Cukrovka u psa příznaky

Nemoci

Přidal dominik, dne 16. 11. 2015 ,  0x


Cukrovka neboli diabetes mellitus (zkráceně diabetes, v přesnějším překladu úplavice cukrová) je onemocnění, které nepostihuje pouze lidi, ale také psy a jiná zvířata. Diabetes se vyskytuje ve psí populaci také ve dvou variantách, naprosto stejných jako u lidí. Obě varianty mají shodné příznaky, ale rozličný původ chybné syntézy inzulinu ve slinivce břišní. Jedná se tedy o hypofunkci slinivky břišní, respektive nedostatečnou syntézu (rozuměj vznik či výroba) hormonu, inzulínu, který v případě cukrovky prvního typu vzniká nedostatkem buněk slinivky břišní, které syntetizují tento hormon. Tkáň slinivky břišní může být poškozena z mnoha příčin, velkou roli zde hraje mj. dědičnost. Druhý typ cukrovky, respektive diabetes II. u psů či lidí vzniká díky necitlivosti receptorů, které podají informaci k produkci enzymů, tyto enzymy následně “informují” slinivku břišní o nedostatečnosti inzulínu v krvi.

V tomto článku se zaměřím pouze na příznaky, které cukrovka u psa vyvolává. Naším cílem tedy je cukrovku u psa identifikovat.

Příznaky cukrovky u psa

Symptomy diabetes mellitus u psů jsou povětšinou shodné s těmi lidskými. Následuje seznam příznaků cukrovky u psa, ovšem mějte na paměti, že všechny příznaky jsou zaměnitelné s jinými chorobami. Pro přesné určení diagnózy je nutné vyhledat veterinární péči, přičemž veterinární lékař je na základě vyšetření krve aj. zjistit hladinu inzulínu v krvi, čímž vyloučit či potvrdit tuto nemoc.

  • Změna oblíbených pokrmů, respektive pes či fena může začít odmítat do té doby oblíbené psí krmivo či může začít odmítat piškoty atp.
  • Ztráta váhy, která je zapříčiněná možnou ztrátou apetitu (chuti k jídlu)
  • Nadměrný pocit žízeň, což logicky vede k tomu, že pes abnormálně hodně pije (jak poznat nadměrné pití u psa?)
  • Časté močení, které je způsobené právě předešlým příznakem
  • Dehydratace, která vzniká i přesto, že pes abnormálně přijímá tekutiny
  • Nezvykle voňavý psí dech (obvykle dech psa voní po ovoci)
  • Letargie, únava, špatná motilita...

V pokročilejším stádiu cukrovky u psů dochází k infekci močových cest, zvracení, tvorby katarakty, slepotě či k chronickým kožním onemocněním.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!