Pes hovawart + fotogalerie

Psí plemena

Přidal alfabetik, dne 18. 03. 2016 ,  0x


Howavart je uznané plemeno FCI, v plemenné knize je zapsané již od roku 1922. Dle dochovaných záznamů můžeme tvrdit, že jeho předci pocházejí již ze středověku. U mnoha jiných plemen psů není jejich historie doložitelná a historické prameny buď neexistují anebo se navzájem vylučují.

Psí plemeno Howavart jako Hovewart nebo Hofvart

Dle historických pramenů z počátku 13. století se můžeme setkat s přímým předkem dnešního howavarta. Hovoří se o něm jako o psovi, který vyniká nad jinými psy. V praxi vynikal především svojí rozdílností, a to nejenom vzhledem, respektive svým exteriérem, ale také temperamentem.

Hlídací a velmi ceněné plemeno psa

V dochovaných záznamech z historie se mj. dozvídáme, že za usmrcení či vážné poranění psa musí dotyčný majiteli uhradit danou cenu. Ovšem pokud se jednalo o chrta či právě o howavarta, musel zaplatit o polovinu více.

Howavart v dnešní době, základní charakteristika

Pokud bychom měli toto plemeno popsat pár slovy, vystačilo bychom si se třemi: temperamentní, silný a věrný přítel. Howavart se nikdy nestal tzv. módním psem, díky čemuž si dokázal dochovat původnost a historie mu dopřála vyhnout se „přešlechtění”. I v dnešních dnech není howavart v ČR příliš oblíbený, možná díky jeho temperamentu a velké dominanci. Hovawarta nelze doporučit do rukou psovoda, který nemá s chovem zkušenosti či nemá na psa dostatek času.

Chování a povaha howavarta

V literatuře se můžeme dočíst, že jde o pracovní plemeno, které je využitelné de facto v každém odvětví. V zásadě jde o velmi dominantního psa (u fen bývá dominance na nižší úrovni). Pro úplnost doplním další charakteristické znaky tohoto plemene psa. Howavart je/má:

  • sebejistí
  • odvážný
  • věrný
  • dobré obránářské vlastnosti
  • výborný na stopování či lov zvěře, s dobrým čichem

Fotogalerie Hovawarta


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!