VÝZKUM: Pes vás miluje celým svým čenichem

Kuriozity

Přidal perimi, dne 23. 06. 2019 ,  0x

VÝZKUM: Pes vás miluje celým svým čenichem

Majitelé psů si dennodenně kladou řadu otázek. Na co můj pes právě myslí? O čem sní a proč vůbec štěká? 

Psi nás považují za rodinu, za svou smečku

Všichni moc dobře víme, že nás naši mazlíčci milují. O tom není pochyb. Vidíme jim to na očích, poznáme to na jejich úsměvu, podle reakce ocasu a radosti, která z nich sálá. Hloubavější majitele ale už jistě napadly i otázky ohledně toho, jak moc je jejich pes miluje a jak jejich vzájemný vztah vlastně vidí on. 

Na tyto otázky jsme získali odpovědi díky vědcům, kteří se vztah mezi psem a majitelem pokusili detailně objasnit. V nedávné studii se můžeme dočíst, že nám psi opětují lásku, a dokonce nás považují za svou rodinu. Navíc se ukázalo, že žádají lásku a ochranu více od lidí než od svého vlastního druhu.

Přečtěte si: O čem psi sní během spánku?

Výsledky výzkumu

Psi chápou svět prostřednictvím čenichu. Asi 80 % okolních vjemů přijímají díky svému dokonalému čichu. Vědci z univerzity v Emory využili daný fakt ve svém posledním výzkumu. Nejprve byli psi vycvičeni, aby dokázali zůstat v naprostém klidu, který de facto hraničil s hypnózou. Poté podstoupili magnetickou rezonanci, během níž jim vědci prezentovali povědomé i cizí pachy.  Když psům předvedli pach majitele, mozková centra pro odměny se při rezonanci rozsvítila jako ohňostroje. Ukázalo se, že pes mezi ostatními pachy spolehlivě pozná ten, který patří jeho pánovi. A právě na svého pána reaguje tím nejvíce pozitivním pocit, můžeme jen spekulovat nad tím, zda to lze označit za lásku.


Další studie

Další studie se zabývala hlasovou komunikací mezi psem a majitelem. V jejím závěru stálo, že emocionálně podbarvené tóny přijímají oba druhy stejně. Autor studie prohlásil: 

„Je zajímavé ovládat zařízení, které dokáže zprostředkovat hlasovou komunikaci mezi dvěma druhy. Nepotřebujeme neuromagnetické procesy, abychom viděli, jak komunikace mezi lidmi a psy funguje. Bez ní bychom ale nerozuměli tomu, proč tomu tak je. Teď jsme konečně připraveni na to, začít všechno chápat.“


Čím jsou psi tak výjimeční?

Studie také přišla na něco, co bude zajímat všechny majitele psů:

Psi jsou jediní tvorové, kteří se při vyděšení a během nepříjemných situací uchylují ke svým majitelům stejně jako děti. Jsou také jediným druhem, který s lidmi navazuje pozitivní oční kontakt.

Lidé psy odjakživa považovali za členy rodiny, ale nyní je definitivně prokázáno, že v nás vidí rodinu i samotný pes.

Přečtěte si: Psí prach děti chrání proti astmatu

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!