Šedý zákal u psů

Nemoci

Přidal dominik, dne 15. 04. 2016 ,  0x


Šedý zákal je u psů onemocnění oka, respektive čočky. Pes s šedým zákalem vidí hůře a onemocnění je zevně pozorovatelné v podobě světlejší čočky. Přestože tento typ nemoci psovi v praxi de facto vůbec vadit a být na obtíž, vývoj šedého zákalu je u psa potřebné sledovat a nejlépe včasně léčit. Pokud nebude nasazena včasná léčba, šedý zákal u psů může v konečném důsledku vést až ke slepotě. U lidí, ale i u psů je šedý zákal nejčastější příčinou oslepnutí (v dospělosti).

Jak vidí pes s šedým zákalem?

Pes či fena vidí hůře, obvykle více šedě a nezaostřeně. Díky tomu, že se jedná o shodné onemocnění s lidským, můžeme si být vcelku jisti. Přestože obecně panuje názor, že psi vidí černobíle, není to pravda. Stavba oka se pes versus člověk téměř neliší, způsob akomodace a celkové složení oka je téměř shodné. Nicméně, bylo zjištěno, že pes vnímá jiné vlnové délky než člověk, což se u psa projeví tím, že více vnímá modrou barvu. Psi oproti lidem mj. lépe vnímají okolní pohyb, šedý zákal tyto schopnosti logicky snižuje.

Původ slova: šedý zákal neboli katarakta

Důvod pojmenování je jasný, černá čočka u lidí je při tomto onemocnění světlejší, resp. šedá. Zajímavý je původ slova, synonyma - katarakta (kataraktes, katarassein, katarrhaktes či portcullis) což lze volně přeložit jako „padající dolů”, které pochází z řečtiny. Šedý zákal byl popisován jako padající vodopád či padající brána. Pacienti průběh onemocnění popisují různě. Někteří jakoby svět pozorovali přes zamrzající okno, jiní rozdíl ve vidění téměř nepoznají, protože se šedý zákal vyvíjí pomalu ze dne na den. U psů je otázka, zda se operace šedého zákalu vyplatí, protože nelze určit, zda se za průběh života psa šedý zákal rozvine do nesnesitelné meze či až ke slepotě.

Příčiny šedého zákalů u psů

Hlavním příčinou vzniku šedého zákalu je genotyp daného psa. Zákal může vzniknout bez předchozího poranění oka, ale častěji vzniká jako sekundární důsledek jiného poranění sítnice, resp. čočky. V poslední době se přichází na to, že na rozvoj zákalu má vliv diabetes mellitus. Šedý zákal může být vrozený, popř. se rozvinout i v pokročilém věku psa.

Příznaky šedého zákalu mohou být z počátku různé

Rychlost rozvoje, ale i počáteční příznaky jsou v praxi u psů inidividuální. Postupem času by měla čočka oka nabírat šedou a v některých případech až světle modrou barvu. Ale pozor, pro některá psí plemena je zesvětlení čočky v pokročilém věku zcela fyziologické. V některých případech pro vyloučení šedého zákalu bývá nutné navštívit veterinárního lékaře, popř. po dohodě i humánního oftalmologa.

Co u psa způsobí neléčený šedý zákal?

Infekce se postupem času může (ale také vůbec nemusí) rozšířit do okolní tkáně, kde může blokovat přirozený odtok slzného sekretu. Uvolňování a změny šedého zákalu způsobují velkou hlubokou bolest. V praxi může vzniknout i glaukom, který u psa zapříčiní neléčitelná oční poranění.

Kteří psi jsou ke vzniku šedého zákalu náchylnější?

Jak již bylo zmíněno výše, nejrizikovější skupinou jsou psi s cukrovkou. Ovšem existuje i řada psích plemen, u kterých se šedý zákal vyskytuje častěji. V praxi jde o tyto plemena: foxteriér, americký kokršpaněl, havanese, bišonek, miniaturní pudl a velcí, střední i malí knírači.

Léčba šedého zákalu u psů

Šedý zákal můžeme popisovat jako takovou rakovinu čočky, protože žádný výrazný způsob zpomalení či konzervativní léčby neexistuje. Je totiž nutná chirurgická transplantace, kterou obvykle provádí humánní lékař společně s veterinářem. V praxi existuje několik typů transplantátů, kdy se jejich cena odvíjí od jejich tloušťky, čím tlustší (méně pohodlný), tím dražší. Bohužel, v praxi z počátku, kdy by byla operace nejsnazší, nelze odhadnout budoucí míru postižení. Každý veterinární lékař Vám při prvních příznacích šedého zákalu doporučí něco jiného. Je možné počkat, zda se šedý zákal rozšíří či rovnou operovat. V pokročilém stádiu může šedý zákal narušit oční tkáň, a to především závěsný aparát, což v praxi u psů může zcela znemožnit transplantaci čočky.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!