Jak spočítat věk psa

Rady začátečníkům

Přidal admireal, dne 16. 11. 2015 ,  0x


Pořídili jste si psa z útulku a nyní se snažíte uhodnou, kolik mu to je vlastně let? Jestliže se již nějakou dobu pohybujete mezi psy, respektive v kynologickém kruhu lidí a sledujete ostatní psy tak víte, že většinou se u dané psí rasy lze bez problému trefit (plus mínus 3 měsíce) do stáří psa, kterému není více než 2 roky. Následně nastává u psa “dospělý věk” a není snadně zjistit, kolik mu je let. U starších psů se z osrstění vytrácí tmavost, což vede k bělejší srsti, což je zapříčiněné sníženou syntézou hormonu melaninu, který mj. určuje tmavost psího kožichu. Nicméně, stejně jako u lidí je “šedivění” velmi individuální. Nejpřesnější metodou (kromě tipu zkušeného kynologa, a to na základě exteriéru psa) určení stáří psa je použití tzv. dentální metody určení věku psa.

Zjistěte věk psa podle jeho zubů

Pokud jste si pořídili štěně, u kterého chcete zjistit věk, je dobré vědět, že obvykle v 5ti měsících je naprostá většina mléčných zubů u psa nahrazena zuby trvalými. Následně si v pár bodech vysvětlíme, jak taková identifikace věku psa na základe chrupu vypadá.

  • Určete počet zubů u psa. Štěňata obvykle mají cca 28 zubů, přičemž dospělý pes má 42 zubů. Zuby se u psů také vyskytují ve 3 variantách jako u lidí (řezáky, špičáky, třenové zuby a stoličky). Pokud Váš pes má narostlých, respektive vyřezaných více než 40 zubů, je mu více než 6 měsíců.
  • Zjistěte opotřebení zubů u psa. Dalším krokem je zjistit, jak hodně jsou psí zuby obroušené, respektive opotřebené. Ovšem tento jev může být do velké míry ovlivněn habitem psa - pes může být oblibu v “agresivním” kousání do tvrdých předmětů, kupř. kostí aj.
  • Zjistěte, zda má pes zubní kaz, zubní plak, zubní kámen či zánět dásní. Ve třech letech má více než 80% psů (bez prevence) poničené dásně, zubní plak a zubní kámen. Jestliže Váš pes jeví známky vzniku zubního plaku, je velmi pravděpodobné, že je starší 3 let.
  • Pokuste se vyhodnotit zjištěné jevy a porovnat je s jinými psy, kteří žili v podobných podmínkách, respektive jejich péče o chrup probíhala obdobně. Ideální je porovnávat psí zuby se shodným plemenem psa. Psí zuby jsou obvykle do dvou let (téměř) zcela bíle. Ve třech letech se objevuje žloutnutí na zubních plochách, které nejsou používané při psím žvýkání, přičemž se začíná tvořit zubní plak aj. V cca 5 až 6 letech se ke zvýšenému žloutnutí zubů přidává i nahnědlá barva, která je mj. způsobena zubním plakem, respektive bakteriemi, které jsou za vznik zubního plaku zodpovědné. V 6ti letech věku psa je také viditelné značné opotřebení, a to především na stoličkách a třenových zubem (premolárech a molárech). V 10ti letech u více než 80% psů dochází k úbytku počtu zubů.

Výše zmíněné určení věku psa se zakládá na faktu, že pes nebyl podroben žádné dentální péči, která by stav psího chrupu zlepšila. Pro přesnější stanovení stáří psa konzultujte věk Vašeho psa či feny se svým veterinářem.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!