Zápach z tlamy u psů

Nemoci

Přidal dominik, dne 17. 11. 2015 ,  0x


Halitóza neboli zápach z úst u psů někteří možná berou jako samozřejmost. Samozřejmě pes nemá svěží dech jako Vy po vyčištění zubů. Nicméně, některé změny zápachu z úst psa mohou signalizovat vážná onemocnění. Většinou je zápach z úst výsledkem nahromadění rozličných typů bakterií v dutině ústní.

Příčiny zápachu z tlamy u psa

Zápach z úst u psa nemusí mít na svědomí pouze bakterie, které se mj. hromadí v dutině ústní i u lidí. Změna zápachu z tlamy u psa může být způsobena např. onemocněním jícnu, žaludku, střev, ledvin či jater. Při onemocnění slinivky břišní, respektive při poruše syntézy inzulinu má dech psa specifickou sladkou vůni.

Nejčastější příčinou je již zmíněné hromadění bakterií, které se po čase v tlamě psa kumulují a mohou vytvořit zubní plak. Zubní plak či zubní kámen je způsoben právě bakteriemi, při pozdní léčbě zubní plak u psa způsobuje zánět dásní, který též stojí za specifickým zápachem z úst.

Určení původu zápachu z úst u psa

Jestliže není za zápach úst zodpovědné hromadění bakterií v tlamě, tedy de facto zubní plak či zánět dásní - určení původce či původu “smradu” bez použití diagnostických metod je pro Vás v praxi nemožné. Před návštěvou veterináře si připravte odpovědi na otázky, které se týkají stravování psa, dentální hygieny, míry aktivity Vašeho psa či obecného chování, případně změn chování, které v poslední době u Vašeho psa či feny nastali.

Kdy je nutné navštívit veta?

Veterinárního lékaře vyhledejte v případě, že se u psa nebo feny změnil zápach z úst náhle či je zápach abnormálně silný, ať už sladký či “hořký.” Jak je již zmíněno výše, halitóza u psů může být příznakem vážného onemocnění orgánů nezbytných pro život. Následuje seznam typických příznaků pro různá onemocnění, které u psa souvisejí se zápachem z dutiny ústní.

  • Ovocná vůně z tlamy u psů signalizuje diabetes mellitus.
  • Zápach připomínající moč může mít na vině onemocnění ledvin.
  • Silný zápach úst, který bývá doprovázen zvracením a nažloutlým bělmem očí (rohovkou oka), u psů signalizuje onemocnění jater.

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!