VÝZKUM: Psí prach chrání děti před běžnými viry a vznikem astma

Kuriozity

Přidal nahasa, dne 24. 10. 2016,  0x


Podle aktuální studie se zdá, že domácí ovzduší, ve kterém žijí psi, podporuje imunitu dětí vůči virovým infekcím, které jsou spojené mj. s běžným nachlazením a rozvojem astmatu. S tímto tvrzením přišli výzkumníci z americké univerzity (Californie, San Francisko). Za nepřímou podporu imunity jsou zodpovědné alergeny, které se nacházejí ve psí srsti.

„V této studiu jsme zjistili, že když mláďata myší žijí v oblasti psích alergenů („psí prach” pozn.) jsou více imunní na RSV (respirační syncytiální virus).”

RSV je časté onemocnění kojenců, které se projevuje dýchacími potížemi v individuálním rozsahu. Výskyt tohoto onemocnění v dětství přímo souvisí s rozvojem astmatu.

Za podporu imunity nejsou pravděpodobně zodpovědné pouze alergeny, ale také mikroby. U myší, které byli vystaveny „psímu prachu”, vědci sledovali i vyšší procento mikroorganismů v gastrointestinálním traktu. Tyto mikroby se pozitivně podíleli na trávení přijaté potravy.

Vědci mj. prokázali, že sběr mikrobů (vdechem aj.) do organismu člověka je rozdílný u lidí, kteří doma žijí společně se psem v porovnání s těmi, kteří čtyřnohého kamaráda doma nemají.

V praxi se mikroby dostanou do střeva hostitele (dítěte), kde dokáží ovlivňovat imunitní systém, a tím de facto organismus ochránit před patogenem RSV a jiným. Přesný mechanismus ani přesní původci podpory imunity prozatím nejsou identifikováni.


Tento článek nepopírá možné negativní vlivy (tzn. existenci zoonóz, aj.). Pokud máte doma pejska s dítětem, určitě nezapomeňte na pravidelné odčervování.

 

Udělejte si radost originálním tričkem od Psí úsměv

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc