Příčiny drbání u psa

Nemoci

Přidal mesias, dne 2. 01. 2016 ,  0x


Psi se drbou, škrábou, koušou (pro úlevu od svědění) vcelku často a někdy i zcela bez pozorovatelné příčiny. Hlavní příčinou drbání u psa bývá suchá káže anebo alergie. Za pocit svědění u psů může i porucha mozku, respektive centrální nervové soustavy. Na druhou stranu, tento jev není častý, proto se k této diagnóze přistupuje až jako k poslední možnosti. Pokud Vašeho psa nebo fenku trápí časté drbání a nevíte, kde je problém, doporučuji přečíst tento článek.

Suchá kůže jako příčina drbání u psa

Pokud žijete v oblasti s nízkou vlhkostí, což v ČR není moc pravděpodobné, může být na vině právě tento enviromentální faktor. Časté koupání šampónem pro psy nebo i velmi časté koupání bez šampónu či časté vystavování slunečnímu záření u psů, stejně jako u lidí, vysušuje kůži.

Suchou kůži u psa nezpůsobí pouze okolní prostředí

Jídlo, respektive psí krmivo má velký vliv nejen na postavu psa, lesklou, hebkou a hustou nebo naopak drsnou a řídkou srst. Krmivo pro psy ovlivňuje mj. chování psa, z části určuje dlouhověkost psa, ovlivňuje tvrdost kostní tkáně atd. Nevhodné krmivo pro psy může způsobit vysychání kůže. Kůže a svědění u psa či feny může být natolik úporné a silné, že si díky tomu pes sám ublíží, a to ať už usilovným drbání, hryzáním či třením se o okolní předměty. Do ran či ranek na kůži psa se může dostat infekce, kdy v praxi může být v důsledku ohrožen i život psa.

Nekvalitní krmivo pro psy může u psa vyvolat mnoho nemocí a problémů

Nejúčinnější volbou je změnit typ krmiva pro psy. Při domácí stravě, resp. při vaření (nekořeněného) masa s těstovinami, rýží atp. se tyto problémy u psů nevyskytují - není na vině psí krmivo. Pokud Vám něco brání ve změně krmiva anebo změna krmiva pro psy nepomohla, můžete hydrataci kůže pozitivně ovlivnit přidáním doplňků ke stravě pro psy. Hydrataci psí kůže by měly napomoci speciálně upravené trávicí enzymy (zlepšení štěpení bílkovin), probiotické bakterie.

Alergie - hlavní příčina drbání u psů

Alergie a potažmo kožní nemoci u psů jsou nejčastější příčinou častého drbání, stejné je to i u lidí. Kožních onemocnění je mnoho, vždy nemusí být na vině pouze alergie na psí žrádlo či jiné okolní vjemy. V tomto článku na webu Psí Úsměv se nachází shrnutí nejběžnějších kožních onemocnění u psů.

Pro přesnou diagnózu alergie psa je nutné navštívit veterinárního lékaře. Přesnou příčinu alergie u psů, především pokud se jedná o alergii na psí granule, resp. na určité potraviny, bývá obtížné zjistit.

Většina typů alergií nelze vyléčit. Důležité je zdravotní stav psa neignorovat a situaci podchytit včas. Příznaky alergie, např. drbání lze u psů výrazně zmírnit či vhodnou a především častou
(průběžnou) medikací, tzn. léky zcela eliminovat.

Léčba alergie u psů aneb jak přinutit psa, aby se nedrbal

Pro léčbu alergie u psů se nejčastěji využívají probiotika v kombinaci s antihistaminiky. Vzhledem k tomu, že je povětšinou velice obtížné zjistit přesný spouštěč alergie, jedná se z pravidla o léčbu dlouhodobou, přičemž úplná a trvalá léčba nebývá možná.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!