Slepota u psa

Nemoci

Přidal dominik, dne 17. 02. 2016 ,  0x


Život se slepým psem není žádná hračka. Pokud se pes slepý nenarodil, zkušenosti jsou o to horší. Slepectví u psa může být vyvolané stejnými jevy jako u lidí: vrozený defekt, fyzické zranění, nemoc či stáří. V mnohých ohledech se u psa, který je de facto součástí rodiny snáší náhlé oslepení hůře nežli u lidí. Psovi fakt, že byl nemocný, že již nikdy neuvidí, nevysvětlíte. Ačkoliv má pes velmi dobře vyvinutý čich, zrak mu nevynahradí.

První adaptace je pro Vás i psa je nejtěžší

Pokud se pes slepý již nenarodil, první krůčky budou nejtěžší nejen pro slepého psa, ale i pro vás. Pes, který je slepý a nemá další vážné zdravotní problémy, může žít vcelku plnohodnotný život. Jakmile jakýkoliv živočich přijde o jeden smysl, náhle začne více vnímat ty ostatní, může se i zdát, že se jeho ostatní smysly zdokonalí. Pes má naštěstí oproti člověku lepší nejen čich, ale také sluch, přičemž naopak zrak má ve vnímání ostrosti a vzdálených předmětů horší než lidé. U psů je čich v průměru asi 30 krát lepší a sluch asi 7 krát lepší nežli u lidí. Především díky tomu adaptace na slepotu není nepřekonatelný problém.

Adaptace psa na slepotu, pomoci můžete jen Vy

Pes i bez zraku dokáže velmi dobře vycítit Vaši náladu i fyzický stav. V praxi je důležité nejen adaptace psa, ale především vaše pocity a vaše míra přizpůsobení. Psi žijí okamžikem, žijí v přítomnosti, téměř vůbec nemyslí na budoucnost. Velmi dobře si uvědomují, co se děje, že nevidí. Naštěstí nad tím, že možná neuvidí zítra nepřemýšlí. Pokuste se na to nemyslet ani vy a se psem žijte okamžikem. Pokuste se mu maximálně pomoci. Ve zbytku tohoto článku uvedu pár tipů, jak se chovat ke slepému psovi a především jak mu pomoci s celkovou adaptací.

Radostný hlas, pochvala, mluvení udělá slepému psovi obrovskou radost

Nezapomeňte, že váš pes je slepý, nikoliv hluchý. Mluvte na něj co nejvíce, a to především z počátku oslepnutí. Pes v daný okamžik nemyslí na to, že je slepý a chce vidět, ale na to, že jste poblíž, máte dobrou náladu, jste s ním. Důležité je na psa mluvit, když se k němu blížíte, protože vás nemusí ucítit a vibrace, které produkuje při chůzi si může s něčím zaměnit a nemusí poznat, že se k němu blížíte. Váš hlas psa uklidní a především ho učiní šťastným.

Potlačte ve slepém psovi depresi a stres

V případě, že se slepota u psa pomalu vyvíjí, bývá u takových psů běžná deprese. V těchto případech je důležité, pokud je to alespoň trochu možné, udržet do jisté míry rutinu. Hrajte si se psem s jeho oblíbenou hračkou, choďte na procházky atp.

Slepý pes si chce pořád hrát a žít naplno

Na trhu existuje mnoho tipů hraček, které slepé psi nejen zabaví, ale udělají jim obrovskou radost. Za zmínku určitě stojí tipy hraček, které jsou založeny na principu ježka v kleci. Jakmile se pes dostane do útrub hračky, je odměněn pamlskem. Slepota není velká překážka v hraní si se psem, pouze obvyklé hry přizpůsobte tomu, že je pes slepý. Například aport lze praktikovat i se slepým psem. Aportujte na krátké vzdálenosti s pisklavými hračkami. Pes se díky tomu může řídit podle sluchu i vibrací.

Slepota u psa v bytě

V interiéru by slepý pes měl mít možnost pohybovat se po koberci po větší ploše. Nemusíte mít strach, pes si brzy zvykne, kam může jít a jak je jeho prostor pro pohyb ohraničený. Pokud i přesto má pes problém s orientací a zapamatováním si vnitřního uspořádání, měli byste zvážit vypracování speciálního dřevěného boxu pro slepého psa na míru. Na druhou stranu naprostá většina psů po prvních týdnech bude mít detailní mapu prostoru uloženou. Pozor si dejte na kluzké schody, podlahy aj.

Slepý pes sám doma, slepota z počátku může být pro psa problém

Někteří psi mají s adaptací na slepotu větší problém než jiní. Pokuste se psovi interiér bytu či zahradu co nejvíce uzpůsobit. Odstraňte veškeré potencionálně nebezpečné předměty. Nebojte se, postupem času si pes interiér i exteriér domu či přilehlé okolí velmi dobře zapamatuje. Problém tvoří nečekané předměty, ostré předměty, díry v zemi, kluzké povrchy atp.

Jak se vypořádat se slepotou psa na ulici

Každý z nás ví, jak vypadá slepecký pes. Ale co slepý pes? Jakmile půjdete se psem mezi více lidí, svého psa nějakým způsobem označte, že je slepý. Okolní lidé s tím musí počítat. Tuší, že se pes uhne, že je vidí, ale není tomu tak. Usnadněte svému slepému psovi i okolním lidem pohyb, předejděte možným zraněním a vyhněte se problémům.

Naučte psa povely: dopředu, dozadu, stůj, vpřed, doleva, doprava


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!