Jack Russell teriér

Jako čertík, co vyskočil z krabičky a přivítal vás nadšeným štěkotem. Jack Russell teriér je malé plemeno, ale za to má velkou potřebu zábavy a pohybu. Pohled bystrých a živých očí čeká na povely pána, a navíc celou svou rodinu zbožňuje. Je typickým teriérem nejenom vzhledem, ale hlavně veselou, akční, inteligentní a občas tvrdohlavou povahou.

Charakteristika plemene

Země původu: Velká Británie
Originální název: Jack Russell terrier
Výška psa v kohoutku: 25-30 cm
Výška feny v kohoutku: 25-30 cm
Hmotnost psa: 5-6 kg
Hmotnost feny: 5-6 kg
Barva: Bílá s černými, hnědými a tříslovými skvrnami
Průměrná délka dožití: 14 let
Skupina FCI: 3 (Teriéři)
Sekce FCI: 2 (Malí teriéři)
Číslo FCI: 345

Historie a původ

Základy chovu Jack Russell teriéra položil v 19. století farář John Russell. Ten chtěl údajně zvrátit stále oblíbenější tendenci, kdy se teriéři stávali společenskými psy. Dal si za cíl vyšlechtit nového teriéra s loveckými předpoklady. Genetický základ tvořili foxteriérové a bylo jen otázkou času, než dojde k vyštěpení nového plemene se skvělými pracovními i společenskými kvalitami.
Jack Russell se poměrně záhy stal oblíbeným plemenem sportovních lovců jezdících na koních. Když se dostal do USA, z počátku se různily názory na jeho další vývoj. Má být dále pracovním loveckým psem, nebo je potřeba zapracovat na vzhledu plemene a zařadit ho na výstavy? Protože plemeno zatím nebylo uznáno, chovatelé založili americký klub Jack Russell teriéra. Chov se postupně rozdělil na dva tábory, kdy druhým byl Parson Russell teriér, který se odlišuje lehce rozdílnou stavbou těla a větší výškou. Následně ke konci 20. století došlo k uznání obou plemen americkým Kennel Clubem, přičemž chovatelé v první řadě uznávali své vlastní registry. V praxi to znamená, že Jack Russell je stále šlechtěn především s ohledem na pracovní schopnosti a jeho vzhled není ustálený pro dobré posuzování ve výstavních kruzích.

Šlechtění

Jack Russell teriér má předky mezi teriéry a foxteriéry. Malý pracovní pes se později rozdělil na dvě větve – Jacka Russella a Parsona Russella, které se dnes dají odlišit na základě tělesné stavby a velikosti.
Při šlechtění je cíleno hlavně na povahové a pracovní vlastnosti. Vybírají se psi živí, inteligentní, učenlivý a s vyrovnanou povahou. Na vzhled se tolik necílí, protože se nejedná o typického psa pro výstavní účely. Zbarvení je bílé s různými hnědými, černými a tříslovými skvrnami na hlavě i těle.

Vzhled

Typický vzhled malého teriéra s dostatečně osvaleným, ohebným a mrštným tělem jasně dává tušit výborné možnosti uplatnění. Tělo je obdélníkového rámce. Hřbet je ideálně rovný zakončený vysoko nasazeným ocasem, který je tradičně nošen ve vzpřímené poloze, což dotváří na pohled veselý vzhled.
Hlava Jack Russell teriéra je k poměru těla spíše menší, středně široká s plochým tvarem. Malé uši mají tvar písmene V a jsou překlopené dopředu. Menší tmavé hnědé oči mandlového tvaru mají bystrý a živý výraz.
Jack Russell teriér se vyskytuje v krátkosrsté a hrubosrsté variantě. Ve zbarvení srsti převládá bílá barva, ale díky hnědým a černým flekům, které mohou být umístěné kdekoliv na těle, je každý z nich naprostým originálem.

Chování a povaha

Svou povahou a chováním jde o mnohem větší psi, než jak se zdá při pohledu na jejich malé tělesné rozměry. Jack Russell teriér je neúnavný pracovitý pes, který je na svou velikost neuvěřitelně inteligentní. Má typický temperament teriéra, což znamená živost, šikovnost, ale také nezávislost a tvrdohlavost. Často nadměrně štěká a k ostatním psům může být i neopodstatněně agresivní. Na druhou stranu teriéři Jacka Russella věrně milují svou rodinu a potřebují s ní být v těsném kontaktu, takže zavření většinu dne v kotci na zahradě nebudou nikdy šťastní. Navíc jsou velmi ostražití, takže jejich štěkot může sloužit i jako varování pro případné narušitele chráněného teritoria. Typičtí hlídači to ale nejsou, a to nejen vlivem jejich velikosti...
Jack Russell teriérové už ze své vrozené lovecké podstaty nemají rádi další zvířata, hlavně kočky. Při včasné socializaci od štěněte mohou existovat výjimky, ale stále existuje riziko, že lovecký pud převáží a pes na jiné zvíře zaútočí. Jejich lovecké instinkty mohou být překážkou i při obyčejných procházkách, kdy se mohou pouštět do stopování, nebo pronásledování zvěře. Díky svým pudům na zahradách také často vyhrabávají díry. Oblíbenou disciplínou mohou být mj. útěky za dobrodružstvím, kdy nižší plot dokážou přeskočit a pod větším se vcelku rychle podhrabou, tudíž je nutné mít dostatečně zabezpečený pozemek.
Jejich povaha vyžaduje neustále nové podněty a největším nepřítelem je nuda. Jakmile se začnou nudit, dokáží zničit všechno okolo.

Výchova a výcvik

U Jack Russell teriéra je velmi důležité věnovat důkladnou pozornost včasné socializaci, aby se včas odbouraly případné tendence pro agresivní a dominantní chování k jiným psům. Navykání na jiná domácí zvířata nemusí mít kýžený efekt i v případě, kdy začnete od mladého štěněčího věku, protože ve výsledku mohou jednoduše převážit silné lovecké pudy.
Ve výcviku je potřebná, podobně jako u každého loveckého plemene, dostatečná důslednost. Vzhledem k tomu, že jde o nezávislého teriéra, je nutné, aby měl správnou motivaci. Hodí se uplatňování pozitivní motivace v podobě hračky, pochvaly a pamlsku. Je také dobré mít na paměti, že výcvik bude nejlepší, když se Jack Russell teriérovi bude chtít spolupracovat. V opačném případě ho nejdříve musíte přesvědčit, aby se začal učit nové věci, a potom už to půjde velmi jednoduše, právě díky jeho vysoké inteligenci.

Inteligence

Jack Russell teriér je velmi inteligentní pes, který se dokáže naučit celou řadu nejrůznějších povelů. Pokud má náladu, chápe velmi rychle a při správném vedení je i poměrně snadno ovladatelný. Kvůli jejich velké chytrosti je jim nutné dopřávat stále nové podněty v podobě hraček, nových povelů, trénování nejrůznějších disciplín a podobně.

Pohyb

Sice mají menší a kratší nožky v porovnání s velkými psy, ale na druhou stranu jsou neuvěřitelně odolní a vytrvalí. Dokáží s vámi běžet na dlouhé vzdálenosti a nakonec budete více unavení nežli oni. Nejsou to obyčejní domácí mazlíčci nebo plyšáci do bytu. Aktivní pohyb kombinovaný s tréninkem vyloženě potřebují. Jack Russell teriér s vámi rád půjde na dlouhou procházku a bude ještě více šťastný, když se pustíte do trénování agility či podobné disciplíny, která vyžaduje energii a inteligenci. V nejrůznějších psích sportovních disciplínách vás překvapí svou mrštností, rychlostí a bystrými reakcemi na všemožné povely.
Hodí se do domku se zahrádkou, kde se budou moci v případě potřeby sami proběhnout, ale i tak je nutné dopřávat jim další pořádnou dávku pohybu navíc. V případě, že budou pouze v bytě, musíte jim denně věnovat několik hodin buď ve formě aktivní hry, nebo delších procházek.

Zdraví

Jack Russell teriér je poměrně zdravá psí rasa, ovšem za předpokladu, že se u něj nevyskytne nějaký z geneticky podmíněných problémů. V rámci pohybového aparátu jde například o luxaci pately, nebo deformaci kyčelního kloubu. Nevyhýbají se jim ani onemocnění očí, jako například šedý zákal, glaukom a progresivní retinální atrofie, která může vést až k oslepnutí. Atypické bílé zbarvení občas bohužel zapříčiňuje také hluchotu, a to vrozenou či ranně získanou.

Péče o srst

V případě krátkosrsté varianty je péče v zásadě velmi nenáročná, ale musíte počítat s tím, že všude po bytě budete pravidelně nacházet krátké chlupy. Každý majitel krátkosrstého plemene psa ví, že „jehličky“ zabodé do bavlny se odstraňuji mnohem hůře nežli dlouhé chlupy. Jacka Russella je vhodné také občas vykartáčovat jemným hřebenem pro psy. U hrubosrsté varianty je dobré kartáčovat častěji. Jinak jde o psa v péči o srst nenáročného a případné koupele jsou na uvážení páníčka a v případě s kožními problémy se vyplatí dbát rad veterináře. Časté koupání šampónem může mít negativní efekt, a to jak na dehydrataci kůže a chlupů, tak na zápach.

Využití

U nás je Jack Russell teriér využíván hlavně jako společenský pes pro nejrůznější psí sportovní disciplíny. Hodí se také jako aktivní člen rodiny a k dětem mívá přátelský vztah. Ve Velké Británii se stále ještě poměrně hojně uplatňuje při lovu lišek a díky svým malým rozměrům je vynikající pro práci v norách. I přes jeho nynější využití v ČR a SR, lovce v sobě nezapře...

Obvyklá cena Jack Russell teriéra s PP

Pěkné štěně Jack Russell teriéra na prodej je možné sehnat za 10 tisíc korun. Z velké míry záleží na chovatelské stanici a na tom, jaké s ním máte plány. Pokud hledáte výstavního šampióna, může se cena vyšplhat i na desetinásobek. Na druhé straně, pokud chov neplánujete, můžete si pořídit psa s lehkou vadou, který nemohl být uchovněn, čímž se dostanete na cenu v řádově pár tisíc Kč.

Zajímavosti

Jsou výborní skokani a do výšky dokážou vyskočit až neuvěřitelných 1,5 metru. Je to dáno hlavně jejich silnými končetinami v kombinaci s nízkou hmotností.
Jack Russell teriéra si oblíbili také některé slavné osobnosti, jako například princ Charles, Mariah Carey, Paul McCartney a Audrey Hepburn.

Shrnutí

Jack Russell teriér je živým, veselým a inteligentním psem malých rozměrů. Je nebojácný, akční a při výcviku je potřeba zaměřovat se na kratší a zábavnější lekce, které ho budou bavit. V opačném případě se může projevit jeho tvrdohlavost. K dětem je, při včasné socializaci, přátelský, ale dobře nemusí fungovat soužití s kočkami a jinými domácími mazlíčky. Má silné lovecké instinkty. Rád hrabe a při sebemenší skulině v oplocení pozemku uteče a vydá se do světa za zábavou. Vyžaduje hodně pozornosti, tréninku a pohybové aktivity, aby se nenudil a neprojevovaly se jeho destruktivní sklony. Kvůli krátké srsti a těsnému vztahu se svou rodinou by měl mít přístup dovnitř do domu. Kromě genetických onemocnění se obecně jedná o zdravého psa, který nevyžaduje složitou péči o srst.

Výhody a nevýhody plemene

Výhody: Jack Russell teriér je velmi aktivním a učenlivým psem. Skvěle se hodí pro hodně aktivní lidi a zazáří v nejrůznějších psích sportovních disciplínách. Stane se dobrým a veselým členem rodiny s kladným vztahem k dětem. Je ideálním pro někoho, kdo chce hodně aktivního, čilého a inteligentního psa, ale zároveň si nemůže dovolit pořídit velkého psa. Výborně se hodí také pro mysliveckou práci na hon lišek a práci v norách.
Nevýhody: Problém mohou znamenat jeho lovecké pudy, které brání soužití s jinými domácími zvířaty. Typická povaha teriéra také dokáže pro majitele připravit nepříjemné chvilky během tréninku, kdy je nutné nejdříve najít správnou motivaci a přesvědčit Jack Russell teriéra, aby se chtěl učit nové věci. Nevýhodou mohou být i jeho tendence utíkat a vyhrabávat díry všude, kde je to jen možné. Pokud si ho pořídíte pouze do bytu, bude nutné věnovat mu obrovskou spoustu času, aby se zabavil a spotřeboval svojí velkou dávku každodenní energie.


Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!