Tohle je nejlepší způsob, jak ubytovat své štěně v novém domově

Rady začátečníkům

Přidal emil29, dne 28. 11. 2017 ,  0x

Tohle je nejlepší způsob, jak ubytovat své štěně v novém domově

Vychovávat a cvičit štěně, aby se chovalo venku, alespoň z části „správně“, je mnohem těžší než výcvik v obýváku. Chce to opravdu hodně trpělivosti, organizace a vytrvání stát si za svým.

Každý výcvik štěněte, především v období puberty, se zdá být nepřekonatelný, ale výsledek tvrdé dřiny se opravdu vyplatí. Navíc, výcvik a výchova pomůžu utužit přátelství psovoda a „nejlepšího přítele.“

Začátek výcviku štěněte?

výcvik, psa, štěněte, jak, kdy, cvičit, vychovávat, štěně, začátek, první kroky, výcviku, výcvik 1


Každý, naprosto každý začínající majitel psa se zeptá: „tak kdy ho mám teda začít cvičit?“ „Už jsi s výchovou a vlastně i výcvik začal“, zní častá odpověď. „To jo, ale kdy mám začít chodit na cvičák...“

Každá debata na tohle téma probíhá velice podobně. S výcvikem základních povelů se začíná (je rozumné začínat) vždy doma. Při domácím výcviku se nemusíte bát, že se štěně infikuje, uteče, někdo ho zraní atp. Vakcinace bývá účinná asi po třetím měsíci, pro jistotu se zeptejte Vašeho veterinárního lékaře.

Příprava domova pro výcvik

výcvik, psa, štěněte, jak, kdy, cvičit, vychovávat, štěně, začátek, první kroky, výcviku, výcvik 2


Jako přípravu opravdu nemáme na mysli rozložení novin po chodbách a odstranění koberců. Záleží pouze na tom, aby se štěně cítilo v novém domově bezpečně a nemělo na dosah předměty, kterými se může vážně zranit nebo otrávit.

Stanovte štěněti režim a sledujte ho

výcvik, psa, štěněte, jak, kdy, cvičit, vychovávat, štěně, začátek, první kroky, výcviku, výcvik 3


Jaký je v tom trik, že štěně doma poslouchá a venku ne? Pozornost! Doma se štěně cítí bezpečně, nemá žádné okolní pachy a další vjemy, které by ho rušily. Stanovením „opěrných bodů“, tedy režimu dáte štěněti určité jistoty. Nemluvíme o tom, že  přesně v 12:35 následuje 3. vycházka na 25 minut po trase číslo 2. Pes samozřejmě potřebuje i změny, překvapení. Nikdo nestojí o stereotyp. Ale už jen to, že štěně potřebuje přijímat potravu 2-3x denně, v určitou hodinu vstáváte, přicházíte z práce, usínáte - dáváte psovi určité jistoty. Konkrétní „rituály“ si každý majitel se svým psem vytvoří individuální, ať už pro okolí mohou působit srandovně.

V neposlední řadě sledujte, kolik toho štěně snědlo, vypilo i každé změny zažitého chování signalizují, že je něco špatně…

Dopřejte psovi klid

výcvik, psa, štěněte, jak, kdy, cvičit, vychovávat, štěně, začátek, první kroky, výcviku, výcvik 4


Štěně ještě neví, že po velkém výkonu vždy následuje únava a že odpočinek k životu neoddělitelně patří. Proto mezi procházkou, výcvikem a hrami je nutné psovi dopřát klid v místě, kde se cítí bezpečně. Pokud psa v bytě zavřete do klece na pár hodin, aby se prospal a odpočinul si - není na tom nic špatného (i dle THS). Samozřejmě nikdy nesmíte klec/boudu použít jako formu trestu. Štěně nebo pes si poté své útočiště a místo na odpočinek spojí s trestem, negativními emocemi, což nechceme…

Každý dělá chyby

výcvik, psa, štěněte, jak, kdy, cvičit, vychovávat, štěně, začátek, první kroky, výcviku, výcvik 5


Loužička nebo větší dárek. S tím se u štěňat počítat musí. Hlavní je psa netrestat, ať už fyzicky nebo jinak. A pokud to uděláte, nedivte se, že příště pes nadělí dáreček někde schovaný - vlastně jste mu řekli, že ho neradi vidíte močit - tak to pes udělal někde, abyste to neviděli. Nebylo by lepší častěji chodit ven? Bližší informace a rady naleznete v článku Když se štěně počůrává.

Další rady a tipy, včetně koupání psa, naleznete v sekci RADY ZAČÁTEČNÍKŮM


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!