Pes zvrací žlutou vodu
Přidal dominik, dne 19. 02. 2016 , 0x
Pokud váš pes zvrací žlutou viskózní či velmi tekutou kapaliny, jedná se o žaludeční šťávu. Vlastně jde o současný obsah žaludku, jakmile byla potrava z žaludku peristaltickými pohyby posunuta dále, do střeva, pes již de facto nemá co zvracet a zvrací pouze žaludeční šťávu. Druhou možností je, že pes zvrací žluč, která má sytější žlutou barvu a velmi páchne. Více informací ohledně toho, co je dobré dělat, když pes zvrací, najdete v tomto článku. Jestliže pes zároveň zvrací a má průjem, nevyplácí se situaci podceňovat, ohledně této problematiky zde máme také jiný článek.
Kdy a proč nastává u psa zvracení žluče
Zvracení žluté tekutiny, respektive žluče nastává (nejen u psů) v případě, že je žluč z tenkého střeva, z poslední části (ileum) v abnormálním množství přesouvána do žaludku. Žaludek je žlučí podrážděn, což v důsledku vyvolá zvracení. Žluč je žlutozelená, díky tomu je ve zvratkách psa identifikace snadná.
K čemu psovi slouží žluč
Žluč má obecně enterohepatální oběh, putuje primárně z jater do duodenum (první část tenkého střeva), poté do ileum (koncová část tenkého střeva) a následně zpět do jater. V tenkém střevě působí žluč jako hlavní emulgátor. Emulgace tuků přispívá k jejich rozložení a následně i k snazšímu vstřebávání lipidů.
Kdy pes žlutou vodu, resp. žluč nejčastěji zvrací
Žluč nejčastěji dráždí vnitřní stěnu žaludku u psů, kteří dostávají krmivo pouze jednou denně. K samotnému zvracení obvykle dochází večer, popř. ráno, tedy před podáním krmiva. Tímto typem zvracení jsou nejčastěji postiženi starší psi, ale problém se může vyskytnou i u mladších psů.
Příčiny zvracení žlutozelené tekutiny
Přesná příčina bohužel, zatím není známa. Zvracení žlučí bývá spojené se zánětem žaludku či jinou gastrointestinální částí. Jak již bylo zmíněno, ke zvracení dochází s prázdným žaludkem. Ve většině případech lze zvracení žluče u psů předejít díky znásobení, resp. rozčlenění počtu krmných dávek za den.
Diagnóza, léčba a řešení problému se zvracením žluči u psů
Veterinární lékař se vás zeptá na historii krmení psa. Dále bude důležité zjistit, kdy se vyskytly první problémy tohoto typu. Díky poskytnutým informacím a na základě testu krve, moči se stanoví diagnóza. Vzhledem k tomu, že při zvracení žluče jsou v naprosté většině případů všechny sérologická aj. vyšetření v normě, léčba léky není snadná. Více než léky můžete psovi či feně pomoci se změnou krmiva a se změnou počtu krmných dávek za den. Doporučuje se tekutější krmivo, které by se mělo podávat po malých dávkách. Experimentuje se se sníženým podáváním tuků a vlákniny. Nicméně, nejčastěji pomůže změna jídelničku psa.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.