Jak psa naučit aport?
Přidal Hgn, dne 26. 05. 2017 , 0x
Metod, jak naučit Vašeho pejska aport je více, každý svého psa na aport učí trochu jinak. V tomto článku se seznámíme se dvěma z nich. Způsob výcviku aportování se psem výrazně souvisí s učením psa, jeho motivací a povahovým založením. Některé psy aport prostě nebaví, naučí se ho, ale nečiní tak s potěšením. Naopak jiní psi tak činí s nadšením, házení aportu se dožadují a jsou neúnavní.
Spojení dvou a více povelů pro snadnější učení aportu
Jednou metodou, jak naučit pejska aport je spojení dvou či více již naučených způsobů chování. Této metodě se odborně říká abdukce. Zároveň musíme nový povel posilovat – například pozitivní posilování ve formě pamlsku nebo pochvaly je dobré. Zkrátka pes musí být po splnění pokynu odměněn.
Jak psa neučit aport?
Negativní posílení (ovlivnění chování na základě ukončení působení negativního stimulu) nebo pozitivní trest (chování je potrestáno nepříjemným stimulem) nejsou úplně vhodné, protože pro psa by aport měl být zejména zábava a měl by tak činit s radostí.
Abdukce, nejlepší cesta k úspěšnému aportování
Ale zpět k abdukci – povel aport snadněji naučíme spojením povelu drž! a ke mně!, protože přiběhnutí na zavolání se psům učí snadno a patří to vedle povelu sedni! k prvním cvikům, které se štěně naučí. Štěně tak velmi rychle začne reagovat na vyslovení svého jména a my si tím získáme jeho pozornost. Pro začátek docílíme přiběhnutí psa například držením pamlsku nebo oblíbené hračky, tak aby pes hračku či pamlsek dobře viděl. Později, až budeme psa učit aport, stačí hodit pro psa nějaký zajímavý předmět například pískací míček nebo obyčejný tenisák a v okamžiku, kdy pes předmět uchopí vyslovíme povel drž! a jednoduše ho přivoláme.
Přečtěte si: Základní povely poslušnosti u štěněte
Klikr, píšťalka a slovní pochvala?
Další z metod, kterou můžeme při učení aportu použít, je tzv. přemostění. Vlastně se jedná o „proces překlenutí“ mezi výkonem a posílením žádoucího chování. Tato metoda informuje psa, že cvik byl správně proveden a blíží se odměna. Použít můžeme například klikr, píšťalku nebo slovní pochvalu. Klikr (píšťalku) použijeme v okamžiku, kdy pes uchopí předmět. Pes na základě zvukového signálu dostane informaci, že udělal správně a že se blíží odměna. Ve chvíli, kdy se k vám pes rozeběhne, následuje další kliknutí a nakonec odměna ať už slovem, pohlazením či pamlskem.
Na závěr je třeba, psa naučit povel pusť! Docílit toho můžeme opakováním tohoto povelu a zároveň jemným vyproštěním předmětu z tlamy psa.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.