Od 1.1.2020 je na Slovensku plošný zákaz vstupu psů do gastronomických zařízení, novela neprošla

Zábavná videa a obrázky

Přidal Nihoman, dne 19. 12. 2019 ,  0x

Od 1.1.2020 je na Slovensku plošný zákaz vstupu psů do gastronomických zařízení, novela neprošla

Teď už je jisté, že od 1. ledna 2020 na Slovensku bude stále v platnosti zákon, který plošně zakazuje vstup všech zvířat do gastronomických zařízení.

Takže pokud jste byli zvyklí jezdit na dovolenou na Slovensko se svým nejlepším přítelem, čekají vás nejspíše velké komplikace. Zákaz by se měl týkat i hotelů a apartmánů, které disponují restauračním zařízením.

Jde o povinný byrokratické vyústění, jako například v ČR čipování, které jsme shrnuli v článku s informacemi, jak ČT a Nova měly lživé reportáže o čipování psů.

Stydlivý pes

O jaký zákon jde?

Zákon nabude účinnosti od roku 2020 na celém území Slovenska, v § 26, na 4. odstavci písm. a)

výslovne zakazuje vstup akýchkoľvek zvierat do priestorov zariadenia spoločného stravovania. Pod týmito priestormi je potrebné rozumieť reštaurácie, kaviarne, čajovne, bary, krčmy, ale aj stánky rýchleho občerstvenia.

Především je zarážející pojem stánek rychlého občerstvení. Jak definuje zákon, kde stánek rychlého občerstvení končí? Metr od výdejního okénka? 10 metrů nebo centimetr?

Slovenští politici, navzdory tomu, že si o zákazu myslíme své, nezapomněli na jednu věc, výjimky tvoří asistenční psi. Oproti tomu Česká republika působí jako Kocourkov, pamatujete si na případ (který se dořešil svévolně jen tím, že kluk s asistenčním psem již dochází na jinou školu) jak byl bezdůvodně zakázán vstup asistenčního psa do školy?

ZDE můžete podepsat petici, která reálně pomůže!

Proč novela zákona neprošla?

Ještě nyní v prosinci byly pokusy o protlačení novely zákona, která by umožnila majiteli prostor umožnit vstup psům společenských zvířat (psy, kočky, fretky atp.).

Jak už to tak bývá, novela v sobě měla další byrokratické zajímavosti, například to, že by majitel musel povinně viditelně označit svůj prostor cedulí, která by o tomto povolení informovala.

Co to znamená viditelné upozornění, co by na ceduli mělo být konkrétně uvedeno - o tom v zákoně už nic nebylo.

Další byrokratickou zajímavostí bylo to, že by majitel musel zabezpečit nové hygienické opatření a neustále kontrolovat čistotu aj. Zákon hovoří konkrétně o 4 bodech:

  • udržování čistotu prostoru pro konzumaci hostů
  • zvýšení frekvence sanitace
  • další oddělení skladových prostor
  • misky pro zvířata by se neměli dostat do blízkosti kuchyně i tam, kde se manipuluje s jídlem

Pes se schovává

Proč psi nemohou do restaurace?

Nevíme. Každý majitel či provozovatel gastronomického zařízení by podle nás měl mít nárok na to si určit, zda k němu zvířata mohou nebo ne. A poté by k němu začalo chodit více lidí anebo méně.

Přestože jsme rádi alespoň za výjimku za asistenční psy - jaký je rozdíl v čistotnosti certifikovaného psa a rodinného voříška? Žádný.

Ale nejsme jediní, komu se to zdá jako holý nesmysl. Tento zákon dokonce vyhrál slovenskou anketu Byrokratický nesmysl roku.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!