První koupání štěněte

Péče a zdraví

Přidal dominik, dne 29. 04. 2016 ,  0x


Koupání psa se časem nevyhne žádný svědomitý chovatel. Na druhou stranu, mytí šampónem je nutné srazit na minimum, a to i přesto, že pes zapáchá. Pokud pes zapáchá extrémně či velmi brzo po koupeli, je možné, že je za zápach zodpovědné některé z kožních onemocnění. Koupání na jednu stranu zlepší exteriér psa, ale na druhou - významně naruší fyziologické vlastnosti chlupů i kůže. Velmi častým koupáním (za pomocí šampónu pro psy) můžete psovi vážně ublížit, a to v podobě infekcí a snížení obranyschopnosti.

Mohlo by Vás zajímat: Proč psovi smrdí z tlamy

Podejte štěněti koupání jako super zážitek

První zážitek rozhoduje, když bude negativní, jen stěží přimějete psa k dobrovolnému koupání znovu, a to platí po celý jeho život. Má pes oblíbené pamlsky (piškoty, sýr atp.), nezapomeňte na ně. Anebo dává raději přednost oblíbené (voděodolné hračce), zpestřete mu s ní jeho první koupel, pozitivní zkušenosti musí převládat.

Při koupání psa postupujte vždy velmi pomalu

Jak jsem již zmínil v úvodu, nejdůležitější je nezanechat ve psovi, resp. ve štěněti negativní zkušenosti. Nejprve nechte psa, ať si místnost proleze, očichá. Poté jej pomalu dejte do vany, popř. do sprchového koutu. Pejsek se pravděpodobně bude bát, buďte s ním a vyzkoušejte, zda přijme pamlsek nebo se bude chtít přetahovat o hračku. Dříve než pustíte vodu, nechte štěně očichat a v klidu se seznámit s kohoutkem a se sprchovou hlavicí (věc, kterou při sprchování držíte v ruce). Vodu pusťte nejdříve v co nejmenším proudu, neřešte to, že je studená, psovi to nevadí. Chce se pes vody napít, nechte ho. Při celém procesu nezapomeňte štěně dostatečně chválit a průběžně odměňovat, povídejte mu, že je šikovný atp. Voda stále teče malým proudem, jakmile pes bude reagovat neutrálně, nechte téct stále malý proud vody a sprchovou hlavicí štěně začněte sprchovat tam, kde vidí, resp. na hrudník. Následně sprchovou hlavici přemišťujte na bok psa, na záda atd. Největší problém obvykle nastává jakmile dáte psovi sprchovou hlavici nad hlavu, kam nevidí. Pokud štěně při koupání bude reagovat velmi zprudka a lekne, vypněte vodu a znovu ho nechte očichat sprchovou hlavici, kterou mu poté položíte na záda (bez spuštěné vody). Štěně zjistí, že koupání není tragédie a v ideálním případě si ji spojí pouze s chválením, pamlsky a odměnami, které si pro něj připravíte. Jakmile pes při sprchování, resp. koupání reaguje neutrálně, pomalu zvyšujte proud vody.

Na co při koupání štěněte, ale i dospělého psa nezapomenout

Nechte psa seznámit s prostředím, kde pravděpodobně ještě vůbec nemusel být. Vyvarujte se ukřičené a další negativní komunikace se členy rodiny atp. Pes potřebuje nabrat co nejvíce pozitivních zkušeností. Vše dělejte pomalu, pokud se psovi koupání nelíbí, vraťte se o krok zpět, psa uklidněte a pochvalte (pokud neuteče:).

Kde štěně či psa koupat: venku, ve vaně nebo ve sprše?

Někteří psi milují proud vody z hadice, jiní jen co vidí hadici, drží se co nejdál. Především v horkých dnech je psy nebo i štěňata osvěžit, ale ne šokem, znovu platí pravidlo: postupujte pomalu, ale nejen kvůli tomu, abyste psa či fenu nevyděsily, ale také abyste organismus psa velkou změnou vnější teploty příliš nezatížili. V případě koupání šampónem a v případech, kdy je štěně či dospělého psa nutné vykoupat, je vhodnější zvolit sprchový kout, který lze zavřít a pes může v klidu stát, což vám v praxi de facto ušetří mnoho práci. Nemáte-li na výběr a musíte psa vykoupat ve vaně, rozhodně vanu nenapouštějte a nechte vodu odtékat. S plnou vanou se koupání štěňěte nebo psa časově prodlouží, a navíc nebude tak efektivní. Se šampónem šetřete a vždy používejte pouze speciální šampóny, které jsou určené pro psy. Pro menší plemena psů se v praxi hodí použít i dřez.

Co dělat po prvním koupání štěněte

Štěně se bude klepat a klepat a hlavně, většina psů se rozhodne utíkat, jsou šťastní, že mají znovu svobodu a mohou se volně pohybovat. Psa je po koupání vhodné učesat hřebenem a průběžně chodit na procházky, aby se pes rychleji usušil. Samozřejmě, ideální je pro psa vyšší teplota, protože rychleji uschne a také nenachladne. Procházky, česání a vyšší teplota slouží v praxi jako prevence proti „zapaření” kožichu. V opačném případě může pes po koupeli zapáchat ještě více než před ní. V praxi je možné použít i fén, ale pozor, také postupujte co možná nejpomaleji.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!