Tenhle dvouletý německý ovčák bude navždy štěně, může za to dwarfismus

Kuriozity

Přidal hlinas, dne 24. 11. 2019 ,  0x

Tenhle dvouletý německý ovčák bude navždy štěně, může za to dwarfismus

Většina lidí by si přálo, aby jejich roztomilé štěně, kotě nebo i jiné roztomilé zvířátko bylo navždy roztomilé.

Přestože si to přeje podvědomě asi většina z nás, ve skutečnosti jsme rádi, že pes se vyvíjí, ať už fyzicky nebo mentálně. Jako důvod lze použít náš trefný citát, který používáme čas od času tady na psiusmev.cz nebo i na Facebooku.

Šediny věkem přibývají, ale srdce zlataví.

Německý ovčák léčba

Tohle je německý ovčák jménem Rany

Plemeno německý ovčák je velmi oblíbené nejen u armády a policistů. Napsali jsme pro vás nejen souhrn plemene, ale také o tom, jak probíhá výcvik a výchova německého ovčáka. Pojďme tedy charakteristiku NO přeskočit a zaměřme se na dwarfismus a Ranyho.

Dospělé štěně

Co je to dwarfismus?

Dwarfismus je onemocnění, které se týká lidí, psů i dalších savců. Nesprávně je označován jako trpasličí vzrůst a může za něj nedostatek růstového hormonu (STH, somatotropinu).

Obvykle je postižené pouze jedno štěně z vrhu, u kterého se začnou objevovat výchylky až kolem 5 měsíců, výjimečně už kolem 12 týdnů.

Psi s tímto onemocněním se dožívají, bez léčby, obvykle 4 až 6 let.

Štěně - 2 roky

Srovnani psa s dwarfismem

Jak je na tom NO Rany?

Německý ovčák (NO), o kterém je dnešní příběh, by se měl dožít plnohodnotného věku. Jeho dwarfismus není vrozený, může za něj parazit, prvok Giardia lamblia (lamblie střevní), toto onemocnění pak konkrétně definujeme jako střevní dwarfismus nebo giardióza (z latiny), popř. i lamblióza.

Jeho majitel o něm říká:

Když jsme si ho přivezli domů, už byl menší než všichni jeho sourozenci, a to mu bylo teprve 8 týdnů. Později jsme se dozvěděli, že za to mohou kokcidie (parazitická podtřída eukaryot, pozn.). Následující týdny jsme ho tohoto parazita zbavili, ale po pár týdnech dostal dalšího parazita, lamblii střevní. Ve stejnou dobu jsme si všimli, že má Rany vnější zánět na krku. Infekce na krku jsme se zbavili velmi rychle, ale potvrzenou absenci lamblie jsme měli až po 4 měsících. Teď jsou Ranymu 2 roky, už nevyroste a podle veterinářů by se měl dožít plnohodnotného věku.

Štěně po celý život - onemocnění

Rany kvůli svému stavu bude v budoucnu pravděpodobně trpět na hypofunkci štítné žlázy, kterou lze vyřešit průběžným dodáváním hormonů štítné žlázy (suplementace kortikoidů) a léků na podporu ledvin.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!