Ostříháním psa snížíte jeho možnost zchlazení o 20 %. Je to pravda?

Péče a zdraví

Přidal sebast, dne 12. 07. 2020 ,  0x

Ostříháním psa snížíte jeho možnost zchlazení o 20 %. Je to pravda?

V posledních dnech na internetu koluje obrázek uvedený níže. Je na něm vidět screen z termokamery, kde je teplota na srsti zlatého retrívra 24 °C a na kůži 30,8 °C.

Termokamera není vadná, ani nejde o přímý podvod jako takový. Pravda je někde mezi.


Obraz z termokamery zlatého retrívra, který aktuálně koluje po sociální sítích za účelem, aby lidi své psy nestříhali.

Kůže, srst a žlázy tvoří ekosystém

Pravda je, že epidermis (pokožka) psa, podkoží se sekrečními žlázami a chlupy tvoří vzájemně provázaný a důležitý ekosystém. Ostříhám psa, ať už jakkoliv, ho narušíte a možnost přirozené termoregulace se sníží.

Možnost přirozené termoregulace (ochlazení) psa se po ostříhání vždy sníží.

Pokud Vás problematika zajímá blíže a chcete důvěryhodný zdroj, doporučujeme publikaci Anatomy and Physiology of the Dog and Cat - strana 121 a dále (odkaz).

Doporučujeme: Jak v létě ochladit psa?

Nesmyslnost obrazů z termokamery


Stačí se nad uvedenými screeny hlouběji zamyslet a selským rozumem přijdeme na to, že:

Kůže psa je vždy teplejší než povrch jeho chlupů.

Více k „fake news“ není potřeba dodávat. Může spekulovat nad tím, zda byl snímek z termokamery pořízen uvnitř, venku, za slunečného dne... Přestože by bylo mnohem snazší zfalšovat takový obraz ve photoshopu (k čemu dle všeho nedošlo), nabízí se nespočet dalších podvodů, jak lze výslednou teplotu (na krátkou dobu) na povrchu psa změnit.


Obraz z termokamery masky psa

Níže vidíme masku (obličej) psa. Co z toho můžeme usoudit. Chlupy psa chrání oproti okolní teplotě. Ať už studené nebo teplé. Navíc je samotný povrch chlupů (obvykle) chladnější než kořeny chlupů (blíže k tělu).

Plánujeme rozšíření tohoto článku od dalšího autora, pokud nás chcete podpořit, můžete ZDE.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!