Pes zvrací žlutou vodu

Nemoci

Přidal dominik, dne 19. 02. 2016 ,  0x


Pokud váš pes zvrací žlutou viskózní či velmi tekutou kapaliny, jedná se o žaludeční šťávu. Vlastně jde o současný obsah žaludku, jakmile byla potrava z žaludku peristaltickými pohyby posunuta dále, do střeva, pes již de facto nemá co zvracet a zvrací pouze žaludeční šťávu. Druhou možností je, že pes zvrací žluč, která má sytější žlutou barvu a velmi páchne. Více informací ohledně toho, co je dobré dělat, když pes zvrací, najdete v tomto článku. Jestliže pes zároveň zvrací a má průjem, nevyplácí se situaci podceňovat, ohledně této problematiky zde máme také jiný článek.

Kdy a proč nastává u psa zvracení žluče

Zvracení žluté tekutiny, respektive žluče nastává (nejen u psů) v případě, že je žluč z tenkého střeva, z poslední části (ileum) v abnormálním množství přesouvána do žaludku. Žaludek je žlučí podrážděn, což v důsledku vyvolá zvracení. Žluč je žlutozelená, díky tomu je ve zvratkách psa identifikace snadná.

K čemu psovi slouží žluč

Žluč má obecně enterohepatální oběh, putuje primárně z jater do duodenum (první část tenkého střeva), poté do ileum (koncová část tenkého střeva) a následně zpět do jater. V tenkém střevě působí žluč jako hlavní emulgátor. Emulgace tuků přispívá k jejich rozložení a následně i k snazšímu vstřebávání lipidů.

Kdy pes žlutou vodu, resp. žluč nejčastěji zvrací

Žluč nejčastěji dráždí vnitřní stěnu žaludku u psů, kteří dostávají krmivo pouze jednou denně. K samotnému zvracení obvykle dochází večer, popř. ráno, tedy před podáním krmiva. Tímto typem zvracení jsou nejčastěji postiženi starší psi, ale problém se může vyskytnou i u mladších psů.

Příčiny zvracení žlutozelené tekutiny

Přesná příčina bohužel, zatím není známa. Zvracení žlučí bývá spojené se zánětem žaludku či jinou gastrointestinální částí. Jak již bylo zmíněno, ke zvracení dochází s prázdným žaludkem. Ve většině případech lze zvracení žluče u psů předejít díky znásobení, resp. rozčlenění počtu krmných dávek za den.

Diagnóza, léčba a řešení problému se zvracením žluči u psů

Veterinární lékař se vás zeptá na historii krmení psa. Dále bude důležité zjistit, kdy se vyskytly první problémy tohoto typu. Díky poskytnutým informacím a na základě testu krve, moči se stanoví diagnóza. Vzhledem k tomu, že při zvracení žluče jsou v naprosté většině případů všechny sérologická aj. vyšetření v normě, léčba léky není snadná. Více než léky můžete psovi či feně pomoci se změnou krmiva a se změnou počtu krmných dávek za den. Doporučuje se tekutější krmivo, které by se mělo podávat po malých dávkách. Experimentuje se se sníženým podáváním tuků a vlákniny. Nicméně, nejčastěji pomůže změna jídelničku psa.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!