Pupeční kýla u psa

Nemoci

Přidal dominik, dne 23. 12. 2015 ,  0x


Kýla je u lidí vcelku častým, ne příliš vážným úrazem. V praxi se všeobecně kýla v humánní medicíně častěji vyskytuje u mužů v porovnání s ženami. Tento fakt je způsobený především tím, že muži zvedají těžší předměty, což může být jednou příčinou vzniku kýly. U psů a fen naopak nerozlišujeme žádné dramatické rozdíly ve výskytu kýly napříč pohlavím.

Co je to kýla u psa nebo feny

Stejně jako u lidí kýla vzniká narušením svalové tkáně, resp. svalu, přes který následně prochází jiná tkáň či jiné části orgánů. Kýla, ať už pupeční či jiný typ, při včasné léčbě netvoří zdravotní rizika. Nicméně, v zásadě jde o bolestivé poranění svalové tkáně, které si žádá svoji léčbu. V případě zanedbání léčby či v případě špatné diagnózy hrozí trvalé následky, pes či fena bude v praxi k opětovnému vzniku kýly více náchylný.

Rizika vzniku kýly u psů

Lze tvrdit, že samotná kýla v naprosté většině případů nepředstavuje velká zdravotní rizika a následky. Na druhou stranu, v případě pupeční kýly hrozí, že vzniklé narušení svaloviny umožní nechtěný posun jater, resp. životně důležitého cévního systému. Vznik pupeční kýly de facto umožňuje posun vnitřních orgánů, tkání a cév za pomocí daného otvoru ve svalovině, a to ven z břišní dutiny. Narušení svalové tkáně dochází v oblasti či blízkosti pupíku, z čehož je odvozen i název tohoto typu kýly. Zpomalení cévního zásobení způsobeným pupeční kýly u psů může mít fatální následky. V případě podezření, že je váš pes či fena postižená kýlou, co nejrychleji vyhledejte veterinární péči. V praxi netvoří život ohrožující jevy pouze tento typ kýly. Důležité, podobně jako u jiných onemocnění, je jednat co nejrychleji a situaci podchytit včas. Ačkoliv kýla může ustoupit, je zde tendence návratu.

Co způsobuje pupeční kýlu a jak předejít pupeční kýle u psa

Tento typ kýly je u psů z téměř ze 100 % dědičný. U lidí genetické predispozice nehrají tak velkou roli, jako je tomu u psích plemen. Na druhou stranu v případě, že měl otec či matka psa pupeční kýlu, neznamená, že budou postiženi všichni jejich potomci. Dědičná je pouze již zmíněná predispozice neboli genotyp (genetická informace), nikoliv fenotyp (znaky, projevy onemocnění).

V malém měřítku se vyskytují i případy vzniku pupeční kýly u psů, která je způsobena obdobným způsobem jako u lidí. U lidí jde o již výše zmíněné rychlé nadprahové namožení svalstva v břišní oblasti. U psů je tento jev možný např. při porodu.

Příznaky pupeční kýly u psa

Symptomy pupeční kýly jsou u psa kromě jednoho příznaku velmi obecné. Níže naleznete seznam příznaků kýly, který lze aplikovat i na jiné typy lokálního narušení svalstva. Teoreticky může vzniknout i zánět, který bude možné sledovat jak palpačně, tak i vizuálně.

  • zvýšená teplota v okolí postižení (v břišní oblasti, v okolí pupíku)
  • v případě vzniku zánětu zvýšená tělesná teplota
  • zvracení
  • ztráta apetitu
  • deprese a další změny v habitu psa

Diagnóza pupeční kýly u psa

Obvykle lze pupeční kýlu i jiné typy kýly u psů diagnostikovat palpačně (dotykem), protože v místě postižení svaloviny se okolní tkáň naduří. Nabízí se také možnost rentgenového či ultrazvukového vyšetření.

Léčba pupeční kýly u psa

Úplná léčba pupeční kýly si vyžaduje chirurgický zákrok, při kterém dojde ke korekci umístění vnitřních orgánů a zacelení poraněné svaloviny. Existují i domácí možnosti léčby pupeční kýly u psů, kde je ale tzv. JOJO efekt téměř jistý.

Prevence vzniku pupeční kýly u psů

Jak již bylo v tomto článku řečeno, jedná se (z velké části) o dědičné onemocnění. Psi či feny, které jsou touto chorobou postihnuti nemohou být uchovněni, popř. jim je chovnost odebrána. Tato snaha nikdy nedosáhne úplnému vymýcení tohoto onemocnění psích plemen. Bez redukce chovu psů by mohlo dojít ke globálnímu postižení daných náchylnějších plemen, což by mohlo způsobit i jejich případné zrušení (díky malé poptávce a krokům FCI).


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!