Asistenční pes stále nemá právo vstoupit do škol aj., dokážeme to změnit?

Smutný pes

Přidal glolik, dne 20. 11. 2019 ,  0x

Asistenční pes stále nemá právo vstoupit do škol aj., dokážeme to změnit?

Výcvik a výchova asistenčních psů není žádná hračka. Ale právě pes může nejen dítěti, ale i dospělému člověku umožnit dělat věci, které by bez něj nemohl. A jde o věci základní, jako je třeba nákup v supermarketu nebo docházení do školy.

Přečtěte si: Asistenční psi nemají právo vstoupit do škol

Asistenční pes Sunny

Asistenční pes Zlatý retrívr

Teď to bude půl roku, kdy jsme vám psali o Sunnym a jeho zákazu na vstup do školy. V legislativě totiž není nic, co by dávalo asistenčním psům možnost vstoupit do školy.

Vstup do školy nám ale bezdůvodně zakázali. Obeslali jsme všechny vládní i školské instituce, radnici i ombudsmana, naši europoslankyni i Evropskou federaci vodících a asistenčních psů, premiéra i primátora. Jelikož neexistuje zákon upravující vstup asistenčních psů do škol, nikdo nám zatím nepomohl. Rozhodující slovo má vedení školy.

Jak to se Sunnym dopadlo?

Nijak. Tedy spíše špatně. Zákaz vstupu do školy se nijak nezměnil. Takže řešení ze strany poškozených pokračuje.

Jelikož byly využity veškeré možnosti, na koho se obrátit, zbyla snad už poslední možnost - sepsání petice. Stěžejní část petice zní:

Držitelé asistenčních a vodících psů s certifikací mezinárodně akreditovaných organizací mají se svými psy se speciálním výcvikem stejná přístupová práva, jako jakýkoli občan ČR, který nevyužívá psa jako asistenta či průvodce.

Podepsat petici může každý občas starší 16 let.

Při psaní tohoto článku má petice na 200 podpisů, čím více, tím lépe. Petice s vyšším počtem podpisů má nejen pro poslance vyšší váhu.

Podpis petice nezabere déle jak minutu. I tento online formát vyhovuje petičnímu právu.

Čekáme na širší vyjádření majitelky Sunnyho o tom, co za nové překážky se objevilo. Vyjádření doplníme zde do článku co nejdříve.

Aktualizace:

Celá věc se dle všeho přesunula z roviny osobní do roviny administrativní. V praxi to znamená, že již nejde o konkrétní případ asistenčního psa, který nesmí do školy, nyní má na dění vliv mnoho podivných věcí. Bohužel nejsme médium, které ustojí případnou žalobu (4 předžalobní výzvy již máme za sebou). Proto uvedeme jen v bodech odkazy na zdroje, které se situace, byť už vzdáleně, přímo týkají.

Sloučení NIDV a NUV, psal o tom denik.cz

Pan náměstek Václav Pícl se k tomu vyjádřil:

„Sloučením dojde ke komplexnímu pokrytí cílových skupin pedagogických i nepedagogických pracovníků. Jejich metodické vedení, obsah i vzdělávání budou řízeny z jednoho centra. Bude tak zajištěna větší přehlednost i efektivita.“

Pan Pícl byl nyní údajně odvolán.

Zákon, o kterém je celá petice, je na cestě. Ovšem již velmi dlouhou dobu. Nový termín je určený do konce roku 2019, který pravděpodobně nebude dodržený. Petice bude předána MPSV (Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky).

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!