Podchlazení u psa: Příznaky, rizika a první pomoc
Přidal simii, dne 16. 01. 2020 , 0x
Přestože mohou být teploty lehce nad nulou, hrozí riziko podchlazení nejen u lidí, ale zejména u malých citlivých plemen.
Pokud máte velkého psa s podsadou, měl by hravě zvládnout i teploty pod -10 °C. Jsou zde ale faktory (koupání, velké změny teplot, nemoc u psa), které i odolnému a zdravému psovi, mohou při teplotách kolem +15 °C způsobit omrzliny.
TIP: Pokud nemá pes sníženou teplotu, ale pouze lehké omrzliny, postupujte podle návodu na první pomoc při léčbě omrzlin.
Podchlazení (hypotermie)
Fyziologická (přirozená) teplota psa je asi 38 °C, v literatuře se obvykle udává 37,3 až 39 °C, u velkých psů je teplota nižší, u malých plemen naopak vyšší.
Podchlazení je u psů definované jako pokles vnitřní teploty psa pod 35 °C. To si v případě potřeba můžete ověřit i běžným teploměrem zavedením do rekta. Je nutné (vhodné) použít desinfekci (před i po) a gel pro hladší zavedení, abychom psa ještě více nevystresovali.
Jak probíhá podchlazení a co se při něm děje?
Kromě poklesu teploty se zúží veškeré cévy a organismus reflektivně začne stahovat krev z periferií a zahřívat primárně důležité orgány (zejména v hrudním koši a v mozku).
Příznaky podchlazení u psa
Mezi symptomy, které můžeme sledovat zevně, patří:
- svalový třes,
- malátnost,
- snížená rychlost reakcí,
- netečnost,
- apatie,
- disbalance v srdečním rytmu,
- mělké dýchání,
- bezvědomí.
Příznaky podchlazení jsou uvedeny tak, jak obvykle po sobě následují. Podobně jako u omrzlin rozeznáváme 3 stádia. Druhé stádium začíná při apatii a třetí v bezvědomí, kdy klesá vnitřní teplota pod 32 °C.
První pomoc u podchlazeného psa
Oproti omrzlinám je praktičtější použití tzv. suchého tepla. Tzn. teplá voda, kterou bychom ve výsledku celého psa pokryli, by mohla spíše uškodit.
Pokud je pes v kritickém stavu, zabalte ho do deky a rychle vyrazte na veterinu. Pokud má váš veterinář zavřeno, podívejte se do seznamu psích pohotovostí zde.
I při prvním stupni podchlazení je vhodné vyhledat pomoc veterinárního lékaře, pokud to z nějakého důvodu není možné, tak:
- Psa zahřívejte suchým teplem: lze použít PET lahve, termofolie, deky aj.
- Nezahřívejte psa šokově nebo velké části těla tekoucí vodou.
- Omrzliny (obvykle na uších, tlapkách a v okolí pohlavních orgánů) zahřívejte podle tohoto návodu.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.