Kromě psů a koček se nově eviduje nákaza člověka COVID-19 od norků

Péče a zdraví

Přidal yy, dne 22. 05. 2020 ,  0x

Kromě psů a koček se nově eviduje nákaza člověka COVID-19 od norků

Od doby, kdy byl zaznamenám první nakažený pes novým typem koronaviru uběhly více než 2 měsíce (psali jsme zde). Poté následoval druhý a třetí případ psa, o necelý měsíc později se ukázalo, že nemoc COVID-19 mohou mít i kočky.

A v tomto týdnu si toho všimla i velká česká média.

rouška, pes, covid, u psa

Držte se od psů dále a nasaďte jim roušky

Z některých článků, nejen na českém internetu, máte pocit, že pes nebo kočky jsou velkou hrozbou anebo jsou sami v ohrožení. Tuto problematiku jsme shrnuli včetně původních zdrojů ZDE.

Stručně řečeno, neexistuje žádný evidovaný případ psa, který by jevil známky onemocnění podobné tomu, jak se COVID-19 projevuje u lidí. Naopak u koček se vyskytly obdobné respirační problémy.

Přestože není potvrzený žádný přenos mezi člověkem a zvířetem (a naopak), máme zde více než 20 evidovaných případů, kde je vysoká pravděpodobnost, že tomu tak bylo. Žádný z těchto interspecifických (mezidruhových) přenosů nového viru nebyl podložen žádným výzkumem (zatím).

Paniku stranou.

Přestože COVID-19 není žádná obyčejná chřipka, pokud nespadáte do rizikové skupiny (starší člověk s chronickými problémy srdce, plic atp.) není velká panika na místě. Aktuální informace jsou shrnuty v článku: Nové informace o COVID-19.

Nový případ s norky (Holandsko)


Kožešinové farmy jsou v České republice již minulostí. V Nizozemsku žádná výrazná omezení nemají, tedy kromě zákazu výstavby nových farem od r. 2013.

Jak se projevuje koronavirus u norků?

Stejně jako u koček (podobně jako u člověka). Prozatím jde o první zjištění od jednoho zdroje, přičemž své stanovisko ani po přezkoumání nezměnil po prvních 14 dnech. Ohnisko nákazy se nachází v Severním Brabantsku.

Co na to holandská vláda?

Podle vlády jsou šiřitelem kočky a doporučila všechny kožešinové farmy v okolí preventivně uzavřít.

Jak k nákaze došlo?

Pracovníka kožešinové farmy kousl norek, je tedy pravděpodobné, že se nakazil přímo od něj, protože jiné zdroje nákazy jsou v tomto případě nepravděpodobné.

Kde se vzala tato nemoc a jak se nakazil první člověk?

Je velmi pravděpodobné, že se to se 100% určitostí nikdy nedozvíme. Aktuálně většina lékařů, vědců a jiných expertů zastává názor, že původcem jsou netopýři. Koronavirus SARS-CoV-2 ale mohl vzniknout i v čínské (nebo jiné) laboratoři, tento názor mj. zastává Soňa Peková, její rozhovor pro Český rozhlas najdete zde.

Jak došlo k přenosu na člověka?

Pokud opomeneme možnost, že nový typ koronaviru vynesl nějaký laboratorní pracovník, stále nevíme, jak se (teoreticky) z netopýrů koronavirus přenesl na člověka. Teoreticky může jít o kočky, psy nebo jiná domácí zvířata. Vědci doposud pracovali s teorií, kdy vektorem byl loskoun (hmyzožravec). Postupně ale od této hypotézy většina z nich upustila....

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!