VÝZKUM: Psí prach chrání děti před běžnými viry a vznikem astma

Kuriozity

Přidal nahasa, dne 15. 06. 2019 ,  0x

VÝZKUM: Psí prach chrání děti před běžnými viry a vznikem astma

Podle aktuální studie se zdá, že domácí ovzduší, ve kterém žijí psi, podporuje imunitu dětí vůči virovým infekcím, které jsou spojené mj. s běžným nachlazením a rozvojem astmatu. S tímto tvrzením přišli výzkumníci z americké univerzity (Californie, San Francisko). Za nepřímou podporu imunity jsou zodpovědné alergeny, které se nacházejí ve psí srsti.


„V této studiu jsme zjistili, že když mláďata myší žijí v oblasti psích alergenů („psí prach” pozn.) jsou více imunní na RSV (respirační syncytiální virus).”

RSV je časté onemocnění kojenců, které se projevuje dýchacími potížemi v individuálním rozsahu. Výskyt tohoto onemocnění v dětství přímo souvisí s rozvojem astmatu.Za podporu imunity nejsou pravděpodobně zodpovědné pouze alergeny, ale také mikroby. U myší, které byli vystaveny „psímu prachu”, vědci sledovali i vyšší procento mikroorganismů v gastrointestinálním traktu. Tyto mikroby se pozitivně podíleli na trávení přijaté potravy.

Vědci mj. prokázali, že sběr mikrobů (vdechem aj.) do organismu člověka je rozdílný u lidí, kteří doma žijí společně se psem v porovnání s těmi, kteří čtyřnohého kamaráda doma nemají.V praxi se mikroby dostanou do střeva hostitele (dítěte), kde dokáží ovlivňovat imunitní systém, a tím de facto organismus ochránit před patogenem RSV a jiným. Přesný mechanismus ani přesní původci podpory imunity prozatím nejsou identifikováni.


Tento článek nepopírá možné negativní vlivy (tzn. existenci zoonóz, aj.). Pokud máte doma pejska s dítětem, určitě nezapomeňte na pravidelné odčervování.

 

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!