Borelióza u psa

Nemoci

Přidal dominik, dne 26. 02. 2016 ,  0x


Definice a základní informace borreliózy

Lymská borelióza je onemocnění, které  může postihnout psa, ale i člověka. V zásadě jde o bakteriální infekci, konkrétně napadají organismus bakterie Borrelia burgdorferi. Tyto bakterie patří do stejné skupiny jako např. syfilis. Tato skupina bakterií se pohybuje pomocí bičíku a má charakteristický spirálovitý tvar, od čehož je odvozen i název tohoto uskupení: spirochety.

Historie a objevení lymské boreliózy u psů

Jako první byla borelióza identifikována u psů. První objev byl vykonán v roce 1985, kdy mj. byly izolovány a popsány bakterie Borrelia burgdorferi. Environmentální změny právě koncem 20. století způsobily rozšíření této bakteriélní infekce. Od této doby probíhají výzkumy, které se snaží vyřešit následné šíření infekce. Zatím bezúspěšně. V dnešní době jsme schopni pouze příznaky a rozvoj infekce zpomalit a zmírnit. Ačkoliv existuje vakcinace, léčba antibiotiky či další alternativní léčby. Nic nedokáže psa 100% ochránit či uzdravit. Důležité je hlídat okolí zakousnutí klíštěte (což je v ČR téměř jediný možný zdroj nákazy) a v případě podezření na infekci lymskou boreliozou situace ihned řešit. Lymská boreliosa postupuje ve stádiích, čím je stádium pozdější, tím se šance na uzdravení snižuje.

Příznaky lymské boreliózy u psů

Symptomy boreliózy jsou proměnlivé, bohužel, naprosto stejně jako způsob rozvinutí infekce. Navíc se symptomy projeví pouze u necelých 10 % psů. Pokud se příznaky projeví v pozdějším stádiu, bývá zcela úspěšná léčba psa de facto nemožná.

Jak již bylo zmíněno, budoucí lokace rozšíření infekce boreliózy je u psů individuální. Od lokace infekce se logicky odvíjejí i následné pozorovatelné příznaky. Při postižení, resp. bakteriální infekci kloubů - pes kulhá. Při postižení ledvin může mít pes problémy s vylučováním moči aj. Infekce se může rozšířit mj. do nervového systému (mozku), srdce. Obecně je u většiny infikovaných psů popisována deprese a změny chuti k jídlu či ztráta apetitu. Ale toto jsou velmi zaměnitelné symptomy, tudíž diagnostika bez příslušných testů není možná.

Lymská borelióza a kulhání u psa

Klouby jsou nejčastějším místem, kam tato bakteriální infekce zamíří. Jde tedy o zánět kloubů, který můžeme palpačně (pohmatem) obvykle snadno identifikovat, protože kloub je z pravidla oteklý, teplý a bolestivý. Pro kulhání zapříčiněné boreliozou je typické, že pes den či pár dní kulhá, přičemž se kulhání vrátí zpětně až za delší doby (v řádech měsíců). Zánět může putovat z jednoho klouby na druhý, pes tedy může průběžně kulhat na jiné nohy, a to zdánlivě bezdůvodně.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!