Jak často koupat psa?

Péče a zdraví

Přidal Golfik, dne 30. 05. 2017 ,  0x

Jak často koupat psa?

Jak často koupat psa? Tato otázka je probírána mezi odborníky i amatéry velice často. Lidé si mnohdy myslí, že když se my musíme koupat každý den, abychom byli čistí, musí to být u psů nutně stejně (neříkám však, že si všichni myslí, že bychom měli psy koupat každý den, ale třeba jednou týdně apod.)

Přečtěte si: Kdy koupat štěně?

A jak to tedy je? Samozřejmě vždy záleží na daném plemenu psa, každopádně všeobecně platí, že psí srst má úžasnou samočistící vlastnost, kdy si pes udržuje srst relativně čistou bez vnějších zásahů šampónem atd. Srst psů se totiž umí sama odmašťovat, tvoří se v ní mikroflóra, která zabraňuje různým kvasinkám a plísním v šíření, proto je lepší koupat psa méně.

Pokud se jedná o psa s dlouhou rovnou srstí či krátkosrstého hafana, můžete řadu nečistot odstranit pomocí navlhčeného hadříku či kartáče pro psy. Kartáčování, zejména u dlouhosrstých psů, odstraňuje především hrubé nečistoty, dopomáhá k přirozené výměně srsti, prokrvuje kůži a působí jako příjemná masáž, kterou si pes, pokud jej učíte již od štěňátka, dokonce i užívá.

jak často koupat psa psí úsměv

A kdy je tedy vhodné psa vykoupat?

Doba, kdy je psa vhodné už nutně vykoupat, nastává v případě, že již začne být cítit. Obzvláště, pokud chováte pejska v bytě či domě a nemáte jej celoročně na zahradě s boudou, je koupání nezbytné. Nechceme přece žít jako prasátka ve chlívě jen proto, aby měl pes neustále přirozenou srst. Na co je však potřeba dbát je výběr šampónu. Rozhodně nepoužívejte lidský šampón, pokud víte, že Váš pejsek má citlivou pokožku. Psí kůže je totiž všeobecně hodně citlivá, a proto musíme vybrat šampón podle typu srsti, velikosti psa a věku. Pokud však víte, že Váš pejsek má problém s kůží a srstí, pak doporučuji nechat si poradit veterinářem. Někteří pejskaři používají i dětský šampón, přičemž vždy záleží na konkrétním psovi či fence.

Vlastní zkušenosti s koupáním psů autorky článku

Například moje fenka boxera Connie má různé alergie a exémy, proto musíme používat speciální šampón. Vzhledem k jejímu stavu jí musím koupat jednou měsíčně. Nastávají však situace, kdy je zapotřebí koupat dennějí třeba i každý den. Miluje totiž vodu, bohužel jí však voda z řek, rybníků a ostatních toků nedělá dobře, proto se poté musí okoupat a dostat nečistoty z ne úplně čisté vody pryč. Pokud jsme však u moře, nekoupu jí po dovolené třeba další měsíc dva a nechávám sůl působit. A světe div se, zabírá to.

Tímto příkladem jsem jen chtěla říct, že každý pes je individuální, každý z pejsků potřebuje jinou péči, jiný interval koupání, česání apod. Nejlepší je ovšem vždy psa pravidelným i nepravidelným věcem navyknout již od štěněte, ať psa zbytečně ve starším věku netraumatizujeme...

Další, na co je potřeba brát u koupání zřetel, je, abyste opravdu dobře šampón vymyli a mýdlo ani šampón nezůstal na pokožce psa. Správné vysušení a vykartáčování po koupeli je takéy velmi důležité.

Závěrem: Jak často koupat psy?

Mám prostě jednoduché pravidlo: pokud smrdíš, musíš se okoupat. Pokud jsi od bahna, musíš se okoupat, jinak do postele nepolezeš. V ostatních případech tě nechám tak.

Vždy je dobré přečíst si u konkrétního plemene informace k péči o srst, abyste se vyhnuli jakýmkoliv problémům a dilematům.

Každý pes je jedinečný. Každé plemeno potřebuje něco trochu jiného. Pokud tedy nemáte vlastní zkušenost, která Vám funguje už několik let a nevěříte článkům na internetu, které bývají často příliš obecné, přečtěte si informace k péči o dané plemeno v knížce tomuto plemenu určené, nebo se poraďte s veterinářem.

A co vy? Jak často koupete svého psího miláčka? Napište do komentářů a podělte se s námi o Vaši zkušenost! ☺

Podívejte se na: 10+ zábavných psů PŘED A PO koupeli

 


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!