Tvrdé břicho u psa

Nemoci

Přidal dominik, dne 11. 02. 2016 ,  0x


Tvrdé břicho či otok břicha u psa může být způsoben banální věcí - pes snědl příliš mnoho žrádla a nyní je jednoduše přejedený. V tomto případě obvykle není nutné vyhledat veterinární péči. Nicméně, za ztvrdlé břicho či otok v abdominální rovině může mít mnohem vážnější příčiny a o to horší možné následky.

Léčba tvrdého břicha u psa aneb kdy je nutné kontaktovat veterináře

Určení diagnózy neboli tipování laika příčin vzniku tvrdého břicha u psa je de facto sázkou do loterie. Napuchlé, oteklé a abnormálně ztvrdlé břicho může ohrožovat život psa, proto je nutné situaci nepodceňovat. V praxi hraje roli každá minuta.

Torze žaludku, gastrická dilatace, otočený, přetočený či stočený žaludek je nejčastější příčina

Výše jsou uvedena synonyma diagnózy, která život psa opravdu ohrožuje, přičemž je úmrtnost psů na tento typ postižení cca 50 procent. Díky tomu, že míra dilatace žaludku je u psů individuální, nelze obecně stanovit čas, kdy se stane zdravotní stav u daného psa kritický. Jak již vyplývá z názvů, žaludek se dostane do chybné pozice a bez chirurgického zákroku jej není možné navrátit do správné pozice.

Důležitá prevence torze žaludku u psů aneb jak se bránit

Nejčastěji k torzi dochází, několik minut poté, co se pes nasytí. Naplněný žaludek je náchylnější k tomu, aby se doslova obmotal do okolních fascií a cév. Jakmile je pes najedený, neměl by vyvíjet větší fyzickou aktivity. Obvykle k přetočení žaludku dojde při přetočení psa na záda a rychlých trhavých pohybech. Myslete na to, po jídle nechte psa alespoň 1 hodinu v klidu.

Geny psa nehrají prim, ale svou roli mají

I stočení žaludku (nejen kolem své osy) je do jisté míry podmíněno geneticky. Jde o tzv. minorgeny, přičemž fakt, že je byl v minulosti postižen jeden z rodičů psa neznamená, že bude jejich štěně či štěňata náchylnější. Ovšem riziko je tu vyšší než v průměrné populaci daného plemene.

Co způsobí přetočení žaludku s dalšími vnitřními orgány

Gastrická torze u psa naruší funkci dalších vnitřních orgánů. Tato disfunkce je způsobena především narušením toku krve, ucpáním, resp. přiškrcením cév, což vyvolá menší tok krve a následně zvýšení či snížení tlaku. Právě postižení kardiovaskulárního systému může mít následně vliv de facto na všechny další životně důležité vnitřní orgány.

Seznam příčin, které mohou způsobit přetočení žaludku - tvrdé břicho

Nejen plný žaludek a následný leh na záda je risk. Existují i další faktory, které mohou torzi žaludku u psů vyvolávat (viz. níže uvedený seznam).

  • pokročilý věk psa (nejčastěji se torze vyskytuje u psů starších 7 let)
  • velký hrudník (sem patří kupř. doga či bernardýn a jiná velká plemena psů)
  • u velkých plemen psů je výskyt torze žaludku nejméně o 20% vyšší
  • pes žere příliš rychle
  • psa krmíte pouze jedenkrát za den

Další příčiny tvrdého břicha u psů

Zatím jsme si zmínili dvě jednoznačně nejčastější příčiny ztvrdlého a napuchlého břicha u psů - torzi žaludku a nadmíru přísunu krmiva. Existují i další, obvykle méně urgentní onemocnění, které mohou způsobit ztvrdnutí břišní oblasti. Níže uvádíme seznam dalších chorob, přičemž nezapomeňte, že je vždy nutné co nejrychleji vyhledat veterinární péči.

  • akutní či chornická infekce de facto jakéhokoliv typu, které se zanese do břišní dutiny
  • tumor/nádor/rakovina
  • Cushingův syndrom
  • vodnatost
  • endoparaziti

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!