Jak psovi po přehřátí organismu poskytnout první pomoc?

Péče a zdraví

Přidal jojoj, dne 27. 06. 2019 ,  0x

Jak psovi po přehřátí organismu poskytnout první pomoc?

Doufáme, že jste tento článek nevyhledali až při vzniku problému, pokud ano a je stav kritický, není čas číst dále - volejte 156, ať vás spojí s nejbližší otevřenou veterinární ordinací.

V horkých dnech je důležité psovi umožnit k neomezenému přístupu k vodě a stínu, ještě důležitější je vyvarovat se zakázanému ochlazování psů, čímž můžete psovi ještě více uškodit.

Jakmile už úpal nebo úžeh psa nastane, hrozí ztráta vědomí a poškození vnitřních orgánů. Pojďme se společně podívat na příznaky a řešení první pomoc přehřátí psa.

Co je to úpal, co je to úžeh?

Toto rozdělení není příliš důležité, v obou případech se jedná o přehřátí organismu. V případě úpalu jde o celkové přehřátí organismu, které nastává díky dlouhému pobytu v prostředí s vyšší teplotou. Nejlepší prevencí proti úpalu je příjem dostatku vody!

Úžeh vzniká díky nadměrnému slunečnímu záření. Příznaky s úpalem jsou de facto shodné. Největší rozdíl je v tom, že příznaky úpalu se mohou objevit i se zpožděním, tzn. například až v noci. Nejlepší prevencí proti úžehu je nestříhání dlouhosrstých plemen na krátko!

Úpal a úžeh se často vyskytují současně. Jejich dělení tedy z pohledy lajka není podstatné řešit.

Příznaky přehřátí psa

Jde o stejné příznaky jako u lidí, ovšem u psů je diagnostika o něco náročnější. Jde o nauseu (nevolnost), zvracení, zrychlené dýchání a tep, horečku, bolest hlavy, malátnost. Jak tyto příznaky poznat u psů? Pokud si na některé z následujících otázek odpovíte kladně, je velmi pravděpodobné, že organismus daného psa je přehřátý a potřebuje zchladit.

Dýchá ztěžka nebo lapá po dechu?

Rychlé dýchání využívají psy k termoregulaci, resp. snížení své tělesné teploty. Jakmile pes nemůže správně dýchat, situace se tím ještě více zhorší.

Slintá pes více než normálně?

Tento příznak může znamenat i nedostatek příjmu tekutin.

Zvrací?

Tento jev je společný pro mnoho onemocnění u psů, podobně jako u lidí. Pokud byl ale pes většinu dne na slunci, nabízí se jako nejpravděpodobnější diagnóza právě úpal nebo úžeh.

Pes je ospalý, malátný nebo má špatnou koordinaci?

Pes se pohybuje jinak nebo zvláštně a byl na slunci, i to je jeden z hlavních příznaků.

První pomoc

Jak psovi poskytnout první pomoc v případě přehřátí? Psa je nutné ochladit, ovšem v žádném případě šokem, pokud si nejste jistí, přečtěte si Jak správně zchladit psa?

  1. Přesuňte psa do chladnějšího prostředí, popř. alespoň do stínu.
  2. Smočte psa studenou (nikoliv ledovou!) vodou, od tlapek směrem nahoru.
  3. Umožněte psovi přístup k vodě.
  4. Pokračujte v ochlazování do doby, než pes začne dýchat normálně. Nikdy nepokračujte do té míry, kdy by se pes začal třást zimou.
  5. Jakmile je pes ochlazený, zajeďte na kontrolu k veterináři.

Pokud bude situace kritická, pes přestane dýchat, kromě přivolání veterinární pohotovosti, je více než vhodné psovi ihned poskytnout první pomoc, podrobně s názorným videem, jsme pro vás již napsali Jak psovi poskytnout první pomoc.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!