže uvedený seznam se týká prvních 2 až 3 dní po operaci psa.

  • lehké ztráty koordinace, málatnost
  • delší spánek
  • únava
  • ztráta apetitu
  • pocit na zvracení (pokud pes zvrací opakovaně, neignorujte jeho stav)
  • mohou se vyskytnout problémy s ovládáním vylučování moči

Pes by měl být v teple, ale ne jako lidé

Anestézie může dočasně narušit schopnost psa vnímat horko a chlad. Proto je vhodné psa chránit před horkem i zimou. Na druhou stranu nezapomeňte, že pes má kožich, a proto přikrývání pod deku atp. nepřipadá v úvahu.

Vyberte psovi vhodné místo k ležení

Nausea, tedy pocit na zvracení je běžný pooperační jev, nejen u psů. Ležení na posteli, gauči a v jiných vyvýšených či špatně přístupných místech proto není vhodné. Pes by měl mít, a to alespoň první dva dny po operaci, snadný přístup ven nebo alespoň k místo, kde se popř. může vyzvracet. Vhodné místo souvisí i s dočasnou částečnou koordinace pohybů psa, což souvisí s nechtěným klopýtnutím či narážením do okolních předmětů. Díky tomu je vhodné psa umístit co nejdále od schodů, nejlépe psovi vstup ke schodům zcela zamezit.

Držte psa dále od jiných zvířat a dětí

Ať už si myslíte o svém psovi cokoliv, mějte pro něj pochopení. Pokud je psovi velmi zle, cítí se v úzkých anebo ohrožen, může zazmatkovat a kousnout. Proč riskovat? Alespoň první 2 či 3 dny po operaci psa bedlivě hlídejte a v případě problémů vyhledejte pomoc veterináře. Od ostatních psů či jiných domácích mazlíčků by se měl daný pes držet dále ideálně 2 týdny po operaci, protože nemusí jít o „drsné” hraní s jinými psy a stehy či podlitiny po operaci se mohou snadno narušit, což může zapříčinit nechtěnou infekci.

Choďte na krátké procházky, psa nechte vyspat

Delší spánek je po operaci zcela běžný. Díky tomu je možné, že se pes pomočí i během spánku, proto při výběru místa pro psa to berte v potaz. Při venčení mějte psa na vodítku, protože i přesto, že se může zdát, že koordinace se psovi zcela vrátila, nemusí tomu být, a to především po (i menší) fyzické námaze.

Vodu dejte na dobře dostupné místo, vyhněte se dehydrataci psa

Po operaci pes potřebuje více tekutin. Pokud máte hlubokou misku na vodu, myslete i na to, že pes může omdlít a v misce na vodu se utopit. I takové případy se, bohužel, stávají. Pokud pes odmítá vodu déle než jednu polovinu dne, kontaktujte veterináře. Na druhou stranu dočasná ztráta apetitu je zcela normální, a proto bývá nutné psovi podat jiné krmivo než granule. Vhodné je podávat kuřecí maso s těstovinami. Maso podávejte po malých dávkách a bez kostí.

Nezapomeňte na stehy a jiná narušení kůže psa

Správná péče o pooperační poranění je nutná k tomu, aby se váš pes či fena co nejrychleji uzdravil. Pokud budete tuto péči zanedbávat hrozí infekce, která může rekonvalescenci psa velmi prodloužit. Antibiotické krémy či jiné masti jsou vhodné, na druhou stranu nic se nesmí přehánět. Aplikaci přípravků na poranění psa konzultujte se svým veterinárním lékařem.

Nenechejte psa si lízat rány

Přestože bylo dokázáno, že psí sliny mají blahodárné účinky, alespoň proti těm lidským, olizování ran u psů nese větší rizika než pozitiva. Olizování či jemné vykusování, což psi s oblibou dělají, může způsobit zanesení infekce či vytažení stehů. Většinou bývá jediným možným řešením použití speciálního límce pro psy. Ano, pro psa je to nepříjemné, ale díky tomu se předchází mnoha nežádoucím efektům.

Psa nekoupejte, hrozí infekce

Psa vyvarujte nejen koupání šampónem, ale také jakémukoliv navlhčení. Pokud je nutné jít se psem do deště, ráno zakryjte například plastem.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!