Pupeční kýla u štěňat

Štěňata

Přidal dominik, dne 15. 08. 2016 ,  0x


Rozsáhlý popis pupeční kýly u psů naleznete v jiných článcích. V textu níže se zaměříme výhradně na pupeční kýlu u štěňat, nikoliv u dospělých psů.

Pupeční kýla u štěněte nemusí znamenat vážný problém

Pupeční kýla vzniká v místě vstupu pupeční šňůry, resp. na místě, kde je (u lidí, de facto i u psů) pupík. Pupeční šňůru tvoří spleť cév, které dodávají zárodku v prenatálním období potřebné živiny, a to nejen výživné, ale také obranné. Fyziologicky se otvor vstupu pupeční šňůry po porodu u štěňat zacelí. V praxi je možné, že kýla samovolně vymizí a již se neobjeví. I přesto, pokud máte podezření, že má štěně kýlu, rozhodně se vyplatí navštívit veterinárního lékař a probrat s ním následný postup. Někdy je nutný okamžitý operativní zásah, jindy je výhodnější vyčkat. Rizikovost přímo souvisí s mírou narušení tkáně a genetickou predispozicí.

Jak poznat pupeční kýlu u štěněte?

Kýla je způsobena (výše popsaným) nezacelením tkáně (především svaloviny). Jednoduše řečeno: je viditelná podkožní bulka či bulky, které představují vychlípené další tkáně, a to včetně tuku a střev. Pro lepší přehled níže naleznete příznaky kýly v bodech.

  • výskyt měkké bulky v umbilikální oblasti (kolem pupíku)
  • bulka se postupně zvětšuje
  • okolí pupeční kýly má zvýšenou teplotu (kůže)
  • pokud je kýla větší, je bolestivá na dotek (platí přímá úměra: čím větší, tím bolestivější, přičemž záleží mj. na průchodu nervů aj.)

Příznaky pupeční kýly u štěňat, léčba, určení diagnózy

V obecném článku na téma Kýla u štěněte se mj. dozvíte, že novorozená štěňata (s průkazem původu) s kýlou není možné dále využívat k chovným účelům.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!