Časté drbání u psa

Péče a zdraví

Přidal pes-harapes, dne 24. 11. 2015 ,  0x


Proč se ten pes pořád drbe? Na vině může být mnoho ektoparazitů či endoparazitů (rozuměj vnitřních a vnějších škůdců), kteří na těle psa parazitují. Paraziti se živí tkání či jinými produkty organismu z hostitele, v našem případě ze psa. Ovšem na vině nemusí být přímo parazit, ale také viry či bakterie, pokud bychom byli v definici parazita přesní, může de facto virové či bakteriální onemocnění také považovat za parazitární onemocnění psa.

Svědí, toto svědí! aneb psí paraziti

Jak jsem se již zmínil v úvodu, existuje mnoho typů parazitů či mikroorganismů, kteří způsobí svědění, které logicky u psa vyvolá touhu se podrbat. Tito organismy jsou závislí na hostiteli, resp. psovi, bez něj by do pár minut až dní zahynuli. Z toho vyplývá, že není jejich cílem hostitele zabít, neboť by v důsledku zemřeli s ním. Na druhou stranu v některých případech, především u endoparazitů, může přehlížení typických příznaků onemocnění psa vést až ke smrti jedince.

Obecně za svědění může většinou kožní onemocnění. Různé typy těch nejčastějších kožních chorob u psů naleznete v tomto článku.

Psychika je mrcha, a to nejen u lidí

Ano, stejně jako u lidí i pes může mít psychické poruchy. Tyto poruchy mohou být vrozené či získané frustrací, deprivací či jinými okolními vjemy. Jedním z častých příznaků psychické choroby u psů je právě drbání. Pes se vlivem duševního onemocnění může drbat na jednom místě na těle, ale také na vícero. K této diagnóze se přistupuje jako k poslední alternativě, respektive všechna jiná onemocnění předem vyloučíme. Psychogenní onemocnění či odborně neurózy tedy nejsou problémem pouze u lidí. U psů jsou psychické poruchy doprovázené dalšími příznaky. Sledujte změny habitu (rozuměj chování) psa, změnily se v poslední době zvyklosti psa?

Časté mytí psa šampónem

Všechny rasy psů mají odlišnou kůži a osrstění těla v porovnání s lidmi. Přestože epitel a žlázy jsou vesměs shodné, psi rozhodně nesnesou stejně častou koupel jako lidé. U většiny psů (mimo těch “přešlechtěných”) je jejich kožich samočistící - tzn. od bláta a nečistot si pes poradí sám. Na druhou stranu to neznamená, že není vhodné 1x až 2x ročně psa koupelovou procedurou se psím šampónem provést. Rozhodně mi dají za pravdu ti jedinci, kteří se psem bydlí v bytě. Pokud psa myjete speciálními kosmetickými prostředky (ať už je na obalu napsané cokoliv!) častěji než 1x za 3 měsíce, je pravděpodobné, že za drbání a škrábání psa může právě psí šampón či jiné chemické alias kosmetické prostředky.

Většina psů (znovu ti psi, kteří se více podobají předkovi, vlkovi) má podsadu, která mj. dopomáhá k termoregulaci (rozuměj řízení teploty těla psa). Velmi časté česání či jiné zásahy do kožichu, respektive kůže psa mohou způsobit narušení kůže, což také může být příčinou psího drbání.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!