Jak na omrzliny u psa - První pomoc

Rady začátečníkům

Přidal simii, dne 19. 01. 2020 ,  0x

Jak na omrzliny u psa - První pomoc

Prevence, prevence a znovu prevence. Ale co když už u psa můžeme sledovat podchlazení nebo přímo omrzliny? Na to se zaměříme v dnešním článku.

Pokud má pejsek i suchý čumák, doporučujeme si přečíst článek Suchý čumák u psa, abyste vyloučili další zdravotní rizika. V případě, že má pes omrzliny, přitom i teplý čumák, nic neodkládejte a co nejrychleji vyrazte za veterinářem.

Jak u psa poznat omrzliny?

Stejně jako u lidí, tak i u psů dělíme omrzliny na 3 stádia. Jejich příznaky a rozpis najdete v tabulce níže.

Stupeň omrzliny Příznaky
1. Pokožka psa je necitlivá, tvrdá, studená, bledá. Při ohřátí je velmi citlivá a zrudne.
2. Ve druhém stádiu vzniká riziko infekce. Kůže psa je nažloutlá, tvoří se puchýře a citlivost i při mírném zahřátí je vysoká.
3. Kůže je zcela necitlivá a odumřelá. Nekrózní povrch je nutné chirurgicky odstranit.

Pokud je pes celkově podchlazený, jděte na článek: První pomoc u podchlazeného psa

Vznik omrzliny

Psi v porovnání s lidmi (většina loveckých i jiných plemen) má mnohem tvrdší pokožku a podkožní tuk, kromě toho před vznikem omrzlin jsou psi chráněni i podsadou, krycími chlupy a přírodním kutikulárním mazem. Tento malý ekosystém je snadné narušit nevhodnou péčí, psali jsme zde.

Omrzlina, logicky, vzniká dlouhodobým působením chladu.

Rizikové faktory:

Pes je:

 • ztracený,
 • nemocný,
 • vlhký,
 • dlouhodobě zavřený v kotci při nízké teplotě,
 • malého náchylného plemene,
 • po velké fyzické aktivitě,
 • velké teplotní rozdíly na citlivější tlapky,
 • ve vodě.

Kde se omrzliny nejčastěji vyskytují?

Omrzlinu prvního stupně obvykle najdeme na hůře prokrvených částech psa. Pokud opomineme psa, který se vykoupal v potoce při teplotě pod nulou, patří sem zejména:

tlapky,

 • konec ocasu,
 • okolí varlat / okolí mléčné žlázy u fen,
 • špičky uší.

První pomoc

Pokud jde o první nebo druhý stupeň (kdy už je nutné psa odborně ošetřit), postupujte následovně. Jestliže má pes sníženou vnitřní teplotu, nepostupujte podle návodu níže, který je určený pouze pro lokální omrzliny! Postupujte podle návodu na první pomoc u podchlazeného psa.

 1. Psa přemístěte do pokojové teploty. Ideálně mu připravte jeho pelech, který přikryjete igelitem.
 2. Připravte si čistý hadr a kyblík vlažné vody. Pokud máte i speciální výhřevné obaly, připravte si je také. V případě omrzlin 2. stupně hadr desinfikujte, pokud máte, použijte sterilní hadříky.
 3. Do vody o teplotě zhruba 20-25 °C smočte hadr, přiložte ho na omrzlinu a sledujte reakci psa. Pokud je pes naprosto bez reakce, přikládejte pár desítek vteřin a následně připravte teplejší vodu.
 4. Postupujte dále, dokud příznaky omrzliny prvního stupně neustoupí. V případě 2. či 3. stupně, kontaktujte veterináře. Doporučujeme mít v telefonu uložený seznam nejbližších veterinářů NONSTOP.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!