Konejšivé signály u psů: Pochopte svého psa

Výcvik a výchova

Přidal xaverka55, dne 7. 02. 2020 ,  0x

Konejšivé signály u psů: Pochopte svého psa

Rádi bychom pro vás napsali seriál o tom, jak porozumět svému psovi. Na ty nejčastěji hledané otázky jsme už odpověděli v kategorii výcvik a výchova. Teď bychom se rádi do problematiky porozumění psovi, potažmo efektivního výcviku, ponořili hlouběji.

Obecně nejde psí řeči porozumět bez toho, aniž byste měli s chovem psů nějaké zkušenosti. Jeden vyslaný signál může znamenat několik věcí. I v případě konejšivých signálů se můžete snadno splést a vyložit si psí motoriku, mimiku nebo pohyb chybně. Může jít o fyziologii nebo o zcela opačný úsudek. Např. když pes vrtí ocasem, může to znamenat, že je šťastný. Ale je to zároveň i jeden z konejšivých signálů, kdy pes dává najevo nejistotu a diskomfort (rozuměj strach).

Pohled psa do strany

Co je to konejšivý signál?

Definice: Psí řeč těla a mimika, díky které vlci (i psi) předcházejí agresivitě a konfliktům.

Pokud vás problematika zajímá a chcete najít konkrétní specifické odpovědi na internetu, tak v anglickém jazyce hledejte pod výrazem cut-off signals nebo calming signals (ostatní synonyma nemá smysl zkouše, tedy nehledejte výrazy jako: reassuring, alleviating, consoling, easing, mollifying, pacifying nebo relaxing signals). Člověkem, který se postaral a popularizaci a vysloužil si velké uznání i v odborných kruzích je Turid Rugaas, která o konejšivých signálech napsala knihu, která má i český překlad. Cena knihy, Konejšivé signály: Na jedné vlně s vaším psem, se na internetu pohybuje kolem 100 Kč, pokud se jí rozhodnete koupit, můžete použít srovnávač cen ZDE.

Nejčastější otázky

O co konkrétně jde?

Konejšivých signálů je více než 30. Sama T. R. ve své knize podrobně rozebírá jen zlomek. Důvodem je to, že ostatní konejšivé signály jsou méně často používané a mají i jiné významy.

Proč bych měl znát konejšivé signály?

Jen tak můžete porozumět svému psovi. Když je konejšivý signál ignorován, tak to vede ke zvýšení agrese, tzn. může dojít ke konfliktu.

Netýká se to pouze vlků, vlčáků nebo velkých plemen psů?

Podle T. R. se u všech plemen psů zachovali všechny konejšivé signály. Autoři z konce 20. století (např. Fox M. W.) mají jiné názory, podle nich u psů mnoho neverbální komunikace díky šlechtění vymizelo. Podle nich se psi chovají v komunikaci sice podobně, jen více infantilně a omezeně.

Díky novým studiím, které se zabývaly potvrzením hypotézy T. R. víme, že ona měla pravdu. Konejšivé signály fungují napříč plemeny, jen u konkrétních plemen jsou některé více potlačeny, jiné se naopak objevují častěji.

Když se konejšivé signály naučím, k čemu mi to vlastně bude?

Konejšivý signál vysílá pes, když chce předejít útoku, když vidí potencionální nebezpečí. Typické je vysílání těchto signálů ve dvou situacích: pes se necítí (psychicky) dobře anebo při seznamování psů. Pokud je pes ignorován, vyšle varovné signál (vrčení atp.) nebo může rovnou zaútočit.

To se musím naučit všech 30 signálů, aby mi to k něčemu bylo?

Čím více toho budete vědět, tím lépe pro vás i vašeho psa. V tomto článku zmíníme všechny signály 19 nejčastějších konejšivých signálů, které zkoumal Mariti a kol. (ve výzkumu Analysis of the intraspecific visual communication in the domestic dog (Canis familiaris): A pilot study on the case of calming signals), v podstatě shodné výsledky, které se zaměřily na expresi konejšivých signálů u psů, měly i další studie, např. z roku 2014 pod vedením Gazzano A.


Tento článek je pouze uvedením do problematiky, která si zaslouží tisíce stran, kde se konkrétní signál podrobně rozebere a uvedou se u něj i možné záměny (fyziologické, varovné, zdravotní atp.). Pokud máte zájem o podrobné rozebrání všech konejšivých signálu, budeme rádi, když tento článek budete sdílet nebo nás podpoříte s VS 101.

Seznam nejčastějších konejšivých signálů

Níže vidíte graf podle počtu výskytů jednotlivých konejšivých signálů napříč různými plemeny psů.

Míra projevu všech konejšivých signálů, u psa

A tady je úplný seznam s vysvětlivkami, který se vztahuje ke grafu výše.

A) Otočení hlavy - pohnutí hlavou do strany a zpět nebo konstantní vychýlení hlavy do strany.

B) Olizování, olíznutí nosu - vypláznutí jazyka a olíznutí nosu nebo pysků tlamy.

C) Zamrznutí - zastavení veškerého pohybu, pes pouze stojí, sedí nebo leží.

D) Otočení těla - natočení těla stranou nebo zády ke psu.

E) Čichání po zemi - přiložení čenichu blízko k zemi po dobu nejméně 2 vteřin, zároveň je rozpoznatelné, že pes do nozder nasává vzduch.

F) Zmenšování - pes vizuálně zmenšuje svou velikost.

G) Olizování jiného psa - olíznutí jiného psa na jeho tlamu, popř. pokus o takové chování.

H) Protáhnutí - pokrčení hrudních končetin a natažení zadních končetin, během postoje.

CH) Sezení - váha psa je přenesena na pozadí, přičemž hrudní končetiny jsou natažené.

I) Zvedání tlapky - nadzvednutí hrudní končetiny.

J) Ležení - horizontální pozice na zemi, břicho psa se dotýká země.

K) Stažení ocasu - pes drží ocas v nízké pozici.

L) Zakřivení pohybu - chůze v oblouku, nikoliv na přímo k cíli.

M) Přimhouření očí - zúžení štěrbiny mezi očními víčky.

N) Zívání - široké otevření tlamy, zuby mohou být viditelné, jazyk se může nebo nemusí vypláznout, oči jsou obvykle zavřené.

O) Zpomalený pohyb - pomalý pohyb, např. chůze.

P) Pyskování - otevírání a zavírání tlamy, při kterém je produkován zvuk způsobený interakcí pysků.

Q) Mrkání - opakované zavírání očních víček.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!