Když má pes teplý čumák

Péče a zdraví

Přidal janasarnie, dne 27. 12. 2015 ,  0x


Pes je nemocný, když má teplý čumák. Jde samozřejmě o mýtus. Psi mohou mít teplý čumák z několika důvodů, přičemž je pravda, že jedním z nich je nemoc. Studený mokrý čumák psa je v pořádku, ale i suchý a teplý čumák u psa nemusí značit problém.

Vliv okolní teploty na čumák psa

Právě environment hraje největší roli (pokud se nejedná o nemoc). Musíme si uvědomit, že nejen samotná okolní teplota má vliv na termoregulaci psa. Do velké míry závisí i na vlhkosti a slunečním záření. Zvýšená vlhkost spolu se slunečními paprsky zvyšuje tělní teplota psa. Organismus se s těmito vnějšími vlivy musí vypořádat tak, aby nedošlo k výraznému zvýšení těla. Přestože je tedy teplota těla psa zvyšována, je ihned i snižována, což je vlastně regulace tepla, resp. termoregulace.

Termoregulace u psa aneb čumák psa jako indikátor

Lidský organismus se se zvýšenou teplotou těla v porovnání se psím organismem vypořádá de facto snáze. Lidé mají množství potních žláz, nemají podsadu a celkově méně „osrstění.” U psů vede po páteři jedna potní žláza s malým množstvím vývodů. Tato žláza vlastně ústí na čumáku, (nejen) proto můžeme u psa sledovat vlhký a teplý čumák.

Zajímavé je, že samotný tvar jednotlivých chlupů na kožichu psa také dopomáhá samotné termoregulaci. Díky tomu, paradoxně, poté co psa ostříháte, zhorší se jeho termoregulace.

Když má pes teplý a suchý čumák

Míra vlhkosti „nosu” psa také není relevantním indikátorem onemocnění. Ano, je možné, že za suchým čumákem stojí dehydratace či choroba, ale není zde ani 50 % pravděpodobnost onemocnění u daného psa. Studený a vlhký (či mokrý) jako psí čumák je rozšířené pořekadlo či chcete-li mýtus, ale v žádném případě se jím při určení diagnózy psa nelze řídit.

Teplý čumák u psa jako příznak onemocnění

Teplý čumák u psa tedy může značit i horečku. Pokud máte možnost, změřte tělesnou teplotu u psa, měli byste naměřit cca 38 °C. Pokud váš pes či fena jeví další symptomy onemocnění, ať už pouze změnu habitu, resp. změny v chování, je na místě vyhledat veterinárního lékaře. Teplota čumáku se u psa mění z hodiny na hodiny, proto vyčkejte, zda se společně se změnou prostředí kolem psa nezmění i teplota jeho „nosu.”


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!