Jak psovi vyndat klíště

Rady začátečníkům

Přidal dominik, dne 29. 03. 2016 ,  0x


Váš pes má klíště! Pro mnoho chovatelů nic zvláštního. Pokud bydlíte blízko lesa nebo se psem chodíte na procházky nejen po městě, zakousnuté klíště během sezóny minimálně jednou týdně je téměř jistota. Žádné obojky proti blechám a klíšťatům, spreje, šampóny a jiné přípravky psa proti klíšťatům nikdy stoprocentně neochrání. V praxi je možné psa očkovat proti lymské borelióze, což je na území ČR největší a nejváženější hrozba (co se klíšťat a psů týče). Proti klíšťové encefalitidě se psi v dnešní době neočkují.

Proč je zakousnuté klíště na psovi nebezpečné?

Jakmile je klíště do psí kůže zakousnuté, je jasné, že došlo k narušení všech vrstev epidermis. Zanesení bakteriální infekce se tedy přímo nabízí. Pokud je klíště infikované lymskou boreliózou, v praxi to neznamená, že pes musí být nakažen, ovšem riziko zde je. Mj. klíšťata mohou přenášet anaplasmózy. Narušení kůže může způsobit další různá kožní onemocnění.

Kde je nejvíce klíšťat?

Déšť, respektive vysoká vlhkost a vyšší teploty vytvářejí pro klíšťata ideální podmínky. Nejvíce se klíšťata nacházejí v lesích, které obsahují větší množství potoků. Husté travní porosty, keře, ale také stromy vytvářejí místa, odkud se na Vás či na Vašeho čtyřnohého kamaráda může zachytit či spadnout klíště. Žádná stoprocentní prevence neexistuje, ať už na sebe či na Vašeho psa aplikujete několik antiparazitních přípravků, nejdůležitější je kontrola a důkladné pročesání srsti.

Našli jsme na psovi klíště, co teď?

Při kontrole je vhodné mít připravenou dezinfekci a popř. nástroje, které použijete na vytahování klíštěte. Klíště je důležité ze psa nebo i člověka vyjmout co možná nejdříve. Před vytažením se doporučuje klíště a blízkou okolní lokaci preventivně vydezinfikovat.

Jak psovi nevyndávat klíště

 Nepoužívejte žádné oleje, masti, mýdlo, šampóny atp.! Klíště se poté přidusí a obsah střev se vylije do rány, což vytváří velká zdravotní rizika. Kromě zanesení infekce se také zvyšuje pravděpodobnost přenosu infekce (boreliózy).  Klíště také nemačkejte a nevytahujte za tělo, vytváří se shodná rizika.

Jak vyndat psovi klíště krok za krokem

Odstranit klíště nemusí být snadné. Při chybném vyndávání klíštěte se může stát, že určité části z těla klíštěte zůstanou v kůži psa. Poté je již velmi obtížné tyto „zbytky” vyndat z kůže pryč. A co tedy dělat, resp. jak psovi vyndat klíště, když po ruce nejsou žádné speciální nástroje?

  • na postižené místo aplikujte dezinfekci
  • následně, ideálně alespoň za použití pinzety, klíště pomalu otáčejte (fáma, že máte točit klíště pouze na určitou stranu - doleva či doprava, je nesmysl)
  • pinzetu umístěte co nejblíže u kůže, snažte se s klíštětem nezachytit i okolní srst
  • za klíště prudce netahejte, psa udržujte v klidu
  • po vyndání klíštěte znovu aplikujte dezinfekci

Pokud v kůži psa z klíštěte zůstanou kusadla, již nehrozí přenesení lymské boreliózy. Místo postižení je vhodné po extrakci klíštěte sledovat, zda nedochází k zanícení či typickým změnám barvy kůže (možný příznak lymské boreliózy aj.).

Jak vyndat psovi klíště ideálním způsobem + další tipy a triky

Na trhu existuje nepřeberné množství speciálních kleští a pinzet, které jsou na vyndávání klíšťat přímo určené. Obvykle se jejich cena pohybuje v desítkách korun. V praxi pravidlo „čím dražší - tím lepší” v tomto případě neplatí. Kromě pinzet a kleštiček na vyndávání klíšťat jsou mezi chovateli oblíbené speciální karty na vyndávání klíšťat. Veškeré nástroje na odstraňování klíšťat pro psy lze použít i na extrakci z lidské kůže. Nástroje je před i po „zákroku” vhodné důkladně umýt a vydezinfikovat. Vytažené klíště je dobré důkladně zabalit do toaletní papíru a následně spláchnout do záchodu, po spláchnutí zkontrolujte, zda parazit není stále na hladině.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!