Jak se dělí psí plemena podle výšky v kohoutku?

Obecně o psech

Přidal gg, dne 21. 01. 2020 ,  0x

Jak se dělí psí plemena podle výšky v kohoutku?

Jediným oficiálním dělením podle kohoutkové výšky, které uznává FCI a ČMKU, je 50 cm. Plemena pod touto hranicí spadají do kategorie malá, plemena nad touto hranicí spadají do kategorie velká.

Jak si vybrat vhodné plemeno?

Pokud jste prvomajitel, tak zapomeňte na mylný předsudek, že malé plemeno potřebuje méně péče. Jedinou výhodou malých plemen obecně je jejich snadná manipulace a nižší finanční náročnost (logicky z toho důvodu, že menší tělo spotřebuje méně krmiva).

Co se týče zvladatelnosti, cvičitelnosti a inteligence, zde naopak bodují v obecné rovině velká plemena.

Doporučujeme: Plemena psů

Mini, trpasličí, střední, velký, maxi nebo obří?

Pokud jste někde zahlédli toto nebo podobné dělení, buď může jít o podskupinu u konkrétního plemene (trpasličí) nebo si nějaký autor dělení vymyslel. Bohužel, mnohdy se stane, že si vlastní pojmy sám nedefinuje, a tak čtenáři nemohou vědět, o čem konkrétně píše.

Existuje další oficiální dělení psů podle výšky?

Jestliže zůstaneme v Evropě, kde dominuje francouzská organizace FCI, se kterou spolupracuje pro Českou republiku ČMKU (a podle ní se řídí jednotlivé chovatelské klub konkrétních plemen), pak jiné dělení kromě zmíněné hranice 50 cm neexistuje.

ČMKU ve svých prohlášeních ovšem několikrát zmínila dělení psích plemen podle váhy, kde se psi dělí na trpasličí, střední, velká a obří skupinu. V praxi ale kynologové obvykle žádné takové dělení nepoužívají a konkrétně se ptají na plemeno, popř. kohoutkovou výšku.


ZDE najdete širší dělení podle hmotnosti psa


ZDE najdete informace o konkrétním plemenu

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!