Jak se dělí psí plemena podle váhy?

Obecně o psech

Přidal gg, dne 21. 01. 2020 ,  0x

Jak se dělí psí plemena podle váhy?

Mezi pejskaři se obvykle používá dělení plemen podle výšky v kohoutku. Toto dělení je ale velmi omezené, protože se rozděluji pouze na dvě skupiny plemen psů: malá a velká (pod a nad 50 cm).

Pokud hledáte informaci o konkrétním plemeni psa, doporučujeme přejít do atlasu psů.

Skupiny psů podle váhy

Oficiální dělení (dle FCI) podle váhy existuje, ovšem se příliš nepoužívá, dělíme zde psy podle průměrné dosažené hmotnosti dospělého jedince. V českém jazyce vydala poslední publikaci ČMKU ve spice č. 107, Řád ochrany zvířat při chovu psů.

Kde v odstavci 3 mj. stojí:

Fyziologické a etologické nároky podle věkové kategorie psů s přihlédnutím ke kohoutkové výšce a váze dosažené v dospělosti:
Nároky jednotlivých plemen psů jsou různé.
Základní dělení psů podle kohoutkové výšky dosažené v dospělosti je na malá plemena do kohoutkové výšky 50 cm a velká plemena nad 50 cm. Podle tohoto základního dělení se zařazují psi a feny do chovu viz čl. 8 tohoto Řádu. 

Skupiny psů

Dělení probíhá následovně: 5-25-40 kg živé hmotnosti dospělého plemene. Pokud je váha hraniční, bere se v potaz průměr váhy psů v populaci. Obvykle se vychází z bonitací pro uchovnění. V praxi jde tedy o toto dělení plemen:

Trpasličí (do 5 kg)

Střední (do 25 kg)

Velká (do 40 kg)

Obří (nad 40 kg)

Výše uvedenému schématu odpovídají nároky na častější krmení (až 6x denně) a druh potravy pro štěňata. Výživa rostoucího psa zvláště velkých a obřích plemen by měla zohledňovat prevenci nadměrně rychlého růstu a prevenci nadbytku vápníku v krmné dávce. 

Zajímavé je, že dle těchto skupin ČMKU definuje i štěněčí období. Na druhou stranu, pokud se bavíme o výrobcích krmiva pro psy, ty mají naprosto jiná dělení, vývojovou fázi štěněte definují obvykle nejméně do 1 roku.

Pes je tedy (dle organizace s největší autoritou v ČR) štěnětem dle skupiny:

Trpasličí - do 6 měsíců

Střední - do 12 měsíců

Velká - do 18 měsíců

Obří - do 24 měsíců

Jak jsme zmínili v úvodu, v praxi většina chovatelů, kynologů i veterinářů ale používá prostější dělení, které je založené na kohoutkové výšce psa, více ZDE.

Pokud jste na tento článek narazili, protože chcete zjistit, zda je váš pes obézní, níže přikládáme praktický obrázek, od kterého se můžete odrazit. U psa rozlišujeme:

  1. Vyhladovělý,
  2. Hubený,
  3. Ideální váha,
  4. S nadváhou,
  5. Obézní, popř. extrémní obézní.

podvýživa, vyhladovělost, obezita, psi, pes, fena

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!