Když pes zvrací pěnu

Nemoci

Přidal dominik, dne 20. 02. 2016 ,  0x


Pokud pes či fena zvrací pěnu, způsobí to majiteli nemalou paniku. Příčin zvracení bílé pěny je hodně. Může se jednat o infekci gastrointestinálního traktu, pozření určité věci nebo pes nedostal dlouho dobu nažrat. Díky tomu, že není pouze jedna příčina, veterinární lékař bude mít problém stanovit diagnózu v krátkém čase. Příznaky napříč příčinami zvracení bílé pěny jsou u psů vesměs zaměnitelné, přičemž se nemusí projevit všechny symptomy, především ty charakteristické.

Pes zvrací bílou pěnu intenzivně, bez předchozích symptomů

Když pes zvrací bílou pěnu ze dne na den, resp. z vteřiny na vteřinu, je pravděpodobné, že na vině je pozření „toxické” či jiné látky, která podráždila jeho žaludek. Jde o nejčastější příčinu, která stojí právě za zvracením pěny. Obvykle se jedná o odpadky, kdy pes např. sežere hnijící maso atp. K samotnému zvracení předchází buď přímé poranění žaludku anebo gastrická (žaludeční) infekce.

Nejčastější příčiny: proč pes zvrací (bílou) pěnu

Nejčastější příčina je již zmíněna o odstavec výše. Existují i další možnosti otravy či poranění sliznice žaludku. Na vině může mj. být i bakteriální či virová infekce nebo napadení parazity. Pokud si nejste jisti, proč pes zvrací a zvracení trvá déle či je velmi intenzivní, co nejrychleji vyhledejte veterinární péči. Následuje seznam nejčastějších příčin, kdy pes zvrací pěnu.

  • požití toxinů (jedů) a jiných cizorodých látek
  • nadměrné nadýmání (např. torze žaludku)
  • žluč
  • kašel
  • virová infekce (parvoviry)
  • zažívací zánět (např. pankreatitida)
  • vzteklina

Kdy je nutné navštívit veterináře, když pes zvrací pěnu

Jakmile se pes pozvrací, nemusíte ihned panikařit a hledat první pomoc. Tak jako i v jiných krizových situacích, je důležité si udržet chladnou hlavu. Záleží především na intenzitě zvracení, jestliže se pes dáví, logicky je nutné vyhledat veterinárního lékaře. A když situace přetrvává déle, resp. několik dní (pes párkrát za den zvrací), je také nutné navštívit veta. Nezapomeňte, že se nemusí jednat o banální příčinu, pes sežral zkaženou šunku, kterou vzápětí vyzvracel. Například výše zmíněná torze žaludku je u psa velmi riziková, důležitá je včasná léčba. V případě potřeby můžete volat i na městskou policii, která vás přepojí na nejbližší veterinární kliniku či vet. ordinaci.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!