Výcvik a výchova asistenčních psů

Výcvik a výchova

Přidal jajap, dne 9. 05. 2016 ,  0x


Pokud potkáte na ulici vodícího psa s jeho pánem, nejde neobdivovat a nepociťovat úctu ke schopnostem psa a sladěné koordinaci psa a člověka.

 Motto: "Své oči Ti půjčím, srdce daruji."

Asistenční pes svému páníčkovi pomáhá zvládat řadu činností v běžném denním režimu, chrání jeho život, ale zároveň je pro zdravotně postiženého člověka nenahraditelnou psychickou podporou a často se stává nejbližším kamarádem. Asistenční pes významně pozvedne kvalitu života svého majitele, dává mu pocit svobody a snižuje jeho pocit závislosti na ostatních lidech.

Druhy asistenčních psů

Vodící psi - pro pomoc slepým osobám a osobám s těžkým poškozením zraku

Signální psi pro neslyšící - pro osoby neslyšící a s vážným poškozením sluchu

Asistenční psi pro tělesně postižené – pro tělesně postižené osoby jinak než neslyšicí a nevidomé

Asistenční psi pro autisty - pes pomáhá překonávat autistickému dítěti složité situace

Signální psi pro osoby se záchvatovými onemocněními - epilepsie, diabetes, kardiaci, alergici apod.

Terapeutičtí psi - jsou určeni pro osoby trpícími psychickými poruchami

Výcvik vodících psů má ve světě historii delší než 70 let, ale výchova psů pro psychicky a mentálně nemocné je nový koncept tréninku asistenčních psů.

Plemena psů vhodná pro výcvik asistenčního psa

Která plemena psů jsou vhodná jako asistenční pes?

Mnoho asistenčních programů je založeno na výcviku zlatých retrívrů a labradorských retrívrů a jejich kříženců. Tato plemena mají geneticky zakódované pudy a vrozené vlastnosti, které je dělají ideálním pomocným psem, ale je mnoho příkladů kdy se další plemena osvědčila a byli z nich vycvičeni velice schopní asistenční psi.

Nejčastěji cvičená plemena na asistenčního psa v ČR:

  • Zlatý retrívr
  • Labradorský retrívr
  • Border kolie
  • Chesapeake bay retrívr

Pro výcvik asistenčního psa není vhodné obranné plemeno, které má vrozený pud stále svého pána chránit. Asistenční pes doprovází postiženou osobu často na veřejnosti a není vhodné, aby pes působil odstrašivě.

Vlastnosti psa vhodného pro výcvik vodícího psa

Kromě vhodné velikosti, také osobnost a temperament psa jsou důležité. Pes musí být energický, připraven kdykoli pracovat. Musí být přátelský a mít rád lidi. Nesmí být hyperaktivní a příliš dominantní, aby byl poslušný a tedy schopen spolehlivě vykonávat svoji práci.

Asistenční pes nemůže vyžadovat náročnou péči a údržbu, kterou by jeho pán nemusel být schopen zvládnout.

Výběr štěněte pro asistenčního psa

Konkrétní předpoklady pro výběr vhodného štěněte jsou dány tím, jaká pomoc se od psa očekává a jaké potřeby postižený člověk má. Velikost psa musí odpovídat činnostem, které bude vykonávat. Malý pes bude mít problém přinášet a podávat předměty vhodným způsobem. Velký pes se hůře schová pod stůl v restauraci nebo je problematické s ním cestovat v dopravním prostředku, především v letadle.

Jak dlouho trvá vycvičit asistenčního (vodícího) psa?

Neexistuje přesný časový horizont pro výcvik asistenčního psa. Ale profesionální výcviková centra mají přesný časový harmonogram pro výcvik konkrétního dospělého psa, který absolvoval předvýchovu socializace.

Dospělý pes podstupuje speciální výcvik 1-2 hodiny denně v období šesti měsíců. Teprve potom následuje výcvik poslušnosti a úkolování a jeho příprava na konkrétní asistenční práci.

Předvýchova štěněte, socializace

Samotnému speciálnímu výcviku vodícího psa či jiného typu asistenčního psa předchází předvýchova štěněte, jejímž hlavním cílem je socializace štěněte, tedy jeho společenská a sociální výchova v rodině dobrovolníka. Tato příprava probíhá ve věku štěněte od 2 měsíců do 1 roku.

Přečtěte si: Kdy začít cvičit štěně

Schopnosti, které získává štěně v průběhu předvýchovy:

Hlavním předpokladem výcviku je celodenní kontakt štěněte s člověkem, může být osamocen maximálně 3 hodiny denně. Tento předpoklad je předurčující pro možnost ujmout se role cvičitele pro předvýchovu štěněte.

Štěně musí být chováno v bytě, tedy umístění v kotci nebo u boudy není možné.

Základní návyky, které si štěně musí osvojit je dodržování hygienických pravidel, schopnost cestovat všemi dopravními prostředky, nemít obavy z městského ruchu a bez problému navštěvovat restaurace, divadla, obchodní centra a pod.

Štěně musí zvládnout základní povely jako přivolání a aportování předmětů.

Jedním z hlavních úkolů adopční rodiny je přivyknout pejska na kontakt s lidmi, včetně dětí, ale také na bezproblémové chování k jiným pejskům či dalším zvířátkům.

Předvýchova však musí být přísná a štěně nesmí získat žádný zlozvyk jako je lezení do postele, braní jídla ze stolu nebo jeho vymáhání od lidí při jídle, ničení věcí, skákání na lidi. Například stejně jako u výcviku záchranářského psa, také u asistenčního psa se nesmí rozvinout lovecký pud, aby se nerozběhl za každým zajícem, veverkou nebo kočkou.

 

Cena výcviku asistenčního psa je kolem 200 tisíc korun a konkrétní její výše se odvíjí jak od schopnosti psa se naučit potřebné povely a činnosti, tak od specifických potřeb klienta.

V sociálně̌ právních předpisech je vodicí́ pes definován jako věc - kompenzační́ pomůcka. Tato kompenzační pomůcka však není vždy placena plně zdravotní pojišťovnou a proto zdravotně postižení lidé jsou převážně závislí na sponzorech.

Počet asistenčních psů využívaných v ČR není znám, protože neexistuje jejich centrální evidence.

Mohlo by Vás zajímat: Co dělat, když pes vrčí

Výcvikem asistenčních psů se v ČR zabývá kolem deseti profesionálních, převážně neziskových organizací, například:

HELPPES: www.helppes.cz

HEPA: www.guidedog.cz

Spolek Vodící pes, v. z.: www.vycvikvodicichpsu.cz

Integrace

Pes pro tebe: www.pesprotebe.com

SVVP

Pomocné tlapky: www.pomocnetlapky.cz

Pes pomůže: www.pes-pomuze.com

ŠpVVP p. Dvořák

RŠVPpNP p. Tomášů

Motto: "Správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné."

Antoine de Saint-Exupéry


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!