Podchlazení u psa: Příznaky, rizika a první pomoc

Rady začátečníkům

Přidal simii, dne 16. 01. 2020 ,  0x

Podchlazení u psa: Příznaky, rizika a první pomoc

Přestože mohou být teploty lehce nad nulou, hrozí riziko podchlazení nejen u lidí, ale zejména u malých citlivých plemen.

Pokud máte velkého psa s podsadou, měl by hravě zvládnout i teploty pod -10 °C. Jsou zde ale faktory (koupání, velké změny teplot, nemoc u psa), které i odolnému a zdravému psovi, mohou při teplotách kolem +15 °C způsobit omrzliny.

TIP: Pokud nemá pes sníženou teplotu, ale pouze lehké omrzliny, postupujte podle návodu na první pomoc při léčbě omrzlin.

Podchlazení (hypotermie)

Fyziologická (přirozená) teplota psa je asi 38 °C, v literatuře se obvykle udává 37,3 až 39 °C, u velkých psů je teplota nižší, u malých plemen naopak vyšší.

Podchlazení je u psů definované jako pokles vnitřní teploty psa pod 35 °C. To si v případě potřeba můžete ověřit i běžným teploměrem zavedením do rekta. Je nutné (vhodné) použít desinfekci (před i po) a gel pro hladší zavedení, abychom psa ještě více nevystresovali.

Jak probíhá podchlazení a co se při něm děje?

Kromě poklesu teploty se zúží veškeré cévy a organismus reflektivně začne stahovat krev z periferií a zahřívat primárně důležité orgány (zejména v hrudním koši a v mozku).

Příznaky podchlazení u psa

Mezi symptomy, které můžeme sledovat zevně, patří:

 • svalový třes,
 • malátnost,
 • snížená rychlost reakcí,
 • netečnost,
 • apatie,
 • disbalance v srdečním rytmu,
 • mělké dýchání,
 • bezvědomí.

Příznaky podchlazení jsou uvedeny tak, jak obvykle po sobě následují. Podobně jako u omrzlin rozeznáváme 3 stádia. Druhé stádium začíná při apatii a třetí v bezvědomí, kdy klesá vnitřní teplota pod 32 °C.

První pomoc u podchlazeného psa

Oproti omrzlinám je praktičtější použití tzv. suchého tepla. Tzn. teplá voda, kterou bychom ve výsledku celého psa pokryli, by mohla spíše uškodit.

Pokud je pes v kritickém stavu, zabalte ho do deky a rychle vyrazte na veterinu. Pokud má váš veterinář zavřeno, podívejte se do seznamu psích pohotovostí zde.

I při prvním stupni podchlazení je vhodné vyhledat pomoc veterinárního lékaře, pokud to z nějakého důvodu není možné, tak:

 1. Psa zahřívejte suchým teplem: lze použít PET lahve, termofolie, deky aj.
 2. Nezahřívejte psa šokově nebo velké části těla tekoucí vodou.
 3. Omrzliny (obvykle na uších, tlapkách a v okolí pohlavních orgánů) zahřívejte podle tohoto návodu.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!