Venčit můžete jen pracovní psy. Roušky jsou dobrá prevence, nevěřte desinformacím

Péče a zdraví

Přidal hollyb, dne 19. 03. 2020 ,  0x

Venčit můžete jen pracovní psy. Roušky jsou dobrá prevence, nevěřte desinformacím

Od dnešního dne je povinné mít zakrytá ústa i nos a to úplně všude, jakmile se vydáme ze svého bydliště.

Samozřejmě, potkáte i lidi bez šátků, ale vzhledem ke snížení rizika přenosu od vás - k někomu dalšímu - je dobré mít roušku i v situaci, kdy kolem vás nikdo není. Roušku de facto vůbec nechrání jejich majitele, ale pouze snižují riziko infekce ostatních.

Nejdůležitější je, aby nevypukla panika.

V České republice je asi každý 15. testovaný na koronavirus SARS-CoV-2 (nemoc Covid-19) pozitivní. Podle některých odhadů může být nakažených reálně až 30x více. Vysoká úmrtnost je způsobena především tím, že jsou oficiálně evidováni převážně ti nejtěžší případy (zejména v Itálii). Ale teď už zpátky ke psům, pokud vás zajímá, jak to vypadá v praxi v ČR, doporučujeme zhlédnout video.

Děti a psi jako přenašeči

Kolik je po světě pozitivních psů a jiných živočišných druhů? To asi nikdy nezjistíme, protože nemáme dostatek testů ani pro lidi... Nicméně, je velmi pravděpodobné, že jako přenašečem (subjekt, který je nemocný, ale nejeví žádné příznaky, tzn. pro okolí je infekční) mohou být nejen děti, ale i psy. Obecně, skupina koronavirů více tíhne ke zvířatům, speciálně ke psům. Není poté překvapením, že při náhodném testování psa na onemocnění Covid-19 byl pes pozitivní. Zdůrazňujeme, že jde pouze o spekulaci, zatím žádná studie neprokázala, že je tento virus zoonóza. Pravděpodobně je to pouze otázka času. Ani v druhém případu nakažení psa novým typem koronaviru nedošlo k příznakům sledovaných u lidí (teplota, kašel atp.).

Zákazy, příkazy a nařízení

Přestože si Češi myslí, že jsme na tom s vládní autoritou velmi špatně, dle všeho, okolní země jsou na tom hůře. Zde ale nehraje roli pouze nařízení, empatie a ohleduplnost k ostatním, ale také hygiena a další. V neposlední řadě u nás můžeme sledovat exponenciální růst, který je shodný s okolními zeměmi.

Co je pro naši zemi typické, tak je nesoulad informací. Je doslovně povoleno pouze chodit do práce, nakupovat potraviny a jít do lékárny (banky, koupit krmivo...), ostatní aktivity jsou zakázané (zdroj). Ovšem pan premiér nám radil, ať jdeme do parku, do lesa...

Venčení psů je zakázané

Mimo svůj pozemek je opravdu aktuálně venčení psů, nikoliv doslovně, ale není uvedené ani mezi výjimkami.

Ať už vzhledem k nařízení nebo ke zdravému rozumu doporučujeme venčit tam, kde je minimum lidí. Také je vhodné omezit frekvenci venčení na minimum (u zdravého psa 3x denně), namísto toho prodloužit délku vycházek...

Prosíme, nepanikařte a nevěřte desinformacím, které některé weby šíří. Roušky sice neochrání viry před průchodem tam ani zpět, nicméně riziko přenosu se výrazně sníží...

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!