Proč psi koupání nemají v lásce a jak to změnit?
Přidal perimi1, dne 5. 04. 2018 , 0x
Většina majitelů psů ví, o čem je řeč. Jakmile dojde na koupání, psi se brání a když slyší vodu, třesou se a ztěžka dýchají. Tedy, alespoň většinou... V tomto článku se budeme zabývat původem strachu z koupání a jak mu předejít ještě před tím, než se vytvoří.
Nic kromě návštěvy veterináře nedokáže psa rozrušit tak jako koupel. Pokud si váš pes v tomhle procesu zrovna nelibuje, je koupání náročné pro všechny zúčastněné. Ve výsledku možná náročnější pro empatického páníčka nežli pro psa samotného. Majitelům ale nakonec nezbývá nic jiného, než popadnout šampon pro psy a nešťastného mazlíčka pořádně vydrbat.
Proč se ale psi tak neradi koupou? Následuje hned několik důvodů.
Voda za to nemůže
Emily K., expertka na chování zvířat, se domnívá, že psi, kteří rádi plavou mohou mít z koupání ve vaně stejný strach jako mazlíčci, kteří se i za jiných okolností drží od vody dál.
„Když pes plave, je pánem situace. Koupání ve vaně je pro ně tedy něco úplně jiného. Není to jen tím, že jsou najednou mokří. „Plavání je pro ně zábava. Ve vaně jen stojí a mají kolem sebe spoustu vody,“ říká Emily.
Pokud nebudete mít psa během koupání plně pod kontrolou, příznivě tím ovlivníte jeho přístup k celému procesu očisty. Násilí tedy ani v tomto případě nic neřeší.
Špatné vzpomínky
Někteří psi mají koupání spojené s traumatickými zážitky z minulosti. Emily se domnívá, že následkem negativních zkušeností pak pociťují strach a nechtějí se koupat. Při jedné z koupelí mohla být například voda ve vaně příliš horká. Příčiny strachu ale mohou být různé. Ani ti nejsvědomitější majitelé psů si často neuvědomí, že strach může vyvolat třeba nestabilita, kterou mazlíček ve vaně pes pociťuje.
„Často dochází k tomu, že majitelé zapomenou dát na dno vany podložku a neujistí se, jestli povrch neklouže,“ vysvětluje Emily.
„Zvířata nad sebou ráda mají kontrolu, chtějí si být jistá, že nespadnou nebo se nesmeknou. Traumatické zážitky bychom měli vnímat i z pohledu zvířat.“
Strachu lze předejít tím, že na dno vany umístíte speciální podložku a před koupelí se ujistíte, že má voda odpovídající teplotu.
Nemají rádi zvedání
Zdaleka ne všichni psi jsou rádi, když je majitel vezme do ruky a mazlí se s nimi. Samozřejmě je to v pořádku, ale při koupání mohou nastat problémy.
„Pes nemusí být nadšený, když si ho majitel vezme do ruky. Může to mít spojené s taháním klíšťat, návštěvou veterináře nebo právě s koupáním,“ objasňuje Emily.
V případě, že váš pes vykazuje příznaky úzkosti, třese se a ztěžka dýchá, je pro něj každé takové zvednutí stresující a mělo by být prováděné s velkou dávkou ohleduplnosti.
Strach z neznámého
„Někteří psi mají strach, protože se jedná o něco, co ještě nezažili,“ dodává Emily. „U některých psů úzkost vyvolává mnohem více podnětů a pak je jim nepříjemné vše, na co nejsou zvyklí.“
Pokud si pes nevyzkouší vanu už jako štěně, může mu koupání připadat zvláštní. V tom případě je vhodné mu celý proces nějak zpříjemnit.
Aby si koupání oblíbil
Přečtěte si: Jak často koupat psa?
Průběh koupele se odvíjí od toho, jak moc se váš pes bojí. Někteří psi sedí ve vaně jako hromádka neštěstí, jiní se snaží z vany utéct a další dokonce vrčí nebo koušou. Z toho logicky vyplývá, že by majitelé měli následnou terapii přizpůsobit konkrétním potřebám svého mazlíčka.
Psovi můžete pomoci například tím, že po stěnách vany namažete burákové máslo. Před tím než začnete s burákovým máslem experimentovat, zjistěte, zda ho váš pes miluje (jako většina) a zda nemá po pozření burákového másla zažívací problémy. V malém množství není burákové máslo pro psy nijak škodlivé. Ovšem, podobně jako u jiných pamlsků existují i výjimky... Zatím co se bude koupat, může si na něm v klidu pochutnávat a samotné koupání si spojí s pozitivním pocitem. Během koupele můžete svého psa také zásobovat dobrůtkami, na další očistu se pak bude jistě těšit. Pokud nezaberou ani dobrůtky, neváhejte, popadněte plavky a vlezte si do vany s ním.
Když dobrůtky nestačí
Majitelé psů vykazujících velké známky strachu a úzkosti, mohou ke zmírnění projevů použít různé prostředky. Měli by mu ukázat, že na koupání není nic strašného.
„Jestli se váš pes opravdu hodně bojí, odložte koupání na jindy. Ukažte mu, že je vana bezpečná,“ radí Emily.
Můžete mu udělat třeba cestičku z dobrůtek až k vaně. Tak docílíte toho, že k ní bude chodit sám.
„Dáváte mu tím v podstatě na výběr. Měli bychom se přizpůsobit jejich tempu a nevnucovat jim to naše,“ poznamenala Emily. „Dojde jim, že to záleží jen na nich. Nepouštějte ale hned vodu. Nejdřív můžete vzít třeba kbelík a použít houbičku. Pak mu dejte odměnu a nechte ho jít.“
Psovi také pomůže, když si s ním budete ve vaně budete hrát.
Přečtěte si: Kdy a jak koupat štěně?
Odborná pomoc
Pokud se váš pes navzdory všem snahám nechce koupat, měli byste zvážit návštěvu veterináře nebo odborníka na chování zvířat. Veterinář vám předepíše doplňky stravy a prostředky na zmírnění úzkosti. Mějte ale na paměti, že byste užívání dalších doplňků měli vždy konzultovat s veterinářem a tuto variantu brát jako poslední možnost.
Důležité tipy, které si zapamatujte
- se seznámením s vanou, samotným koupáním a nošením chlupáče začněte co nejdříve (ideálně již v prních dnech, co máte štěně doma)
- psa před, během i po samotném koupání odměňujte oblíbenými pamlsky
- před koupáním se dostaňte do dobré nálady, kterou pak snadno přenesete na svého psa
- pokud má štěně z vany, sprchy nebo umyvadla velký strach, vysvavujte ho daným stimulům denně (bez samotného koupání) a „vysvětlete mu,“ že se opravdu nemá čeho bát
- štěně chvalte, možná budete vypadat jako „blázen,“ ale štěně nebo i dospělý pes se tak dostane do dobré nálady
- štěně nebo psa nikdy násilím nenuťte, netrestejte, před/po/během koupání nedávejte negativní pokyny - fóbie v opačném případě naroste
Nepřehlédněte: 10+ zábavných psů PŘED a PO koupání
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.