Když pes hodně prdí

Péče a zdraví

Přidal femaledoggies, dne 10. 12. 2015 ,  0x


Ačkoliv to zní úsměvně prdění neboli flatulence u psů může někdy tvořit velmi nepříjemné chvilky strávené se psem, a to nejen doma, respektive v uzavřené místnosti. Flatulence de facto neznamená prdění, ale nadýmání, které logicky exkreci plynů z tlustého střeva, resp. konečníku psa předchází. V tomto článku uvedu způsoby, jak nadměrné plynatosti u psa předejít. Vlastně nic jiného než prevence vás vlastně nezachrání. (Zajímavé je, že pro slovo prdět de facto v českém jazyce neexistuje spisovný ekvivalent.)

Psí granule a další strava pro psy je hlavní

Právě typ psích granulí, konzerv anebo jakékoliv další psí žrádlo hraje největší roli. Flatulence neboli nadýmání může způsobit i velmi rychlé pozření daného jídla. Za pach či samotné nadýmání mohou do jisté míry bakterie a enzymy v trávicím traktu psa, vlastně se jedná o vedlejší produkt trávení, respektive štěpení přijatých živin v žaludku a ve střevách psa.

Co tedy pomůže, když pes hodně prdí? Určitě se vyplatí zkusit jiný typ psích granulí anebo přejít ze suchého krmiva na konzervy anebo domácí stravu. Mnoho psů je alergických na mléko, ale někteří ne, právě těm určití psovodi dávají mléko. Laktosa, která je mj. v obsažená v mléčných výrobcích, tedy i v mléku může také stát za nadměrnou plynatostí a v důsledku i častým prděním u psů.

Jak je vidět, spouštěče flatulence jsou u psů (i u jiných savců) do velké míry individuální, a to nejen napříč psími plemeny.

Může být nadměrné prdění u psa příznakem nemoci?

Jestliže váš pes začal nadměrně pšoukat ze dne na den a velkému množství vylučování plynů z konečníku nepředcházela změna krmiva anebo jiné zpestření psí stravy, je zde vcelku velká možnost, že flatulence je opravdu symptomem určité choroby. Pokud se situace do pár dní nezlepší a i přesto, že psa nedoprovázejí žádné další příznaky onemocnění, je vhodné vyhledat veterinární pomoc a případně si vyžádat určení diagnózi.

Co dělat, když pes moc prdí

Jestliže jste vyloučili, že za nadměrnou plynatost není zodpovědná choroba, jak jsem již zmínil výše, změňte styl krmení, nemusí jít pouze o obsah krmiva. Může postačit rozložit krmiva na ráno a na večer, tedy v případě, že psa či fenu krmíte 1 x za den.

Je vhodné se poohlédnout po granulích pro psy (pokud krmíte suchou stravou), které jsou určeny pro psy s alergiemi. Podívejte se i na složení daného krmiva pro psy. Rozhodně by mělo obsahovat co nejmenší množství popele. A samozřejmě se nevyplatí příliš šetřit… Jaké granule zvolit se můžete dočíst zde, nejedná se o reklamní či jinak komerční článek, ani není žádný brand krmiva příliš vyzdvihován.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!