Koupit psa na Bazoši rychle a levně? Aneb jak si přidělat starosti a podpořit psí mafii

Smutný pes

Přidal Alfik, dne 13. 12. 2019 ,  0x

Koupit psa na Bazoši rychle a levně? Aneb jak si přidělat starosti a podpořit psí mafii

Tenhle článek je velmi důležitý. Schválně ho píšeme 10 dní do Vánoc, kdy je po psech bez PP obecně největší poptávka.

Hned na úvod zmíníme to nejdůležitější - pes není dárek. A pokud chcete psa bez rodokmenu, adoptujte. Nejspíše v útulku nenajdete hned na poprvé svého ideálního psa, ale kam spěchat?


Pes není dárek:

zdrojProblematice, proč je pes bez průkazu původu lepší (nebo horší) než vesnický voříšek, na to se zaměříme v následujícím článku.

Teď se podrobně podíváme na to, jak se ročně napálí tisíce lidí - a poté litují. Zaměříme se na hlavní portál, který překupníci (a množitelé) používají. Jde o Facebook a Bazoš, vzhledem k tomu, že je Facebook velmi deverzifikovaný a příspěvky rychle zapadají, jeho analýza by byla mnohem náročně.

Psali jsme: Začarovaný kruh jménem množírny psů

Koupit psa na Bazoši?

Většina ostatních inzertních portálů vnímá množitele psů jako velký problém, a proto proti nim aktivně zbrojí, jako například rady Annonce Jak poznat překupníka.

13. nejnavštěvovanější stránka v ČR

Bazos.cz se průběžně pohybuje kolem 10. místa nejnavštěvovanějších stránek v ČR, to dává překupníkům velké šance, že jejich inzerát uvidí mnoho lidí.

Přečtěte si: Když se z majitele útulku stane množitel

Statistiky navstevnosti bazos.cz

Kdo proti množitelům bojuje?

Chovat psy výhradně za účelem zisku je neetické, ale není to nelegální. Takže přestože prokážete, že ten a ten člověk prodá ročně stovku psů, je to z hlediska práva v pořádku. Na druhou stranu:

Množitelé zpravidla své příjmy nepřiznávají.

Takže jakmile u člověka můžete dokázat prodej mnoha psů (nebo i pár), tak nemusíte kontaktovat Policii, ale spíše Finanční úřad.

Nejen jednotlivci, ale i celé skupiny lidí se snaží bojovat proti množitelům nebo překupníkům.

Proč je tedy nenechat podnikat, když je to legální?

Množitelé, tedy alespoň ti, proti kterým zbrojíme i my, chovají psy ve špatných podmínkách. Pokud zabrouzdáme do českých zákonů, zjistíme, že porušují welfare, tzn. páchají trestnou činnost (nebo máme alespoň takové podezření).

Kámen úraz je průkaznost špatných podmínek chovu. Tito lidé mají obvykle své kontakty či je samotná Státní veterinární správa před kontrolou upozorní. Většina psů se tedy dočasně převeze jinam, SVS zjistí pár pochybení a vydá doporučení na jejich nápravu. Tím to obvykle končí.

Jak poznat inzerát psa od množitele?

Stručně a jasně:

 • pes nemá průkaz původu
 • v inzerátu je uvedeno, že je pes čistokrevný (ovšem pojem s PP a čistokrevný jsou synonyma - jde tedy o lež)
 • inzerát obsahuje výhradně roztomile fotografie
 • inzerát je s označením TOP (placená inzerce)
 • je inzerované moderní plemeno
 • cena psa je vyšší než 1000 Kč

Pokud inzerát splňuje nějaký z těchto bodů, buďte velmi obezřetní.

Co byste měli před koupí jakéhokoliv psa udělat?

 • vidět jeho rodiče nebo alespoň fenu (množitelé nejsou hloupí, a tak vám mohou podstrčit cizí fenku)
 • vidět podmínky, ve kterých žije
 • trvat na prodeji v bytě nebo na pozemku majitele
 • sepsat kupní smlouvy, která obsahuje dodatek o odstoupení od kupní smlouvy min. do 30 dnů z vaší strany (pokud se objeví tzv. skryté vady)
 • vyžádat si očkovací průkaz (nebo zvířecí pas)

Nejedná se o buzeraci prodejců, jde o běžný postup, který chrání obě strany.

Samozřejmě, situace je jiná, když vám někdo daruje psa anebo prodá za 100-200 Kč.

Jak vypadají inzeráty psů od množitelů

Uvádíme seznam od překupníků. Asi vůbec nejznámějším překupníkem je Olga/Vlasta, která je známá nejen na Bazoši, ale i na Facebooku. Na druhou stranu, ani překupníci nejsou úplně hloupí a mění si své identity, telefonní čísla...

Štěně čivavy, inzerát

zdroj1

Kříženci, inzeráty psů

zdroj2

Inzerce od množitele psů

zdroj3

Jak plynul čas, tak si Olga uvědomila, že jedno jméno nestačí, a tak pod stejným tel. číslem inzerovala jinde. Následně došlo i změnám tel. čísel... A takto, přestože ne tak jednoduše průkazně, fungují i další překupníci... Ale i v této době občas uveřejní pod původními údaji další inzeráty, poslední 9.12.2019.

Obecně tedy hodnocení uživatele na Bazosi má efekt jen do té doby, než si uživatel založí profil nový, stačí mu k tomu jen nové tel. číslo. Mnoho lidí ani neví, že tato funkce na Bazoši je.

Návod, jak nakupovat psa na bazos.cz

zdroj4

zdroj5

Pokud vás napadlo, že inzeráty dohledáte, musíme vás zklamat. Štěňata především v tomto období jdou rychle na odbyt, a tak pouze uvidíte hlášku:

Smazany inzerat na bazosi

Pokud třeba vaše dítě touží mít doma psa, ale vy se o něj starat nebudete, existuje mnoho dárků pro pejskaře, které sice neposkytnou tolik radosti jako nejlepší přítel člověka, ale také s sebou nesou mnohem méně zodpovědnosti. Pro shrnutí uvádíme dvě hlavní myšlenky tohoto článku:

Pes není dárek.

Při koupi psa buďte velmi opatrní.

Doporučujeme pokračovat ve čtení v nazazujícím článku: Akce proti množitelům.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!