Jak často odčervovat psa

Nemoci

Přidal dominik, dne 23. 10. 2015 ,  0x


Odčervení psů je potřebné. Odčervení psům mírně škodí (trávicímu traktu). Ale pokud bychom neodčervovali, s obrovskou pravděpodobností by naše štěně či pes bylo postiženo endoparazity. Endoporazitů je velké množství, jedná se o škůdce, který je závislý na hostiteli (např. psu, člověku…), živí se látkami z hostitele, bez něj by zemřel. Cílem těchto škůdců není hostitele zabít, ale v krajním případě může dojít až ke smrti psa či jiného zvířete.

Je dobré i vědět, že více než polovina druhů těchto vnitřních parazitů psa je přenosná i na člověka. U psů jde většinou o škrkakvu psí neboli Toxocara canis (nemoc: Toxokaróza).

Jaký pes potřebuje odčervení?

Každý. Např. fena před krytím by se měla odčervovat. Většinou je jedna tableta na 5 či 10 kg váhy psa, pokud pes není parazity zasažen, stačí preventivně dávkovat cca 1x za 3 až 6 měsíců. Ovšem pokud by byl pes endoparazity napadený, bylo by dávkování navýšeno, a to i více než desetinásobně. Ovšem u feny, během její březosti, bychom se podávání tablet na odčervení psa měli vyhnout.

Odčervování štěněte

Škrkavka psí (Toxocara canis) bohužel často po porodu nebo ihned po narození šťeňata napadne. Štěňata se odčervují poprvé v 2. týdnu života, společně s jejich matkou. Další odčervení následuje ve 4., 6., 8., 10. a 12. (3. měsíc) týdnu. Opakované odčervování je důležité, protože škrkavky se nevyvíjejí všechny naráz, ale jejich vývinový cyklus je různý, protože všechna vajíčka nebyla nakladena naráz. Odčervovací tablety vajíčka nehubí, ničí jen dospělé škrkavky.

Štěňatům se obvykle nepodávají tablety, ale speciální pasty či gely nebo také ampulí, která se aplikuje mezi lopatky (tzv. Spot On), a to díky snadnému dávkování.

Další přípravek proti vnitřním endoparazitům štěně dostane v 6., 9. a ve 12. měsíci. Do 2 let je dobré pokračovat v tří měsíčním odstupu dávkování. Především v případech, kdy štěně je v častém kontaktu s jinými zvířaty anebo je v kontaktu s malými dětmi.

Jak se Toxokaróza přenáší?

U dospělých jedinců (i u lidí) dochází k přenosu orální (teoreticky i fekální) cestou, tzn. pozřením vajíček škrkavky. Škrkavka se následně umístí v tenkém střevě jedince, poté putuje do jater a svou cestu ukončí v plicích (enterohapatopulmonální migrace endoparazita). V plicích škrkavky poškozují respirační epitel (plicní sklípky, alveolae), následně i průdušnici, tzn. dolní cesty dýchací. V průdušnici dojde k nakladení vajíček, které se vykašláním dostanou do úst, kde se polknutím dostávají do žaludku, tenkého střeva, kde znovu začíná další vývinový cyklus škrkavek.

Jak jsem se již zmínil výše, některá štěňata se již s toxokarózou narodí, v tomto případě jde o přenos vajíček přes placentu, tzv. transplacentární infekce. Další možností nakažení u štěňat je mateřské mléko, které také může být od matky infikované, v tomto případě jde o tzv. laktogenní infekci (laktát - sůl kyseliny mléčné). V obou těchto případech nákazy musí být matka infikovaná, proto je nutné fenu před krytím odčervit, následně také se štěňaty, alespoň v druhém týdnu jejich života.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!