Asistenční psi nemají právo vstoupit do škol. Pojďme to změnit!
Přidal am, dne 16. 05. 2019 , 0x
Přestože jsme národ pejskařů, máme nedořešené důležité věci - povolení vstupů asistenčních psů do škol. Přestože to je většinou možné, aktuálně neexistují žádná závazná pravidla, kdy může nemůže certifikovaný asistenční pes do školy. Co je tedy cílem?
Zajištění pravidel pro vstupy asistenčních psů do školských institucí, ale i přesná pravidla, za jakých to může škola zakázat.
Prosíme všechny, kterých se to týká, aby se nám ozvali na info@psiusmev.cz, teď je ta správná chvíle, kdy to řešit!
Ozvala se nám paní A.M., která již společně s dalšími kontaktovala mnoho institucí (např. MŠMT, MPSV, VOP, NRZP, primátora, premiéra, školského ombudsmana...).
Už tak to nemají lidé s asistenčním nebo vodícím psem snadné, pojďme se spojit a ulehčit jim život!
Dobrý den,
možná znáte našeho pejska Snídaňové štěně - Sunny. Nyní je z něj už opravdový profi asistenční pes, který pomáhá dvěma dětem s poruchou autistického spektra a dalšími přidruženými potížemi.
Asistenční pes Sunny pomáhá s komunikací s cizími lidmi. Uklidní, když se dítě dostane do úzkých, zmírňuje tikové projevy a dýchací potíže při stresových situacích, umí podat věci, odpoutat pozornost při nežádoucím chování. Přispívá k celkové duševní pohodě a klidu. Toto by děti potřebovaly mimo jiné i ve škole. Pes je na to vycvičen, umí zůstat hodiny v klidu, na slovo poslouchá svého pána, je klidné povahy... Vstup do školy nám ale bezdůvodně zakázali. Obeslali jsme všechny vládní i školské instituce, radnici i ombudsmana, naši europoslankyni i Evropskou federaci vodících a asistenčních psů, premiéra i primátora. Jelikož neexistuje zákon upravující vstup asistenčních psů do škol, nikdo nám zatím nepomohl. Rozhodující slovo má vedení školy. Veřejný ochránce práv vydal alespoň nový leták pro vstupy těchto psů a případné postihy pro ty, kteří vstup nepovolí. I u škol musí přeci být oprávněný důvod, proč to škola zakáže.
Touto problematikou se zabývá i portál ochrance.cz, který poskytuje návod na to, co dělat, když do školy nevpustí asistenčního psa. Doporučení VOP nejdete zde.
Po půlročním intenzivním secvičování se psem jsme 2.11.2018 dostali Sunnyho konečně domů. Už v září jsme informovali ředitelku naší školy, že budeme mít asistenčního psa a chtěli bychom, aby chodil s námi do školy. Na první schůzce řekli, že si nedokáží představit, jak by tam pes fungoval. Sunny chodil se svým trenérem do škol a školek po celé republice a nebyl nikde žádný problém. Je zvyklý na děti, je klidný a hodný. Po dvouměsíčních pohovorech, schůzkách se zaměstnanci i rodiči, vysvětlování a dokazování proč a jak by měl pes ve škole být nakonec ve škole řekli, že asistenčního psa nepotřebujeme a do školy má zákaz vstupu. Pes byl záměrně vybrán pro děti s neviditelným hendikepem, aby se veřejnost dozvěděla, že i pro tyto osoby je možné vycvičit psa asistenta a je pro ně velkým přínosem. Tráví spolu, tedy měli by trávit, 24 hodin denně.
Údajný důvod pro zákaz vstupu asistenčního psa do školy byly alergie některých žáků. Většina alergiků bere léky. Nabízeli jsme i možnost, že by tam ze začátku chodil třeba jen 2 hodiny denně, ale ředitelka nesouhlasila. Když to šli z inspekce prošetřit, uznali, že má opravdu alergiky, ale po pár dnech se na internetu objevila fotka a video z lyžařského výcviku pořízené školou, kde má učitelka svého psa. A asi po měsíci se objevili další dva psi ve škole na akci pořádané školou, jednalo se o vlkodava a zřejmě křížence pitbulla. Fotky měla škola na svém webu. Toto vše bylo opět postoupeno naší výcvikovou organizací ČŠI. Také byl podán podnět na ombudsmana (VOP). Nakonec se inspekce spokojila s tvrzením, že ředitelka školy o psu na lyžáku nevěděla. Zajímavé je, že tam byli i jiní učitelé a je při nejmenším zvláštní, že to tedy nikdo z nich nenahlásil, když tam pes byl po celou dobu pobytu mezi dětmi, byl ubytován ve stejné chatě, s těmi těžkými alergiky!
27. března byl tento případ představen na Evropské konferenci asistenčních a vodících psů v Estonsku jako příklad diskriminace. Byl také zveřejněn na evropských stránkách zdravotně znevýhodněných osob, protože jednání školy je pořádná ostuda. Vstup psa do škol zákon sice neupravuje, neupravuje ale ani zákaz jeho vstupu. Může být zakázán třeba kvůli lékařsky doloženým alergiím žáků, v tomto případě je to ale sporné, protože psi se po škole pohybují v poslední době nějak moc často a evidentně to nikomu nevadí.
Asistenční pes je s námi všude
Sunny s námi chodí všude – lékař, ordinace, nemocnice, polikliniky, obchody, kino, MHD, restaurace, ani v cizině jsme nezaznamenali žádný problém se vstupem psa. Víceméně je všude vítán a obdivován i pro svou poslušnost a klidnou povahu. Nikde není problém. Kromě školy.
Nyní se snažíme urychlit vytvoření metodiky pro tyto vstupy (měla být hotova v lednu 2019, poté řekli v dubnu a nejnovější předpoklad je, že se nedá přesně stanovit datum, kdy bude metodika hotova). Pracuje na ní, údajně, mesirezortní skupina mezi MPSV a MŠMT. Ozvali jsme se s několika rodinami VOP. Pokud je mezi Vámi někdo, kdo měl nebo má podobné potíže se vstupy vodících, asistenčních i signálních psů zejména do školských institucí prosím, aby jste se nám přes redakci ozvali. Můžeme bojovat společně. Pokud problémy máte, ale z jakéhokoliv důvodu se nechcete ozývat společně, je vhodná doba ozvat se i každý sám za sebe. Třeba veřejnému ochránci práv. Náš případ je známý a mnoho institucí se jím zabývalo a zabývá, je tudíž nejvhodnější čas, aby se ozvalo co nejvíce lidí a nešlo tedy pouze o jednotlivce. Nezáleží na tom, která z organizací pro Vás pejska vycvičila. Pokud máte potíže a přejete si to změnit, prosím spojme se a “zatlačme" na naše zákonodárce, aby konečně vytvořili to, co již roky slibují!
Případně uvítáme i informace od zejména dětských držitelů těchto psů, kteří navštěvovali nebo navštěvují se psem svou školu a není s tím problém.
Děkuji za Váš čas
A.M.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.